چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱  |  Wednesday, 07 December 2022

دیباچه

کد خبر: ۴۸۸۲۸
تاریخ انتشار : ۰۷ : ۱۵ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۷

یگانه بختیاری : تالاب بین المللی هورالعظیم یکی از بزرگترین تالاب‌های کشور در استان خوزستاناست که در گذشته ای نه چندان دور نقش بسزایی در تامین معیشت اقتصادی مردم منطقه ایفا می کرد.اما در حال حاضر با ورود وزارت نفت برای احداث چاه و استخراج نفت رو به خشکسالی است و باعث از بین رفتن زیست گاه حیات وحش این منطقه گردیده است.

پرفسور «مجید مخدوم»  مسئول اتحادیه انجمن های علمی منابع طبیعی و محیط زیست ایراندر خصوص خشک شدن تالاب هورالعظیم به دیباچه گفت: خشک شدن تالاب هورالعظیم عمدی بود. زیرا پس از کشف منابع نفتی در این منطقه، پتروشیمی متوجه شد با وجود آب نمی تواند نفت و گاز استخراج کند و با تصویب رای و لایحه سازی هشت نماینده مجلس استان خوزستان در دوره قبل ، و با فشار وارد کردن بر دولت، تصمیم بر خشک سازی دریاچه برای استخراج منابع گرفته شد.

این کارشناس در ادامه گفت: منشا اصلی گرد و غبار استان خوزستان، مرکز عربستان است و رطوبت تالاب هورالعظیم مهارکننده آن بود. یکی از کارکردهای مهم تالاب، جلوگیری از طوفان شن و گرد و خاک است چراکه تالاب ها رطوبت آب را بالا می‌برند و خشک شدن هورالعظیم چه در ایران و چه در عراق میزان وقوع طوفان های شن را افزایش می دهد.
متاسفانه با خشک شدن تالاب گردو غباری که از سمت عربستان وارد ایران می شود در ارتفاع 200 متری بالا می رود و به 25 استان کشور نفوذ می کند. برای حل این مشکل با عربستان صحبت کردیم و قرار بر آن شد دانشگاه ریاض عربستان با دانشگاه تهران و شهید بهشتی برای حل مشکلات گردو غبار دو کشور همکاری کنند.اما بعد از مدتی از سمت وزارت عربستان اعلام گشت به علت برخی مسایل سیاسی قادر به همکاری با ایران نخواهند بود.

با این تصمیم گیری آسیب جدی اولیه به گیاهان و زیست بوم حیواناتی از قبیل پرندگان مهاجر آبزی و بومی و غاز پیشانی سفید، شغال، روباه، گربه جنگلی، سمور آبی، گراز، شیر بد و انواع ماهی کپور وارد گشت و باعث شد این گونه های حیوانی در معرض انقراض قرار گیرند.

وی افزود: برای احیای تالاب باید به صورت برعکس عمل کنند .برای خشک کردن تالاب مسیر‌های آب رودخانه کارون که به تالاب هویزه منتهی میگشت را مسدود کردند و حال باید مسیر آب را باز کنند.

این پایان مشکلات هورالعظیم نیست.در طی دوماه گذشته آسمان شهر هویزه به علت اتش سوزی در قسمت عراقی هورالعظیم خاکستری بوده است

بساری از کارشناسان معتقد هستند این حادثه عمدی بوده زیرا 13 روز طول کشیده که دولت عراق اجازه پرواز به هواپیماهای ایران بدهد تا نسبت به اطفای حریق اقدام کنند.منبع: دیباچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
پیمان مدنی، نوازنده پیانو در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

پیانو مانند اتوبان شش بانده برای ورود به جهان موسیقی است

۱۰:۰۵  -  ۰۹ آذر ۱۴۰۱
گفتگو دیباچه با رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک

حدود ۶۰ هزار نفر در سال در کلاس اول ابتدایی مردود می‌شوند!

۱۱:۱۳  -  ۰۷ آذر ۱۴۰۱
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با دیباچه؛

وجود ۴ هزار پروژه نیمه کاره/ امیدواریم به نفع مردم، در حوزه خودرو اتفاقات خوبی بیافتد

۱۱:۰۱  -  ۰۵ آذر ۱۴۰۱
مدیرعامل بنیاد ملی کتاب سازمان تبلیغات اسلامی در گفتگو با دیباچه:

چالش اصلی کتاب در کشور قیمت کاغذ است/ ویترین کتاب‌فروشی‌ها باید بر اساس علاقه مردم باشد

۱۱:۳۱  -  ۲۹ آبان ۱۴۰۱
حسرتی که ۴ سال دیگر به تعویق افتاد

۸ آذر تلخ برای تیم ملی ایران

۰۹:۴۹  -  ۰۹ آذر ۱۴۰۱
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با دیباچه خبر داد

تقویت حضور بخش‌های خصوصی و مردمی در هفته کتاب/ طرح سامانه کتابفروشان راه اندازی می‌شود

۱۰:۰۹  -  ۲۸ آبان ۱۴۰۱
رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور در گفتگو اختصاصی با دیباچه مطرح کرد

هر زمانی که بتوانیم جذب مالی داشته باشیم، می‌توانیم بسیاری از فعالیت‌ها را آغاز کنیم / ما جذب نیرو نداریم بلکه فعالیت‌ها به صورت داوطلبانه است

۱۶:۳۶  -  ۲۵ آبان ۱۴۰۱
رییس سازمان بهزیستی کشور در گفتگو با دیباچه خبر داد:

افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان در اواخر آبان

۱۷:۰۶  -  ۲۳ آبان ۱۴۰۱
پربازدیدها
آخرین اخبار