دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰  |  Monday, 20 September 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۰۸۰۰
تاریخ انتشار : ۲۰ : ۱۴ - ۰۶ مرداد ۱۴۰۰
تبعات بی‌احترامی به کتاب از نگاه « اسماعیل آذر» در گفت و گو با « دیباچه »

نسرین خدایاری : در هفته‌های اخیر خبری مبنی بر فروش کیلویی کتاب‌های یکی از کتابخانه‌های بزرگ شهر بهبهان در فضای مجازی منتشر شد و اهالی قلم و رسانه را به این فکر انداخت که این امر و کارهای مشابه آن چه آینده‌ای را برای صنعت نشر کشورمان رقم خواهند زد و چه تبعاتی برای سرزمینمان خواهند داشت؟

اسماعیل آذر استاد ادبیات فارسی و مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری فرهنگبان در پاسخ به این سؤال به دیباچه گفت:درست است که روحی مثل روح انسان در کتاب نیست ولی در حقیقت کتاب صاحب روح،مفهوم و معناست و می‌تواند به یک جامعه تعالی بدهد.اگر کتابخانه‌ای کتاب زائدی دارد یا کتابی دارد که خواننده ندارد و به هر روی از رده خواندن خارج است،می‌تواند آن را طبق ضوابطی برای خمیر کردن یا هر کار دیگر به منابعی که باید،ارائه بدهد اما اینکه این کار در ملأ عام انجام شود یا اعلام شود که چنین کاری انجام خواهد شد،نشانه فقر فرهنگی ذهن‌هایی است که برای این کار تصمیم می‌گیرند.اگر فروش کیلویی کتاب‌های کتابخانه‌ای صحت داشته باشد و میان کتاب‌های آن،کتاب‌هایی دیده شوند که مردم می‌توانند از آنها استفاده کنند،فروش کیلویی کتاب‌ها به عنوان ضایعات و به صورت کیلویی کاری ناروا به حساب می‌آید.

او افزود:خیانت این نیست که آدم جاسوسی کند یا دست در جیب مردم کند.حراج کردن و فروش کیلویی کتاب یکی از انواع خیانت است و انجام چنین کارهایی نشان می‌دهد که هنوز در برخی از مکان‌ها ممکن است که دانش در حال سقوط باشد و این به نفع نظام و کشور ما نیست.

بی‌احترامی به کتاب یا فروش کیلویی آن کار ناروایی است که به نفع نظام و کشور ما نیست!

این استاد ادبیات فارسی بیان کرد:خبر فروش کیلویی کتاب‌های یک کتابخانه خبر کوچکی نیست و این خبر قابلیت آن را دارد که همه دنیا درباره‌اش مطلب بنویسند.انتشار این خبر به مثابه آبروریزی در زمینه فرهنگی است و به نظر می‌رسد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  مسئول جلوگیری از انجام و انتشار خبر چنین کارهایی است.بخش حقوقی وزارت ارشاد باید به خاطر خدشه‌دار شدن حق ناشران اقدام کند و کسی و کسانی  که اقدام به فروش کیلویی کتاب‌ها کرده‌اند،محاکمه شوند.

آذر ادامه داد:امروزه برخی از کتاب‌ها بدون مجوز چاپ می‌شوند و ممکن است که به رغم صرف هزینه هرگز مطالعه نشوند.انتشار این کتاب‌ها باعث می‌شود که در شرایط کمبود کاغذ،کاغذی به دلیل انتشار بیهوده یک کتاب سیاه شود.توصیه من این است کسانی که مقصد خاصی را از چاپ یک کتاب دنبال نمی‌کنند یا در زمینه خاصی تحقیق نمی‌کنند،کمی بیشتر بیندیشند .

او گفت:من کتاب‌هایی را می‌بینم که به صورت گسترده چاپ و منتشر شده و در همایش‌ها عرضه می‌گردند.چنین کتاب‌هایی کمتر مطالعه می‌شوند و انتشار آنها نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه برای صنعت نشر ضرر دارد.در نتیجه باید گفت همه ما باید برای کتاب احترام قائل شویم .

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفتگو دیباچه با «عباس غزالی» به بهانه ساخت فیلم جدید کوتاهش

"لبخند ماسک" نگاهی به قربانیان معضلات اجتماعی دارد | پلتفرم‌ها در ایران به لطف کرونا خیلی زود رونق گرفتند!

۱۰:۰۳  -  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
وقتی ایلیا منفرد دیگر به اوج خود برنگشت

آهنگ مشهور «گل ارکیده» چگونه ساخته شد؟

۱۸:۰۷  -  ۲۴ شهريور ۱۴۰۰
حامد تأملی طراح و تولیدکننده اسباب‌بازی در گفتگو با پایگاه خبری دیباچه بیان کرد:

شورای نظارت بر اسباب‌بازی باید به عنوان یک نهاد کاملا مستقل عمل کند | بازی و اسباب بازی مختص رده بندی سنی کودک و نوجوان نیست!

۱۵:۲۶  -  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
انتقاد‌های تند فیلمساز و منتقد جوان سینما در خصوص کیفیت آثار کمدی حال حاضر

بهارلو: فیلمِ وحشت می‌سازند، به جای ترساندن، مخاطب را به خنده می‌اندازد | آثاری نظیر «مردم معمولی»، «دراکولا» اثر فرهنگی نیستند!

۱۶:۴۳  -  ۲۴ شهريور ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار