يکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹  |  Sunday, 25 October 2020

دیباچه

کد خبر: ۴۶۱۱۹
تاریخ انتشار : ۱۲ : ۱۴ - ۲۷ تير ۱۳۹۶
گروه موسیقی «لیان» ۱۳ مردادماه در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران روی صحنه می‌رود.

به گزارش دیباچه، «لیان» ساعت ۲۲ شامگاه ۱۳ مردادماه جدیدترین اجرای خود را روی صحنه می‌برد که معرفی بخش دیگری از موسیقی بوشهر از جمله برنامه‌های ویژه اعضای این گروه در اجرای پیش رو است.

«لیان» ۱۳ مردادماه به روی صحنه می رود

محسن شریفیان - سرپرست لیان - درباره برنامه‌ریزی‌ها برای این کنسرت و ویژگی‌های این برنامه در مقایسه با سایر اجراهای این روزها، گفت: یکی از موضوعات اصلی که در کنسرت ۱۳ مرداد قرار است به آن بپردازیم، معرفی بوق‌های شاخی و تاثیر آن‌ها بر موسیقی بوشهر است. بوق‌ها در موسیقی ایران کاربرد زیادی داشته و دارند، ولی در مقاطعی از تاریخ معاصر به انحصار مذهب و آئین‌های مذهبی درآمده‌اند و آن نقش مهم در موسیقی بومی و نواحی ایران را از دست داده‌اند. سه نمونه بوق در بوشهر از قدیم تا کنون بوده که استفاده‌های مختلفی در موسیقی بوشهر از آن‌ها می‌شود. بوق هلال شکل، بوق مارپیچی‌شکل و بوق حلزونی. سازهایی که از پیشینه‌ای قدیمی در موسیقی بوشهر برخوردارند و بوق مارپیچی یادگار مهاجرت آفریقایی‌ها به بوشهر است.

او ادامه داد: در این کنسرت در کنار ارائه‌ای پر انرژی از موسیقی بوشهر، همه سعی ما بر این است که فرهنگ و آداب محلی بوشهر را نیز به تصویر بکشیم و تاکید من در این اجرا روی موسیقی همگانی است. موسیقی‌هایی که همه مردم در آن‌ها شریک‌اند و همخوانی می‌کنند. کنداکتور کنسرت ما نسبت به اجراهایی که در تالار وحدت برگزار می‌شود، فرق خواهد کرد و دستخوش تغییراتی خواهد شد. تغییراتی در سازها و نوازنده‌ها خواهیم داشت، چون ناچاریم با مردم در حوزه‌های مختلف موسیقی گفت‌وگو کنیم. من هرگز سعی نکرده‌ام که صرفا یک موزیسین سنتی باشم. هرگاه در هر دوره‌ای هر چیزی را که صلاح بدانم به موسیقی‌ام اضافه می‌کنم و معتقدم که باید ریسک کرد تا موفقیت لمس شود.

شریفیان درباره کم‌کار بودن گروه لیان و منتشر نشدن آثار و آلبوم جدید نیز گفت: لیان کار جدید و آثار تازه‌ی زیادی دارد و تولید شده است؛ ولی با توجه به شرایط و هزینه‌های بالای ضبط و انتشار آثار، تولید آلبوم هرگز برای ما مقرون به صرفه نیست. ما در هر کنسرت، آثار جدید زیادی را اجرا می کنیم، ولی ضبط و انتشار آن‌ها هزینه زیادی می‌خواهد و بازار نشر آلبوم به‌دلیل شرایط خاص موسیقی در کشور، اصلا شرایط خوبی ندارد، ولی قطعا به‌زودی در این‌باره تصمیم‌هایی را اتخاذ خواهیم کرد تا آثار جدید نیز خیلی زود روانه بازار موسیقی کشور شوند.

سرپرست گروه لیان افزود: کنسرت‌های این گروه همیشه سرشار از خلاقیت و غافلگیری بوده و این‌بار هم مستثنی نیست و قطعا اتفاقات و برنامه‌ریزی‌های زیادی برای این برنامه داریم.

کنسرت ۱۳ مرداد گروه لیان به همت موسسه «کامیاب بهاران» و به تهیه‌کنندگی «علی حق‌شناس» برگزار می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده