سه‌شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲  |  Tuesday, 30 May 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۰۱۹۱
تاریخ انتشار : ۴۵ : ۱۲ - ۳۰ تير ۱۳۹۹

به گزارش دیباچه ، یکی از مشکلاتی که در حوزه نشر وجود دارد بساطی‌هایی هستند که در گوشه و کنار خیابان‌ها بساطشان را پهن می‌کنند و کتاب هایشان را با تخفیف‌ بالا می‌فروشند. پدیده‌ای که روزگاری اگر تنها در راسته میدان انقلاب دیده می‌شد الان در گوشه و کنار برخی از میادین اصلی تهران هم دیده می‌شود. در شان کتاب نیست که در گوشه و کنار خیابان فروخته شود از این رو با یک ناشر صحبت کردیم و نظر او را درباره بساطی‌های کنار خیابان جویا شدیم.احمد دولت آبادی مدیر مسئول انتشارات نگارتابان درباره بساطی‌های کنار خیابان که کتاب می‌فروشند، گفت: فروش کتاب در بساطی‌های کنار خیابان روی کار ناشر و فروش کتاب تاثیرمی گذارد اکثر این افراد کتاب‌هایی را که به نام دست دوم و بدون سانسور می‌فروشند از ناشر تهیه نکرده اند این افراد مسئله جدیدی را به نام فروش کتاب‌های بدون سانسور رواج داده اند و تعدادشان هم کم نیست.

فروش کتاب های  غیرمجاز در بساطی‌های کنار خیابان ، پاشنه آشیل انتشاراتی ها!

او افزود: ناشر کتاب هایش را با ۴۰ درصد تخفیف به پخش کننده کتاب می‌فروشد بعد بساطی‌های کنار خیابان کتاب را با ۵۰ درصد تخفیف به مخاطبان کتاب ارائه می‌کنند. کتابی که در این بساطی‌ها فروخته می‌شود کالای غیراصل است و قطعا این کتاب‌ها از جمله کتاب‌های قاچاق یا کپی هستند. تعدادی از کتاب‌های ممنوعه هم در این بساطی‌ها فروخته می‌شود و کتاب‌هایی که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز نگرفته اند در میان آنها وجود دارد.

مدیر مسئول انتشارات نگارتابان ادامه داد: گاهی بساطی‌های کنار خیابان روبه روی کتابفروشی کتاب هایشان را می‌فروشند این مسئله همانقدر دردآور است که جلوی سینما سی دی قاچاق فیلم‌ها را بفروشند آن‌ها روبه روی کتابفروشی‌هایی که مالیات می‌دهند بسیار راحت بساطشان را پهن می‌کنند و کتاب‌هایی را با نام بدون سانسور می‌فروشند، کتابفروشی هم نمی‌تواند با او برخورد کند، چون قدرتش را ندارد در بسیاری از این روز‌ها این بساطی‌ها در کنار خیابان فعالیت می‌کنند شهرداری تهران هم نمی‌تواند مانعشان شود اگر به آن‌ها عتراض کنید دلیل این کارشان را شرایط اقتصادی عنوان می‌کنند.

او بیان کرد: بساطی‌های کنار خیابان را سازماندهی کنند و به آن‌ها جای مشخصی بدهند و کتاب‌هایی را بفروشند که در چارچوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده اند نه کتاب‌هایی که معلوم نیست چه کسی آن‌ها را منتشر می‌کند این کار هم به نفع ناشر هم به نفع بساطی کنار خیابان خواهد بود نهاد‌های مرتبط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دفعات با بساطی‌های کنار خیابان برخورد کردند و مانع شدند اما این راهکار نیست چرا که باید با تولید کننده کتاب‌های بساطی‌ کنار خیابان برخورد کرد.

دولت آبادی گفت: اگر بخواهند با بساطی‌های کنار خیابان که کتاب‌های قاچاق، ممنوعه و بدون سانسور را می‌فروشند برخورد کنند باید با صد نفر برخورد شود اما به جای آن با تولید کننده این کتاب‌ها برخورد کنند، چون اوست که این کتاب‌ها را بین صد نفر پخش می‌کند وقتی با تولید کننده آن برخورد شود ناخودآگاه بازار بساطی‌های کنار خیابان افت می‌کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
یک کارشناس فوتبال در گفت‌وگو با ""دیباچه" مطرح کرد؛

جام ملت‌های آسیا، عیار قلعه نویی را مشخص می کند!

۱۰:۲۸  -  ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
«حمید گروگان» نویسنده در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛

انتشار کتاب «قانون» برای جوانان/ نویسنده باید از زاویه دیدِ مخاطب به سوژه نگاه کند!

۱۴:۵۹  -  ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان نمایش «زوج ناجور»

کمدی را برای حال بهتر مردم انتخاب کردم/ کسی به آسیب‌های تئاترِ ایران اهمیت نمی‌دهد

۱۶:۴۸  -  ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
اما و اگر های خبر ممنوع الکاری برخی از خواننده های پاپ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخی قاطع به رسانه ها داد | رضا صادقی و امیر مقاره واکنش نشان دادند!

۱۷:۵۴  -  ۰۳ خرداد ۱۴۰۲
انتقاد‌های پر افتخارترین بوکسور ایران در گفتگو با دیباچه

دوستان روزی گفتند مربی خارجی می‌آورند، اما این ادعا در حد یک شو بود | «استکی» دیگر نمی‌تواند به بوکس ایران کمک خاصی کند

۱۰:۵۲  -  ۰۲ خرداد ۱۴۰۲
مقداد مومن نژاد از تهیه کنندگان رئالیتی شوی خوش نمک با دیباچه مطرح کرد؛

خنده بدون سلبریتی! /"خوش نمک" بدون اجرا و نقش آفرینی سلبریتی‌ها خنده می‌گیرد

۱۱:۲۲  -  ۰۳ خرداد ۱۴۰۲
پربازدیدها