دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸  |  Monday, 17 February 2020

دیباچه

کد خبر: ۵۰۰۶۹
تاریخ انتشار : ۱۰ : ۱۵ - ۱۰ بهمن ۱۳۹۸
این خواننده در گفت و گویی اختصاصی با خبرنگار حوزه موسیقی پایگاه خبری دیباچه گفت: من هرگز در هیچ جشنواره‌ای شرکت نکرده‌ام، ولی این جشنواره‌ها را نفی نمی‌کنم؛ سالانه در تمام دنیا مراسم‌های مختلفی برپا می‌شود که بیشتر جنبه سرگرمی دارد تا مولد آثار هنری، امیدوارم موفق باشند. رفتن یا نرفتن به جشنواره یک موضوع سیاسی است و نه فرهنگی، شخصا دوست دارم بدانم نرفتن به این جشنواره چه تأثیری دارد!

خواننده ترانه ماندگار "تهران" که مدتی است حضور کمرنگی در عرصه موسیقی دارد، درخصوص دلیل این کمکار شدن خود اظهار داشت: پرکاری و کم کاری من باید در بستر فرهنگی دیده شود؛ زمانیکه نگاه کارشناسی قوی تری حاکم بود، امثال بنده پرکارتر بودیم و از زمانیکه عوامانگی حاکم شد و سلیقه مردم کوچه وبازار جهت تولیدات را تعیین کرد، ما ترجیحا کمتر تولید کردیم.
 
امیدوارم بتوانم نوعی از هنر را که نه نوحه و ناله می‌کند و نه عشوه و التماس، نمایندگی بکنم |رفتن یا نرفتن به جشنواره یک موضوع سیاسی است و نه فرهنگی!

وی افزود: من اگر با ۳۰ درصد داشته‌های فرهنگی، ادبی و هنری خودم کار کنم، مخاطب ۸۰ درصدی دارم و اگر با ۸۰ درصد داشته‌هایم کار کنم مخاطب ۳۰ درصدی دارم! جامعه ما در شکل کلی و حداکثری، از هنرمندان مطالعه، آگاهی و تسلط مطالبه نمی‌کند، بلکه از آن‌ها می‌خواهد که بلندگوی ذهنیات مغشوش جامعه باشند و طبیعتا تولیداتی که با این رویکرد صورت می‌گیرند به سرعت سر از زباله دان در می‌آورند، چون ریشه ندارند و اساسا دلیل عدم ماندگاری فعالیت‌های این چند ساله همین است.

این خواننده سبک پاپ در پاسخ به این پرسش که تولیدات حال حاضر موسیقی چه تفاوتی با تولیدات قدیمی‌تر دارند، بیان کرد: بی ریشگی در اکثر کار‌های امروز موج می‌زند، ولی بیان عریان این حقیقت، دلسرد کننده و جدایی افکن است، به همین دلیل من امیدوارم بتوانم با همین فعالیت محدود فعلی، نوعی از هنر را که نه نوحه و ناله می‌کند و نه عشوه و التماس، نمایندگی بکنم، تا انشاالله برای آن مخاطب محترمی که در اقلیت قرار دارد، شمع روشنی باشد.

وی در ادامه گفت: وقتی شما یک لطیفه و یا یک داستان می‌شنوید، نهایتا یکی دوبار دیگر حاضر به شنیدن و تکرار آن هستید، ولی دفعه چهارم حتی دیگر حاضر به شنیدن آن هم نیستید، این سرنوشت آهنگ‌های امروزی است که بیشتر شبیه انشای"تابستان خود را چگونه گذراندید" هستند. درحالیکه یک اثر موسیقایی یا ادبی درست، هرگز از جاذبه تهی نمی‌شود، این اثر دو نوع ویژگی دارد:ساختاری و محتوایی، بحث ساختار در این گفت و گو نمی‌گنجد، ولی در مورد محتوی می‌توان گفت:جهان بینی حاکم بر اثر، که هر چه محکم‌تر باشد اثر ماندگاری بیشتری دارد.

