سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹  |  Tuesday, 09 March 2021

دیباچه

کد خبر: ۴۷۲۷۱
تاریخ انتشار : ۴۲ : ۰۹ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۶
نصب «کاشی ماندگار» با تلاش سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به خانه خالق «کلیدر» رسید تا خانه‌ «محمود دولت‌آبادی» نیز به نقشه‌ فرهنگی گردشگران اضافه شود.

به گزارش دیباچه، مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: دو روز قبل چهارشنبه هشتم شهریور کاشی ماندگار سردر دو خانه متعلق به محمود دولت‌آبادی نصب شد، که یکی از آن‌ها در منطقه‌ کُردان و دیگری در شهر تهران است.

پوریا سوری با اشاره به لزوم ارج‌گذاشتن به شخصیت‌های فرهنگی مانند محمود دولت‌آبادی، اظهار کرد: با توجه به این‌که خانه‌ این نویسنده در منطقه‌ کردان یکی از مکان‌هایی است که او برخی از آثار خود را در آن‌جا می‌نویسد به همین دلیل «کاشی ماندگار» سردر این خانه نیز نصب شده است.

«محمود دولت‌آبادی» ماندگار شد

محمود دولت‌آبادی، متولد ۱۰ مرداد ۱۳۱۹ در دولت‌آباد سبزوار، آثاری مانند رمان‌های «کلیدر» و «جای خالی سلوچ» را نوشته است، او همچنین نگارش چندین نمایشنامه و فیلمنامه و سابقه بازیگری در تئاتر و سینما را در کارنامه خود دارد .آثار دولت‌آبادی به زبان‌های گوناگونی ترجمه شده و چندین فیلم در ایران با اقتباس از آثار او ساخته شده است.

این نویسنده معاصر در سال ۲۰۱۳ برنده جایزه ادبی «یان میخالسکی» سوئیس شد و در سال ۲۰۱۴ نیز جایزه «شوالیه ادب و هنر فرانسه» را دریافت کرد.

این اواخر «کاشی ماندگار» بر سردر خانه‌های چهره‌هایی همچون مسعود آذرنوش، شهریار عدل، عثمان محمدپرست، محمدعلی سپانلو، قیصر امین‌پور، داوود رشیدی و احترام برومند نصب شده است.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
در پی آتش سوزی بامداد امروز رخ داد

وارد شدن خسارت جدی به سالن « هادی حجازی فر »

۱۴:۳۱  -  ۰۸ آذر ۱۳۹۹
در دومین سال نبود جمشید مشایخی ،نادر مشایخی از پدر گفت

بهترین هدیه عمرم را از پدرم گرفتم

۱۰:۰۶  -  ۰۶ آذر ۱۳۹۹