پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹  |  Thursday, 21 January 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۰۲۹۷
تاریخ انتشار : ۴۸ : ۱۶ - ۰۲ شهريور ۱۳۹۹

رئیس پژوهشکده مردم شناسی از پایان طرح «بررسی مردم شناختی بازنمایی فرهنگ ایرانی در فضای عمومی و آیینی شهر قونیه: مراسم مولانا » و انتشار نتایج این تحقیق در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش دیباچه، علیرضا حسن زاده (عضو هیئت علمی پژوهشگاه و مجری طرح بررسی مردم شناختی بازنمایی فرهنگ ایرانی در فضای عمومی و آیینی شهر قونیه: مراسم مولانا ) گفت: در طرح یاد شده اشکال کلیدی فرهنگ ایرانی به ویژه زبان فارسی در آیین‌های مربوط به مولانا در شهر قونیه بر اساس تحقیق میدانی مورد بررسی قرار گرفت.

طرح بررسی مردم شناختی بازنمایی فرهنگ ایرانی در فضای عمومی و آیینی شهر قونیه به کجا رسید؟

 وی افزود: زبان فارسی در چشم اندازهایی چون ادبیات حماسی بعدی ملی می‌یابد و در چشم‌اندازهای عرفانی چون آیین و اشعار مرقد مولانا محمل وحدت اقوام و ملل شده و گونه‌ای برادری عرفانی و معنوی را میان آنان شکل می‌بخشد.

رییس پژوهشکده مردم‌شناسی تصریح کرد: در قونیه می‌توان رابطه عمیقی میان موسیقی، ادبیات و زبان یافت و ما با ابعاد چند حسی آیین، زبان و موسیقی روبه‌رو می‌شویم.

 وی ادامه داد: در مورد شاعرانی چون مولانا، حافظ، بیدل، و...ادبیات، زبان و آیین با هم تلفیق شده و ترکیبی از افق‌های فرهنگی و معرفتی را در یک شکل دیالوجیکال و چند صدایی نشان می‌دهند.

حسن‌زاده از نزدیکی مردم ایران و ترکیه باتوجه به آیین‌هایی چون آیین‌های مولانا یاد کرد و اظهار داشت: مردم قونیه زبان فارسی را دوست دارند و در اشکال آموزش سنتی آنان کتاب‌هایی چون  گلستان سعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی در پایان از انتشار نتایج این تحقیق در آینده نزدیک خبر داد.

منبع: ایلنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
در پی آتش سوزی بامداد امروز رخ داد

وارد شدن خسارت جدی به سالن « هادی حجازی فر »

۱۴:۳۱  -  ۰۸ آذر ۱۳۹۹
در دومین سال نبود جمشید مشایخی ،نادر مشایخی از پدر گفت

بهترین هدیه عمرم را از پدرم گرفتم

۱۰:۰۶  -  ۰۶ آذر ۱۳۹۹