« کریمی» ضمن اشاره به این نکته که "اکثر عزیزانی که در وادی موسیقی تاریخ مصرف کوتاهی دارند، درواقع همان قصه گویی هستند که داستانشان را گفته و باید خداحافظی کنند، ولی جامعه، چون شاخصی برای تشخیص ندارد، در وهله اول آن‌ها را هنرمند خطاب می‌کند.

این هنرمند درخصوص جشنواره موسیقی فجر و انصراف برخی از هنرمندان از حضور در این فستیوال هنری گفت: من هرگز در هیچ جشنواره‌ای شرکت نکرده‌ام، ولی این جشنواره‌ها را نفی نمی‌کنم؛ سالانه در تمام دنیا مراسم‌های مختلفی برپا می‌شود که بیشتر جنبه سرگرمی دارد تا مولد آثار هنری، امیدوارم موفق باشند. رفتن یا نرفتن به جشنواره یک موضوع سیاسی است و نه فرهنگی، شخصا دوست دارم بدانم نرفتن به این جشنواره چه تأثیری دارد! هنرمند باید هنرمند باقی بماند وگرنه نام او سلبریتی است؛ یعنی پرنده دست آموز عوام الناس، که هیچ فایده‌ای ندارد.

وی در ادامه درخصوص این پرسش که عملکرد هنرمندان در بیان مطالبات اجتماعی باید به چه صورت باشد اظهار کرد:جامعه باید اعتلاف را بیاموزد، تا قوی و تصمیم ساز باشد، نه فقط حرف و بازی و نمایش، این موضوع شامل هنرمندان هم می‌شود.

وی در انتها با آرزوی تحقق بهترین‌ها برای مردم و مخاطبانش گفت: درصورت تغییر رویکرد تلویزیون و جدی شدن معیار‌های این سازمان، قطعا همکاری خود را با این رسانه از سر خواهم گرفت.

گفتگو از: اعظم صفایی
منبع: دیباچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر

روایت بازیگری خاص علی نصیریان در فیلم مجید مجیدی

۱۴:۱۷  -  ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر

توضیحاتی درباره نقش شهاب حسینی در فیلم «شین»

۱۳:۰۹  -  ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
رئیس سازمان مشارکتهای اجتماعی شهرداری تهران در باره وضعیت گرمخانه ها به دیباچه گفت:

تنها ملاکمان این است که کسی در تهران بی سرپناه نماند | گشتهای فوریتهای اجتماعی ما ، اجازه جذب کودکان را ندارند!

۱۳:۰۲  -  ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر

حرف‌های کارگردان افغانی سینمای ایران که دختر ۹ ساله‌اش شناسنامه ندارد

۱۳:۰۱  -  ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر

ناگفته‌هایی از پشت صحنه پر خطر «خروج» حاتمی‌کیا

۱۲:۵۶  -  ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
گپ خودمانی دیباچه با « هوشنگ توکلی» بازیگر و کارگردان بنام تلویزیون و سینمای ایران

فکر می کنم شهاب حسینی ، در آینده تهیه کننده موفق تری خواهد بود! | دایی رضا رفت و در خاطره ها باقی ماند!

۱۱:۲۵  -  ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر:

سام قریبیان از دلایل خداحافظی پدرش از سینما گفت

۱۱:۱۹  -  ۲۱ بهمن ۱۳۹۸
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر:

پانته‌آ پناهی‌ها چگونه در فیلم جدید حاتمی‌کیا جانشین فاطمه معتمدآریا شد؟

۰۹:۵۸  -  ۲۱ بهمن ۱۳۹۸
« فریده سپاه منصور» بازیگر سریال «  نون. خ» در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

همیشه گفتم: کُردی باشم که تهرانی حرف می زند نه تهرانی که کُردی حرف می زند! | من رویم نمی شد بگویم که من کرد نیستم!

۱۸:۰۲  -  ۲۰ بهمن ۱۳۹۸
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدار ترین ها