پنجشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۳  |  Thursday, 18 July 2024

دیباچه

کد خبر: ۴۸۸۲۸
تاریخ انتشار : ۰۷ : ۱۵ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۷

یگانه بختیاری : تالاب بین المللی هورالعظیم یکی از بزرگترین تالاب‌های کشور در استان خوزستاناست که در گذشته ای نه چندان دور نقش بسزایی در تامین معیشت اقتصادی مردم منطقه ایفا می کرد.اما در حال حاضر با ورود وزارت نفت برای احداث چاه و استخراج نفت رو به خشکسالی است و باعث از بین رفتن زیست گاه حیات وحش این منطقه گردیده است.

پرفسور «مجید مخدوم»  مسئول اتحادیه انجمن های علمی منابع طبیعی و محیط زیست ایراندر خصوص خشک شدن تالاب هورالعظیم به دیباچه گفت: خشک شدن تالاب هورالعظیم عمدی بود. زیرا پس از کشف منابع نفتی در این منطقه، پتروشیمی متوجه شد با وجود آب نمی تواند نفت و گاز استخراج کند و با تصویب رای و لایحه سازی هشت نماینده مجلس استان خوزستان در دوره قبل ، و با فشار وارد کردن بر دولت، تصمیم بر خشک سازی دریاچه برای استخراج منابع گرفته شد.

این کارشناس در ادامه گفت: منشا اصلی گرد و غبار استان خوزستان، مرکز عربستان است و رطوبت تالاب هورالعظیم مهارکننده آن بود. یکی از کارکردهای مهم تالاب، جلوگیری از طوفان شن و گرد و خاک است چراکه تالاب ها رطوبت آب را بالا می‌برند و خشک شدن هورالعظیم چه در ایران و چه در عراق میزان وقوع طوفان های شن را افزایش می دهد.
متاسفانه با خشک شدن تالاب گردو غباری که از سمت عربستان وارد ایران می شود در ارتفاع 200 متری بالا می رود و به 25 استان کشور نفوذ می کند. برای حل این مشکل با عربستان صحبت کردیم و قرار بر آن شد دانشگاه ریاض عربستان با دانشگاه تهران و شهید بهشتی برای حل مشکلات گردو غبار دو کشور همکاری کنند.اما بعد از مدتی از سمت وزارت عربستان اعلام گشت به علت برخی مسایل سیاسی قادر به همکاری با ایران نخواهند بود.

با این تصمیم گیری آسیب جدی اولیه به گیاهان و زیست بوم حیواناتی از قبیل پرندگان مهاجر آبزی و بومی و غاز پیشانی سفید، شغال، روباه، گربه جنگلی، سمور آبی، گراز، شیر بد و انواع ماهی کپور وارد گشت و باعث شد این گونه های حیوانی در معرض انقراض قرار گیرند.

وی افزود: برای احیای تالاب باید به صورت برعکس عمل کنند .برای خشک کردن تالاب مسیر‌های آب رودخانه کارون که به تالاب هویزه منتهی میگشت را مسدود کردند و حال باید مسیر آب را باز کنند.

این پایان مشکلات هورالعظیم نیست.در طی دوماه گذشته آسمان شهر هویزه به علت اتش سوزی در قسمت عراقی هورالعظیم خاکستری بوده است

بساری از کارشناسان معتقد هستند این حادثه عمدی بوده زیرا 13 روز طول کشیده که دولت عراق اجازه پرواز به هواپیماهای ایران بدهد تا نسبت به اطفای حریق اقدام کنند.منبع: دیباچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفتگو دیباچه با شیوا ایوبی بازیگر نمایش «دریاکنار»

بیشترین شاخصه ی " دریاکنار" توجه به خانواده و ارزش نهادن به این بستر تربیتی است

۱۷:۲۰  -  ۲۳ تير ۱۴۰۳
ملی پوش ریکرو ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

حضور در المپیک رویای هر ورزشکاری است/مطمئن بودم سهمیه می‌گیرم

۱۷:۵۶  -  ۲۱ تير ۱۴۰۳
کارگردان مجموعه "فراری " در گفتگو با دیباچه مطرح کرد؛

مایل نیستم رسانه ها و بویژه صدا و سیما عنوانی را به سریال « فراری » نسبت دهند!

۱۲:۵۷  -  ۱۳ تير ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با نگین صدری زاده، از پژوهشگران و نویسندگان موفق و پرکار عرصه کودک و نوجوان

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، طرح توسعه زبان و ادبیات فارسی را در سطح ملی برگزار می‌کند/ کتاب گلستان سعدی به شیوه آسان خوانی برای کودکان عرضه می‌شود

۱۸:۳۶  -  ۲۱ تير ۱۴۰۳
عضو تیم ملی تکواندو در گفت وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

هرگز قول مدال ندادم و اینبار هم هیچ تضمینی نیست!

۲۳:۳۴  -  ۱۶ تير ۱۴۰۳
پربازدیدها
آخرین اخبار