دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸  |  Monday, 17 February 2020

دیباچه

کد خبر: ۴۸۹۷۸
تاریخ انتشار : ۵۰ : ۱۷ - ۲۱ مهر ۱۳۹۷

به گزارش «دیباچه»، «اقامت در تاتارستان به شرط سرمایه‌گذاری» این آخرین تبلیغی است که بعد از اقامت در ترکیه، گرجستان و ارمنستان به مجموع تبلیغات شبکه‌های ماهواره‌ای برای فارسی زبانان و به خصوص ایرانیان خواهان پناهندگی افزوده شده است. تبلیغاتی که تاکنون بسیاری از ایرانیان را راهی خرید املاک در این کشورها کرده است. با کاهش نرخ ازر مسئولین طرحی با عنوان اقامت 5 ساله در ایران به ازای 250 هزار دلار ارائه کرده‌اند تا از این طریق به اقتصاد کشور کمکی ویژه‌‌ای کرده باشند.

ایران برای چه کسانی می‌تواند محلی مناسبی برای زندگی باشد؟

ایران به واسطه فرهنگ و تمدن غنی ای که دارد می‌تواند برای جذب مهاجر قوی عمل کند، اما تاریخ و فرهنگ ایران تنها بهانه‌ای برای جذب مهاجر نیست بلکه موقعیت و مذهبی که کشورمان دارد مکان مناسبی برای افراد شیعه و سنی است، مردمانی که درکشورهایی مانند افغانستان، سوریه و عراق و... زندگی می‌کنند و دائما با جنگ‌وجدال دست‌پنجه نرم می‌کنند برای رهایی از اوضاع اسفناک کشور خود می‌توانند ایران رابه عنوان محل مناسبی برای زندگی انتخاب کنند تا از این طریق به آرامش برسند، گرچه که این آرامش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خاطر، نسبی است اما می‌توان به عنوان گزینه مناسب به آن نگاه کرد چرا که از این طریق مهاجران می‌توانند به خواسته خود که آرامش است دست یابند. اما نکته‌ایی که موضوع را چالش‌برانگیز می‌کند آن است که آیا مهاجرانی که وارد ایران می‌شوند طبق تعریف گردشگری، گردشگر محسوب می‌شوند یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال اگر سراغ مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برویم قطعا جنبه گردشگری آنان را تایید می‌کنند؛ اما از نظر فعالان گردشگری مهاجران جزء توریست به حساب نمی‌آیند، چرا که زمانی می‌توان از واژه گردشگری استفاده کرد که توریست از امکاناتی که در کشور وجود دارد استفاده کند و به واسطه استفاده از امکاناتی مانند رستوران، هتل و بازید از موزه‌های موجود و...... پول پرداخت کنند، تا از این طریق بتوان به اقتصاد کشور پول تزریق کرد.

در پی ماجرای جذب مهاجر و گردشگر چند روز گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اعطای اقامت ایران به اتباع خارجی با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار دلاری که به موجب آن بسیاری از مردم واکنش نشان دادند و حتی در فضای مجازی به موضوعی برای طنز تبدیل شد. علت تبدیل شدن این موضوع به طنز چیزی جز اوضاع نابسامان ایران نیست که بسیاری از مردمان داخل کشور را ترغیب به مهاجرت کرده است.

ایران دیگر جای ماندن نیست!

تعداد قلیلی از ایرانی‌ها بر این باورند که ایران دیگر جای مناسبی برای ادامه زندگی نیست حالا با بیان این طرح عده‌ای به فکر فرو رفتند تا به نوعی بتوانند از آب گل‌آلود به نفع خودشان استفاده کنند. محقق شدن این طرح مستلزم راه طولانی است که نیازمند توجه و سیاست‌های مسولان است. عملی شدن این طرح برای شهروندان و سرمایه‌گذاران کشورهایی که پیش از این دریافت ویزای ایران برای آن ها بسیار دشوار بود به یک فرصت مناسب تبدیل شده است تا بتوانند سرمایه خود را چند برابر کنند. اما طبق نظرهای ضد و نقیضی که بین فعالان گردشگر و سازمان میراث فرهنگی وجود دارد در مرحله اول ما باید بدانیم که این مهاجران زمانی که وارد ایران می‌شوند جزء گردشگران محسوب می‌شوند و تاثیری بر اوضاع گردشگری کنونی دارند یا خیر؟

مهاجران گردشگر محسوب نمی‌شوند!

