شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲  |  Saturday, 03 June 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۰۵۹۳
تاریخ انتشار : ۲۷ : ۱۳ - ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
اندرحکایت بازگشایی دوباره سینماهای ایران

به گزارش دیباچه، کرونا عجب تراژدی غم انگیزی را برای سینماهای ایران رقم زد ؛  سرنوشت شوم این دوسال برای سینمادارها هرگز از خاطرشان نمی رود؛ اوضاع ساخت فیلم ها هم برای سرمایه گذاران و جامعه سینمایی چنگی به دل نمی زند؛ یک هفته یا دوهفته سینماها باز می مانند و مجدد با شروع یک پیک جدید سینماها تعطیل می شوند؛ این روزها تنها دلخوشی صاحبان فیلم ها هم سایت های VOD  هستند و مرهم زخمی برایشان شده اند؛

قصه دردناک ماجرا اما ، نبود یک برنامه ریزی و مدیریت بحران توسط مسئولین سینمایی و در راس آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است ؛ درحالی که می شود با یک مکانیزم منجسم شرایطی فراهم کرد تا سینماها از این تعطیلی غم بار نجات یابند ، مدیران سینمایی تنها کارشان شده است ابلاغیه دادن ؛ اینکه در فلان تاریخ سینماها بازگشایی می شود و یا در فلان تاریخ به علت کرونا سینماها تعطیل می شوند؛ خب با این شرایط دیگر بابت چه کاری این حضرات حقوق دریافت می کنند؟ این کار را که سخنگوی ستاد مقابله با کرونا هم می توانست انجام دهد و چه نیازیست  مثلابه حضور مدیرکل نظارت بر عرضه نمایش فیلم سازمان سینمایی ! که بخواهد اعلام کند « با توجه به مصوبات روز ۱۶ اردیبهشت‌ماه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر اینکه مشاغل گروه یک و گروه دو در وضعیت قرمز می‌توانند فعال باشند، سینماها هم که جزو ردیف شغلی دو هستند از روز شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه بازگشایی خواهند شد» ؛ این مسئول سینمایی در جای دیگری که گویی با مخاطبان و اهالی رسانه شوخی می کند می گوید: « با توجه به اینکه وضعیت همچنان قرمز است، پروتکل‌ها بسیار سفت و سخت‌تر در سینماها اعمال می‌شود، خود ستاد مقابله با کرونا هم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را سخت‌تر گرفته است. اگر صنفی فعال باشد و این موارد را رعایت نکند، پلمب می‌شود. قطعاً ما هم در سازمان سینمایی گروه‌های ناظر را فعال‌تر و به صورت جدی‌تر به این موضوع توجه می‌کنیم. » 

این سینما دیگر سینما نمی شود!

باید از این مدیر سینمایی پرسید دقیقا منظورش از گروه های ناظر کدام افراد هستند؟ اگر گروه ناظری وجود داشت که اکنون وضعیت سینماهای ما به این شکل نمی شد که با یک بادی ، تعطیل شوند و رو به ورشکستی بروند.

باید پرسید برای سینماهایی که توان پرداخت هزینه های سنگین را ندارند، چه مزایایی در نظر گرفتند که در این شرایط حساس ، از پرداخت مثلا هزینه های تحمیلی  مرسوم ، معاف شوند ؟ 

حال تنها باید دلخوش بود به اکران عید فطر و باید دید کدام تهیه کنندگان حاضر می شوند در این شرایط آشفته سینماها ، فیلم هایشان را اکران کنند و  تا چه اندازه مصوبه اخیر ستاد مقابله با کرونا می تواند برای هم سینماداران و هم صاحبان فیلم ها پولساز باشد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
دبیر شانزدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی در گفت‌وگو با دیباچه:

آثار ضعیف و بدون سندیت تاریخی، جایی در جشنواره ملی تئاتر رضوی نداشت / جوایز این دوره ،سه برابر افزایش یافته بود!

۱۰:۱۲  -  ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
برندسوزی با دست فرمون صدا و سیما!

چرا قدیمی‌ترین برنامه ورزشی تلویزیون پس از درگذشت «بهرام شفیع» به پایان نرسید؟

۱۲:۳۵  -  ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
عضو سابق تیم‌ملی تکواندو در گفتگو با "دیباچه" مطرح کرد؛

دست کم گرفتن رقبا برایمان گران تمام‌ می‌شود/ ملی‌پوشان ایران توانایی کسب مدال را دارند

۱۶:۴۵  -  ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
یک کارشناس فوتبال در گفت‌وگو با ""دیباچه" مطرح کرد؛

جام ملت‌های آسیا، عیار قلعه نویی را مشخص می کند!

۱۰:۲۸  -  ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
«حمید گروگان» نویسنده در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛

انتشار کتاب «قانون» برای جوانان/ نویسنده باید از زاویه دیدِ مخاطب به سوژه نگاه کند!

۱۴:۵۹  -  ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان نمایش «زوج ناجور»

کمدی را برای حال بهتر مردم انتخاب کردم/ کسی به آسیب‌های تئاترِ ایران اهمیت نمی‌دهد

۱۶:۴۸  -  ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
اما و اگر های خبر ممنوع الکاری برخی از خواننده های پاپ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخی قاطع به رسانه ها داد | رضا صادقی و امیر مقاره واکنش نشان دادند!

۱۷:۵۴  -  ۰۳ خرداد ۱۴۰۲
آخرین اخبار