سه‌شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰  |  Tuesday, 28 September 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۰۵۹۳
تاریخ انتشار : ۲۷ : ۱۳ - ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
اندرحکایت بازگشایی دوباره سینماهای ایران

به گزارش دیباچه، کرونا عجب تراژدی غم انگیزی را برای سینماهای ایران رقم زد ؛  سرنوشت شوم این دوسال برای سینمادارها هرگز از خاطرشان نمی رود؛ اوضاع ساخت فیلم ها هم برای سرمایه گذاران و جامعه سینمایی چنگی به دل نمی زند؛ یک هفته یا دوهفته سینماها باز می مانند و مجدد با شروع یک پیک جدید سینماها تعطیل می شوند؛ این روزها تنها دلخوشی صاحبان فیلم ها هم سایت های VOD  هستند و مرهم زخمی برایشان شده اند؛

قصه دردناک ماجرا اما ، نبود یک برنامه ریزی و مدیریت بحران توسط مسئولین سینمایی و در راس آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است ؛ درحالی که می شود با یک مکانیزم منجسم شرایطی فراهم کرد تا سینماها از این تعطیلی غم بار نجات یابند ، مدیران سینمایی تنها کارشان شده است ابلاغیه دادن ؛ اینکه در فلان تاریخ سینماها بازگشایی می شود و یا در فلان تاریخ به علت کرونا سینماها تعطیل می شوند؛ خب با این شرایط دیگر بابت چه کاری این حضرات حقوق دریافت می کنند؟ این کار را که سخنگوی ستاد مقابله با کرونا هم می توانست انجام دهد و چه نیازیست  مثلابه حضور مدیرکل نظارت بر عرضه نمایش فیلم سازمان سینمایی ! که بخواهد اعلام کند « با توجه به مصوبات روز ۱۶ اردیبهشت‌ماه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر اینکه مشاغل گروه یک و گروه دو در وضعیت قرمز می‌توانند فعال باشند، سینماها هم که جزو ردیف شغلی دو هستند از روز شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه بازگشایی خواهند شد» ؛ این مسئول سینمایی در جای دیگری که گویی با مخاطبان و اهالی رسانه شوخی می کند می گوید: « با توجه به اینکه وضعیت همچنان قرمز است، پروتکل‌ها بسیار سفت و سخت‌تر در سینماها اعمال می‌شود، خود ستاد مقابله با کرونا هم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را سخت‌تر گرفته است. اگر صنفی فعال باشد و این موارد را رعایت نکند، پلمب می‌شود. قطعاً ما هم در سازمان سینمایی گروه‌های ناظر را فعال‌تر و به صورت جدی‌تر به این موضوع توجه می‌کنیم. » 

این سینما دیگر سینما نمی شود!

باید از این مدیر سینمایی پرسید دقیقا منظورش از گروه های ناظر کدام افراد هستند؟ اگر گروه ناظری وجود داشت که اکنون وضعیت سینماهای ما به این شکل نمی شد که با یک بادی ، تعطیل شوند و رو به ورشکستی بروند.

باید پرسید برای سینماهایی که توان پرداخت هزینه های سنگین را ندارند، چه مزایایی در نظر گرفتند که در این شرایط حساس ، از پرداخت مثلا هزینه های تحمیلی  مرسوم ، معاف شوند ؟ 

حال تنها باید دلخوش بود به اکران عید فطر و باید دید کدام تهیه کنندگان حاضر می شوند در این شرایط آشفته سینماها ، فیلم هایشان را اکران کنند و  تا چه اندازه مصوبه اخیر ستاد مقابله با کرونا می تواند برای هم سینماداران و هم صاحبان فیلم ها پولساز باشد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفتگو دیباچه با میلاد اکبری آهنگساز ،خواننده و تنظیم‌کننده موسیقی

خواننده و آهنگساز سهم بسزایی در تلطیف سکانس‌های اثر نمایشی دارد | شرکت‌های موسیقی برای یک اثر هنری آنچنان ارزشی قائل نیستند!

۱۴:۲۷  -  ۰۶ مهر ۱۴۰۰
گفت و گو دیباچه با مدیرعامل خانه اردیبهشت اودلاجان

‌می‌خواهیم جریان احیای بافت تاریخی شهرمان را ادامه بدهیم

۱۸:۰۱  -  ۰۴ مهر ۱۴۰۰
بابک زرین "از آهنگسازان و تنظیم کنندگان ترانه و آثار نمایشی به دیباچه گفت

موسیقی نقس بسزایی رادر تکامل هیجانات واحساسات یک اثرنمایشی بازی میکند | موسیقی" افرا"ساختار فرا مرزی دارد!

۱۷:۴۲  -  ۰۴ مهر ۱۴۰۰
گفتگو منتشر نشده برنامه «مدیا» با مرحوم سیامک اطلسی

پاسخ تامل برانگیز آقای بازیگر به یک سوال؛ هر آن منتظر مرگ هستم!

۱۷:۳۵  -  ۰۴ مهر ۱۴۰۰
گفتگو دیباچه با محسن امامیان نویسنده کتاب "سعی هشتم"

تغییر ساختار مدیریتی در سازمان صدا و سیما مانع از ساخت سریال ۲۶ قسمتی حضرت هاجر (ع) شد!

۱۰:۲۸  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار