چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  Wednesday, 12 May 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۰۲۹۷
تاریخ انتشار : ۴۸ : ۱۶ - ۰۲ شهريور ۱۳۹۹

رئیس پژوهشکده مردم شناسی از پایان طرح «بررسی مردم شناختی بازنمایی فرهنگ ایرانی در فضای عمومی و آیینی شهر قونیه: مراسم مولانا » و انتشار نتایج این تحقیق در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش دیباچه، علیرضا حسن زاده (عضو هیئت علمی پژوهشگاه و مجری طرح بررسی مردم شناختی بازنمایی فرهنگ ایرانی در فضای عمومی و آیینی شهر قونیه: مراسم مولانا ) گفت: در طرح یاد شده اشکال کلیدی فرهنگ ایرانی به ویژه زبان فارسی در آیین‌های مربوط به مولانا در شهر قونیه بر اساس تحقیق میدانی مورد بررسی قرار گرفت.

طرح بررسی مردم شناختی بازنمایی فرهنگ ایرانی در فضای عمومی و آیینی شهر قونیه به کجا رسید؟

 وی افزود: زبان فارسی در چشم اندازهایی چون ادبیات حماسی بعدی ملی می‌یابد و در چشم‌اندازهای عرفانی چون آیین و اشعار مرقد مولانا محمل وحدت اقوام و ملل شده و گونه‌ای برادری عرفانی و معنوی را میان آنان شکل می‌بخشد.

رییس پژوهشکده مردم‌شناسی تصریح کرد: در قونیه می‌توان رابطه عمیقی میان موسیقی، ادبیات و زبان یافت و ما با ابعاد چند حسی آیین، زبان و موسیقی روبه‌رو می‌شویم.

 وی ادامه داد: در مورد شاعرانی چون مولانا، حافظ، بیدل، و...ادبیات، زبان و آیین با هم تلفیق شده و ترکیبی از افق‌های فرهنگی و معرفتی را در یک شکل دیالوجیکال و چند صدایی نشان می‌دهند.

حسن‌زاده از نزدیکی مردم ایران و ترکیه باتوجه به آیین‌هایی چون آیین‌های مولانا یاد کرد و اظهار داشت: مردم قونیه زبان فارسی را دوست دارند و در اشکال آموزش سنتی آنان کتاب‌هایی چون  گلستان سعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی در پایان از انتشار نتایج این تحقیق در آینده نزدیک خبر داد.

منبع: ایلنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
برنامه «مدیا» | گفتگو منتشر نشده دیباچه با معصومه ابتکار«معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری»

فیلم‌هایی که با مسئولین شوخی می‌کنند اگر جهت دار نباشند دوستشان دارم | سینمای رخشان بنی اعتماد برایم جذاب است| کیمیا علیزاده خطای محاسباتی کرد!

۱۵:۴۷  -  ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
گپ و گفت « دیباچه » با سیروس همتی

بودجه یکسال تئاتر را بین هنرمندان این حوزه تقسیم کنیم |  موافق تئاتر آنلاین هستم!

۱۱:۲۶  -  ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
اندرحکایت بازگشایی دوباره سینماهای ایران

این سینما دیگر سینما نمی شود!

۱۳:۲۷  -  ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
نویسنده «کابوس‌های درخت پرتقال» در گفتگو با دیباچه:

زنگ تفریحم، ترجمه آثار کودک و نوجوان است | رمان سوم من، موضوع پیچیده ومتفاوت تری دارد!

۱۰:۳۸  -  ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
« بابک کریمی» بازیگر مطرح سینمای ایران در گفت و گویی اختصاصی با " دیباچه " گفت :

فیلم‌هایی که در ایران بازی کرده‌ام تأثیر بیشتری در کسب موفقیت‌های کاری من داشته‌اند | سریال های نمایش خانگی شبیه به سریال‌های آبکی تلویزیونی نیستند!

۱۲:۲۹  -  ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
گپ و گفت صمیمی دیباچه با امیر کربلایی‌زاده درباره وضعیت سخت این روزهای تئاتر

طی سالهای اخیر ،هیچ برنامه درستی برای معرفی هنر ناب تئاتر نداشتیم | هنرمندان این عرصه در شرایط کرونا، شناسایی و کُددار شوند تا حقوق ماهیانه بگیرند

۱۱:۴۸  -  ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار