شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹  |  Saturday, 19 September 2020

دیباچه

کد خبر: ۵۰۱۶۹
تاریخ انتشار : ۱۸ : ۱۱ - ۰۴ تير ۱۳۹۹

به گزارش دیباچه، اگر عاشق سینما و فیلم دیدن باشید ،امکان ندارد که فیلم تحسین برانگیز « کازابلانکا» را آن هم با بازی درخشان « هامفری بوگارت» ندیده باشید. فیلمی که برنده سه جایزه اسکار شده و در پنج رشته نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. 

مقایسه عجیب و خنده دار بازی «هامفری بوگارت» بزرگ در «کازابلانکا» با یوسف صیادی در «پیتزا مخلوط» | وقتی سطح نقد و حتی طنز نویسی نزول می‌کند!

درباره موفقیت این فیلم و نظر مثبت اکثر منتقدان بنام سینمای جهان و همچنین مخاطبان فیلم بین به « کازابلانکا» هرچه بگوییم کم است و شاید نیازی به تمجیدهای ماهم نباشد.

در نوشته زیر که با عنوان « بزرگترین سوءتفاهم تاریخ سینما »  در روزنامه « شهروند » منتشر شده ، تکلیف نویسنده با خودش مشخص نیست،نمی داند قصد طنزنویسی دارد یا نقدنویسی؛ متن زیر شبیه به یک شترگاوپلنگی است که مسیرش را گم کرده و خودش را به در و دیوار می زند که به مقصد برسد تا حرف حسابش را بگوید، اما نمی تواند یا شاید هم نمی داند که نمی تواند حرف حساب بزند تا مخاطب متوجه جان کلام او شود ! .

برای اینکه کمی باهم بخندیم ،دیدن این متن خالی از لطف نیست:

" «کازابلانکا» سَم است. سم خالص. اگر فیلم را رنگی کنیم، صحنه آخر به جای فرودگاه لوکیشن را پارک تصور کنیم، بعد یک آهنگ «آهای عالیجناب عشق» رویش بگذاریم قشنگ می‌شود با کپشن «این چه سمی بود آخه من دیدم» آن را با دو نقطه و کلی پرانتز در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد.

مقایسه عجیب و خنده دار بازی «هامفری بوگارت» بزرگ در «کازابلانکا» با یوسف صیادی در «پیتزا مخلوط» | وقتی سطح نقد و حتی طنز نویسی نزول می‌کند!

در نوشته‌ای به قلم محمدعلی محمدپور می‌خوانیم: «بعضی کازابلانکا را بهترین عاشقانه تاریخ سینما می‌دانند که به نظرم این افراد نه بویی از عشق برده‌اند، نه تاریخ می‌دانند، نه حتی یک عکس با صندلی سینما، ظرف شکوفه فیل و هشتگ #فیلم_خوب_ببینیم دارند. از نظر من، فیلم حداکثر یک سوء‌تفاهم است. قصه به اصطلاح خودش می‌خواهد یک مثلث عشقی ترسیم کند، درحالی ‌که پاره خط هم نمی‌شود. به‌خصوص برای ما که امروز در سریال‌های نمایش خانگی‌مان رسما با مستطیل، ذوزنقه و هذلولی عشقی مواجهیم.

همفری بوگارت کلا سیگار است. شما سیگار را از او بگیرید، پالتویش را دربیاورید، کلاهش را بردارید، زیر چک و لگد بگیریدش، با یوسف صیادی توی فیلم «پیتزا مخلوط» مو نمی‌زند. اینگرید برگمن تکلیفش با خودش معلوم نیست. گفته می‌شود نقش را قرار بوده میشل مورگان با دستمزد بالا بازی کند اما خانم برگمن آمده با نصف قیمت نقش را از آنِ خود کرده. خواهرم چرا بازار را خراب می‌کنی؟ از همه بدتر شخصیت ویکتور لازلو است. یک ماست تمام‌عیار. اصلا توی باغ نیست طرف. اسمش را گذاشته مبارز؟به جان چگوارا، سیب‌زمینی‌های توی خورشت قیمه از او مبارزتر هستند. من نمی‌فهمم این السا دقیقا به چی این بشر دلش را خوش کرده.

اسم فیلم را گذاشته‌اند: کازابلانکا. اگر اسم فیلم را عوض کنیم، بگذاریم دماوند یا فیروزکوه چه فرقی می‌کند؟ می‌گویید کازابلانکا شهر استراتژیکی برای ارتباط اروپا با آمریکا بوده؟ خب جاده فیروزکوه هم ما را در هر نوع تعطیلی به شمال وصل می‌کند. فیلم کلا دوخط دیالوگ «چشمات اذیت نمی‌کنه ولی پدر منو درآورده» دارد و بقیه دیالوگ‌هایش ماقبل حمید نعمت‌الله است. چی؟ آن دیالوگ هم ربطی به این فیلم ندارد؟ من خودم با دنبال‌کردن هشتگ کازابلانکا توی اینستا دیدم. بیا. دیگه بدتر. فیلم کلا یک دیالوگ خوب دارد که آن هم اصلا به فیلم ربطی ندارد.

پس فقط از این فیلم می‌ماند دیالوگ «عشق یعنی حالت خوب باشه» که آن هم مربوط به این فیلم نیست؟ ببخشید من نمی‌فهمم این ادمین‌های اینستا چه کار می‌کنند. دو خط اطلاعات موثق نمی‌توانید به مخاطب بدهید؟ یعنی می‌خواهید بگویید جمله «من هکر هستم چراکه نام تو را بر قلبم حک کرده‌ام» هم دیالوگ آل‌پاچینو نبوده و آل‌پاچینو هم اصلا توی این فیلم بازی نکرده؟ جداً که دنیای بدی شده.» " 

 

منبع: دیباچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
یک انتخاب خوب در خانه سینما با رعایت پروتکل های بهداشتی رقم خورد

محمد علی نجفی رئیس هیات مدیره خانه سینما شد ؛ علی قائم مقامی تهیه کننده سینما به عنوان سخنگو ادامه کار می دهد !

۱۵:۰۳  -  ۱۵ شهريور ۱۳۹۹