حمید ضرغامی (استاد رشته گردشگری)، در پاسخ به سوال «دیباچه»که ، مهاجرانی که وارد ایران می‌شوند گردشگر به‌شمار می‌آیند یا خیر؟ می‌گوید: این افراد به دلیل این که در جستجو شغل و محل سکونت در ایران هستند و قطعا مدت زمانی که در ایران حضور دارند بیش از یک سال است جزء گردشگر محسوب نمی‌شوند. وی می‌گوید: نمی‌توان گفت که این مهاجران تاثیری بر گردشگری ایران ندارند بلکه می‌توانند تاثیرات تعیین کننده‌ایی هم بدنبال داشته باشند. 

ضرغامی از تاثیراتی که مهاجران بر گردشگری ایران می‌گذارند می‌گوید: یک جنبه بدیهی و آشکاری وجود دارد، تبلیغ خلقیات ایرانیان است و می‌توانند به میهن‌دوستی و اتحادی که بین ایرانیان وجود دارد اشاره کرد، چرا که اخلاقیات ایرانیان باعث جذب گردشگر در کشور می‌شود.

فرهنگ ایران و ایرانی

او می‌گوید: ایرانیان در کشوری بافرهنگ و پیشینه کهنی زندگی می‌کنند و متوجه نمی‌شوند که فرهنگ و پیشینه قدیمی چه اثرات قوی در رفتار آنان دارد، ما ایرانی‌ها رفتار نادرست اجتماعی را می‌بینیم و درک می‌کنیم اما زمانی که یک غریبه با مردم ما سروکار دارد متوجه رفتاری می‌شوند که درون فرهنگ جوان و آن‌هایی که اصالت دیرینه‌ای ندارند آشکار نیست و این موضوع برای مهاجران جذاب است، تحقق این جریان به مبلغان در جمهوری اسلامی برمی‌گردد.

یکی از عواملی که ایران را به واسطه ورود سرمایه گذاران تهدید می‌کند، ورود پول‌های کثیف به کشور است. از آنجایی که ایران تا به امروز به عضویت یکی از نهادهای نظارتی بین المللی از جمله FATF در نیامده و هنوز پیوستن به آن در مراحل کسب رای از شورای نگهبان است، این امکان وجود دارد تا اقداماتی از قبیل پولشویی در آن صورت گیرد. با این حال ضرغامی معتقد است که قطعا سازوکاری نظارتی برای جلوگیری از این اتفاق در ایران وجود دارد چرا که امکان ندارد فرد خارجی در ایران سرمایه‌گذای کند و مسئولان بر آن نظارتی نداشته باشند و بدون نظارت بر این موضوع ادامه کار نتیجه‌بخش نخواهد بود.


گفت و گو از: زهرا شفاعی
منبع: دیباچه
برچسب ها: مهاجرت
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر

حرف‌های کارگردان افغانی سینمای ایران که دختر ۹ ساله‌اش شناسنامه ندارد

۱۳:۰۱  -  ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر

ناگفته‌هایی از پشت صحنه پر خطر «خروج» حاتمی‌کیا

۱۲:۵۶  -  ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
گپ خودمانی دیباچه با « هوشنگ توکلی» بازیگر و کارگردان بنام تلویزیون و سینمای ایران

فکر می کنم شهاب حسینی ، در آینده تهیه کننده موفق تری خواهد بود! | دایی رضا رفت و در خاطره ها باقی ماند!

۱۱:۲۵  -  ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر:

سام قریبیان از دلایل خداحافظی پدرش از سینما گفت

۱۱:۱۹  -  ۲۱ بهمن ۱۳۹۸
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر:

پانته‌آ پناهی‌ها چگونه در فیلم جدید حاتمی‌کیا جانشین فاطمه معتمدآریا شد؟

۰۹:۵۸  -  ۲۱ بهمن ۱۳۹۸
« فریده سپاه منصور» بازیگر سریال «  نون. خ» در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

همیشه گفتم: کُردی باشم که تهرانی حرف می زند نه تهرانی که کُردی حرف می زند! | من رویم نمی شد بگویم که من کرد نیستم!

۱۸:۰۲  -  ۲۰ بهمن ۱۳۹۸
گفتگو با «مائده طهماسبی» بازیگر نقش «خاله پوری» در سریال «از سرنوشت»:

خاله پوری زن قوی است

۱۵:۱۰  -  ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
نگاهی متفاوت و بررسی نکاتی که اُسکار امسال را متفاوت کرد

اُسکار جهانی می‌شود؟

۱۶:۵۴  -  ۲۲ بهمن ۱۳۹۸
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر

حاتمی‌کیا چه کسی را دلیل گم شدن آرای فیلمش می‌داند؟ دولت یا خانه سینما؟

۱۵:۰۵  -  ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
پربازدیدها
پرطرفدار ترین ها