جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹  |  Friday, 30 October 2020

دیباچه

کد خبر: ۴۶۱۱۴
تاریخ انتشار : ۴۸ : ۱۲ - ۲۷ تير ۱۳۹۶
ژاله زکی زاده مطرح کرد:
طراح لباس‌ سریال «شهرزاد» گفت: بارها اتفاق افتاده که مخاطبان «شهرزاد» با من تماس گرفته‌ و گفته‌اند مشابه لباس‌هایی که در سریال هست را برای فروش هم دارید؟

 

به گزارش دیباچه، ژاله زکی‌زاده درباره طراحی لباس‌های سریال «شهرزاد» گفت: طراحی لباس‌ها را خودم انجام می‌دهم و چهار دستیار دارم که دو نفر آقا و دو نفر خانم هستند. دو نفر هم در بخش خیاطی مشغول به کار هستند.  گاهی اوقات به سریال بازیگر اضافه می‌شود و طبیعتا ما پیش زمینه‌ای برای لباس بازیگری که می‌خواهد به سریال اضافه شود نداریم. به همین دلیل تیم خیاطی مجبور می‌شوند شب تا صبح کار کنند تا بتوانند لباس‌ها را آماده کنند. حتی یک شب مجبور شدیم چهار دست لباس را هم آماده کنیم و چون مردم به این سریال علاقه نشان می‌دهند بنابراین خستگی کار را احساس نمی‌کنیم.

تقاضای مخاطبان برای لباس‌های شهرزاد

وی ادامه داد: لباس‌ها بر اساس پژوهش مستندات تاریخی طراحی شده است اما ما، کمی فراتر از تاریخ ایران حرکت کردیم. لباس‌هایی که در سریال شهرزاد می‌بینید، لباس‌هایی هستند که در آن زمان در اروپا مد بوده است اما چون مردم در آن دوره قدرت خرید چنین لباس‌هایی را در ایران نداشته‌اند، تنها کسانی که می‌توانستند این لباس‌ها را بخرند از آن استفاده می‌کردند. طراحی این لباس‌ها خارج از واقعیت نیست و مربوط به همان سال‌هاست.

این طراح لباس درباره مقایسه طراحی لباس سریال شهرزاد با فیلم‌ها و سریال‌های تاریخی دیگر بیان کرد: سریال‌هایی مثل «کیف انگلیسی»، «معمای شاه»، «در چشم باد» و سریال‌های بسیار دیگری که در این دوره از تاریخ روایت شده‌اند از رسانه ملی پخش شدند که هر کدام از این سریال‌ها بنا به دیدگاه طراح لباس سریال سبک مخصوص به خودشان را دارند اما چون «شهرزاد» در شبکه خانگی در حال تولید است بنابراین محدودیت‌های رسانه ملی را ندارد برای همین نمی‌توان قیاس مناسبی در این باره انجام داد. با توجه به بازخورد مخاطبان، فکر می‌کنم استفاده از رنگ بندی‌های متنوع در لباس‌های سریال شهرزاد مورد پسند عموم واقع شده است.

زکی‌زاده درباره اینکه تا چه اندازه برای طراحی لباس در این سریال آزادی عمل داشته است، اظهار کرد: چون آقای فتحی، خودش فرد با سوادی است، دست من را برای این کار باز گذاشته بود و به من کمک  کرد. البته در فصل اول سریال کمی زمان برد تا او برای این کار به من اعتماد کند اما بعد از آن دستم برای طراحی باز بود.

او همچنین اضافه کرد: چون کار گروهی است، حتی از نظرات بازیگران هم استفاده کرده‌ام اما در بسیاری از موارد بازیگران من را تایید و تشویق می‌کردند. در بسیاری از مواقع پیش می آمد که خانم علیدوستی به من می‌گفت،« زکی زاده دوباره چه سورپرایزی برایمان داری؟»  زمانی هم که نظر خانم ایزدیار یا آقای شهاب حسینی را درباره لباس‌ها جویا شدم، اظهار می‌کردند که لباس‌ها را دوست دارند. تقریبا بازیگران، لباس‌ها را در بیشتر مواقع می‌پسندید و اگر هم لباسی را دوست نداشتند به دلیل آنکه نسبت کارهای خوب به کارهای ضعیف بیشتر بود، می پذیرفتند و از برخی موارد چشم پوشی می‌کردند.

 

این طراح لباس با بیان اینکه لباس عروس شهرزاد را خیلی دوست دارد، گفت: شکوفه‌های سربند این لباس را با عشق درست کردم به همین دلیل نسبت به آن احساس خیلی خوبی دارم.

زکی زاده درباره بازخوردهایی که از مخاطبان برای لباس‌های این سریال گرفته است، بیان کرد: بیشتر، کامنت‌هایی که مردم می‌گذارند را می‌خوانم. مخاطبی نوشته بود «اگر می‌خواهید از فروش این سریال بیشتر پول دربیاورید لباس‌های شهرزاد به ویژه فصل اول را با برند خودش به تولید انبوده برسانید».

ژاله زکی زاده حدود 20 سال است در حوزه طراحی لباس فعالیت می‌کند و طراح لباس سریال‌های «یوسف پیامبر» و «شوق پرواز» بوده است . او همچنین طراح لباس سریال «امام حسین(ع)» را برعهده داشته که این سریال پخش نشد. زکی زاده دستیار طراح لباس مجموعه تلویزیونی «روشن‌تر از خاموشی» نیز بوده و در این مجموعه از نقاشی‌ها و طرح‌های دوره صفویه روی دیوار کاخ‌ها برای طراحی لباس الگو برداری می‌کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده