شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱  |  Saturday, 13 August 2022

دیباچه

کد خبر: ۴۷۲۷۱
تاریخ انتشار : ۴۲ : ۰۹ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۶
نصب «کاشی ماندگار» با تلاش سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به خانه خالق «کلیدر» رسید تا خانه‌ «محمود دولت‌آبادی» نیز به نقشه‌ فرهنگی گردشگران اضافه شود.

به گزارش دیباچه، مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: دو روز قبل چهارشنبه هشتم شهریور کاشی ماندگار سردر دو خانه متعلق به محمود دولت‌آبادی نصب شد، که یکی از آن‌ها در منطقه‌ کُردان و دیگری در شهر تهران است.

پوریا سوری با اشاره به لزوم ارج‌گذاشتن به شخصیت‌های فرهنگی مانند محمود دولت‌آبادی، اظهار کرد: با توجه به این‌که خانه‌ این نویسنده در منطقه‌ کردان یکی از مکان‌هایی است که او برخی از آثار خود را در آن‌جا می‌نویسد به همین دلیل «کاشی ماندگار» سردر این خانه نیز نصب شده است.

«محمود دولت‌آبادی» ماندگار شد

محمود دولت‌آبادی، متولد ۱۰ مرداد ۱۳۱۹ در دولت‌آباد سبزوار، آثاری مانند رمان‌های «کلیدر» و «جای خالی سلوچ» را نوشته است، او همچنین نگارش چندین نمایشنامه و فیلمنامه و سابقه بازیگری در تئاتر و سینما را در کارنامه خود دارد .آثار دولت‌آبادی به زبان‌های گوناگونی ترجمه شده و چندین فیلم در ایران با اقتباس از آثار او ساخته شده است.

این نویسنده معاصر در سال ۲۰۱۳ برنده جایزه ادبی «یان میخالسکی» سوئیس شد و در سال ۲۰۱۴ نیز جایزه «شوالیه ادب و هنر فرانسه» را دریافت کرد.

این اواخر «کاشی ماندگار» بر سردر خانه‌های چهره‌هایی همچون مسعود آذرنوش، شهریار عدل، عثمان محمدپرست، محمدعلی سپانلو، قیصر امین‌پور، داوود رشیدی و احترام برومند نصب شده است.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
معرفی کتاب به روایت دیباچه

واقعه عاشورا و شخصیت والای امام حسین (ع) در قلم نویسندگان

۱۰:۴۱  -  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
نسل طلایی شعر و موسیقی، بازهم ستاره ای را از دست داد

« سایه » ادبیات رفت

۱۰:۲۰  -  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
علیرضا زرین ‌دست فیلمبردار مطرح سینمای کشورمان در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

فیلم های مناسبی برای انتخاب و شرکت در اسکار داریم / موقعیت مهدی در اسکار مورد توجه قرار نمیگیرد / با سکانس هایی از فیلم « قهرمان» ارتباط برقرار نکردم

۲۰:۴۴  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱
روز شمار محرم به روایت دیباچه / ششم و هفتم محرم در قاب تصویر

اینجا ثانیه‌ها به سوگ نشسته اند

۲۰:۰۲  -  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
تحلیل صادق ورمزیار و فرزاد آشوبی درباره موفقیت مربیان خارجی

گزارش دیباچه | هندوانه در بسته‌ای به نام لیگ بیست و دوم!

۲۰:۲۹  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