شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳  |  Saturday, 13 July 2024

دیباچه

کد خبر: ۴۸۸۵۰
تاریخ انتشار : ۲۴ : ۱۳ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۷
گپ اختصاصی دیباچه با رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران

مهدیه بهارمست: نوسانات دلار هم به قیمت کاغذ رحم نکرده است، قیمت کتاب اعم از درسی و غیر درسی دو برابر شده است؛ در حالی که دولت کاغذ را جزء نیازهای اساسی دانسته و برای واردات آن ارز یارانه دولتی معین کرده است اما کاغذ در بازار به قیمت آزاد فروخته می‌شود و برای افرادی که با کاغذ سروکار دارند مشکل ایجاد کرده است.

«محمود آموزگار» رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت وگو با دیباچه درباره کاهش چاپ کتاب در چند ماه اخیر گفت: کتاب نخریدن و نخواندن باعث کاهش شمارگان می‌شود این کاهش دولت را به مقصود اش نمی‌رساند، در یک عنوان کتاب سابق بر این دو هزار نسخه چاپ می‌شد اما الان شمارگان یک عنوان کتاب به 400 نسخه و 200 نسخه رسیده است.

آموزگار درباره افزایش قیمت کتب درسی در ایام مدرسه گفت: کتب درسی توسط وزارت آموزش و پرورش چاپ می‌شود که نیازمند صدهزار تن کاغذ است، قاعدتا با ارز ویژه ای که دولت درنظر گرفته کاغذ وارد کشور شده است اگر هم افزایش قیمت داشتیم باید قابل اعتنا نباشد.

کاغذ را از کارخانه تهیه کنید

رئیس اتحادیه درباره نامرغوبی کاغذ موجود در بازار گفت: هر کاغذی معیار، ضوابط و ملاک خود اش را دارد، کاغذ یک گرم ماژ مخصوص دارد مثلا کاغذ صد گرمی، هفتاد گرمی و شصد گرمی هست تولید کارخانه مشخص است مگر اینکه از کاغذ فروش نامشخص خرید کنند.

کاغذ را از کارخانه تهیه کنید |کاغذ به قیمت  یارانه وارد می شود ، به قیمت آزاد فروخته می شود!

تولید سه هزار تنی کاغذ

آموزگار درباره تولید کاغذ در ایران گفت: چهارصد و بیست هزار تن کاغذ در سال نیاز کشور است از این مقدار حدود صدو بیست هزار تن در حوزه کتاب، نشریات و مطبوعات است و بقیه آن مصارف دیگری خرج می‌شود، در ایران چهار تا کارخانه کاغذ سازی وجود دارد که در پنچ ماه ابتدا سال 97 نزدیک سه هزار تن کاغذ تولید کردند، متاسفانه سرمایه گذاری های لازم در این حوزه نشده است، کارخانه‌های کاغذ سازی مشکلات محیط زیستی و تجهیز خط تولید دارند، این مسال باعث شده کارخانه های کاغذ سازی با حداقل امکانات به فعالیت ادامه دهند و بیشتر از اینکه کاغذ تولید کنند، لیوان کاغذی تولید می‌کنند؛ دولت باید بر کارخانه های کاغذ سازی سرمایه گذاری کند ضمن اینکه کاغذ مورد نیاز را وارد میکند باید بپردازد به توسعه و تجهیز کارخانه ها.

ورشکستگی کتابفروشی ها

آموزگار درباره ورشکستگی کتابفروشی ها گفت: فروش کتاب وقتی پایین باشد، معشیت کتابفروشان هم به خطر میافتد، کاغذ به قیمت یارانه ای وارد می‌شود ولی به قیمت آزاد فروخته می‌شود، دولت باید نظارت دقیق تری داشته باشد.

کاغذ را از کارخانه تهیه کنید |کاغذ به قیمت  یارانه وارد می شود ، به قیمت آزاد فروخته می شود!
منبع: دیباچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
کارگردان مجموعه "فراری " در گفتگو با دیباچه مطرح کرد؛

مایل نیستم رسانه ها و بویژه صدا و سیما عنوانی را به سریال « فراری » نسبت دهند!

۱۲:۵۷  -  ۱۳ تير ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با نگین صدری زاده، از پژوهشگران و نویسندگان موفق و پرکار عرصه کودک و نوجوان

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، طرح توسعه زبان و ادبیات فارسی را در سطح ملی برگزار می‌کند/ کتاب گلستان سعدی به شیوه آسان خوانی برای کودکان عرضه می‌شود

۱۸:۳۶  -  ۲۱ تير ۱۴۰۳
عضو تیم ملی تکواندو در گفت وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

هرگز قول مدال ندادم و اینبار هم هیچ تضمینی نیست!

۲۳:۳۴  -  ۱۶ تير ۱۴۰۳
پژوهشگر موسیقی و طراح و مجری طرح «نخستین شب نغمه‌های اذان ایرانی» در گفتگو با دیباچه:

طرح «نخستین شب نغمه‌های اذان ایرانی» ثبت جهانی می‌شود/ اذان می‌تواند به عنوان یک نغمه و مناجات در زندگی مردم حضور داشته باشد

۱۴:۰۹  -  ۱۱ تير ۱۴۰۳
ملی پوش دوچرخه سواری ایران در گفت وگو با دیباچه مطرح کرد؛

برای موفقیت در المپیک تمام تلاشم را می کنم / نتیجه خوب برای من و ایران یعنی در جمع ۵۰ نفر اول قرار بگیرم!

۱۴:۰۵  -  ۱۱ تير ۱۴۰۳
گلایه های ملی‌پوش سابق تیم ملی فوتبال بانوان در گفتگو با «دیباچه»

بخاطر تیم ملی دچار مصدومیت شدید از ناحیه رباط شدم/ فراموش نمی کنم که من را چگونه از تیم خط زدند و احترامم حفظ نشد!

۰۹:۰۰  -  ۰۲ تير ۱۴۰۳
پربازدیدها
آخرین اخبار