يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹  |  Sunday, 28 February 2021

دیباچه

کد خبر: ۴۵۸۰
تاریخ انتشار : ۰۲ : ۰۸ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۴
بهاره رهنما، نویسنده و بازیگر کشورمان که مجموعه نمایشنامه‌هایش به تازگی از سوی انتشارات مروارید منتشر شده است گفت: دغدغه اصلی من زن و عشق است یعنی اکثر کارهایم با این دیدگاه نوشته می‌شود. البته نوشته‌هایم به هیچ وجه رویکرد فمینیستی ندارد و فقط مردان را به درک بهتر دنیای زنان دعوت می‌کند.

دیباچه:

بهاره رهنما گفت: 15 سال است که تئاتر کار می‌کنم و تقریباً از سال 81 نمایشنامه‌نویسی را شروع کردم و تا به امروز 12 نمایشنامه نوشته‌ام که شاخص‌ترین آنها در یک مجموعه تبدیل به کتاب شده است. با توجه به اینکه انتشارات مروارید در سال‌های گذشته به حوزه نمایشنامه‌نویسی پرداخته و در این حوزه بسیار فعال عمل کرده است، تصمیم گرفتم تا این مجموعه توسط این انتشارت منتشر شود.

به گزارش ایبنا وی ادامه داد: بر اساس صحبت‌های مطرح شده تصمیم گرفتیم تا نمایشنامه‌های «چشم‌هایی که مال توست»، «غبار»، «با من بستنی می‌خوری؟» و «تو دهنتو می‌بندی یا من؟» در قالب یک مجموعه چهار جلدی روانه بازار شود. البته امکان تهیه این کتاب‌ها به‌صورت جداگانه نیز وجود دارد.

این کارگردان تئاتر در توضیح سبک نوشته‌هایش اظهار کرد: مضمون تخصصی آثار من زن و عشق است؛ یعنی اکثر کارهایم با این دیدگاه نوشته می‌شود، البته نوشته‌هایم به‌هیچ‌وجه رویکرد فمینیستی ندارد. اعتقاد من بر این است که به دلیل زن بودن بهتر است که در این حوزه فعالیت کنم چراکه این حوزه را بهتر درک می‌کنم.

وی افزود: متأسفانه عده‌ای تفاوتی میان پرداختن به مشکلات زنان و فمینیست بودن قائل نیستند. درصورتی‌که این دو باهم تفاوت‌های زیادی دارند. من یک زن هستم و باید مشکلات زنان را بیان کنم، به همین دلیل بیشتر نوشته‌هایم عاطفی و زن‌محور است.

رهنما با اشاره به موضوع نمایشنامه «غبار» گفت:‌ موضوع غبار با سه نمایشنامه دیگر متفاوت است و به بیان نقش زنان در دفاع و آزادی خرمشهر می‌پردازد چراکه در آن روزها زنان زیادی در کنار مردان اسلحه به‌دست گرفتند و از شهر دفاع کردند اما زیاد به آنها پرداخته نشده است.

وی ادامه داد: پرداختن به این موضوع دغدغه من بود چراکه داستان دلاوری‌های این شیرزنان باید گفته می‌شد. به نظرم فضای نمایشی ما به این داستان‌ها نیاز دارد چراکه برخی موضوعات فراموش‌شده است.

نویسنده کتاب «مالیخولیای محبوب من» در معرفی مخاطبانش اظهار کرد: باتوجه به اینکه نمایشنامه‌هایم محور زنانه دارد اما آقایان هم با آن ارتباط برقرار می‌کنند و من این را بعد اجرای نمایشنامه‌هایم فهمیدم. به نظرم نوشته‌هایم مردان را به درک بهتر دنیای زنان دعوت می‌کند.

وی افزود: وقتی تئاتر «چشم‌هایی که برای توست» در حال اجرا بود، عده‌ای از جمعیت اشک می‌ریختند اما همان افراد چند دقیقه بعد بلندبلند می‌خندیدند و این بیانگر این موضوع است که مخاطبان با کار ارتباط برقرار کرده‌اند.

دیباچه- رهنمما (1)
رهنما با اشاره به نحوه یافتن موضوعات نمایش‌نامه‌هایش گفت:‌ به‌جز نمایشنامه «غبار» که دغدغه چندین و چندساله‌ام بود، موضوع سه نمایش‌نامه دیگر مربوط به کتاب «مالیخولیای محبوب من» است و از داستان‌های آن کتاب تأثیر گرفته است.

وی ادامه داد: مجموعه داستان «مالیخولیای محبوب من» درباره زن‌های ایرانی است که مجبورند به دلیل تربیت عاطفی که از کودکی همراهشان است، از ارتباط عاطفی و داستان‌های عاشقانه جدا شوند و موضوع نمایشنامه‌هایم به این داستان نزدیک است.

این داستان‌نویس در توضیح آثار جدیدش اظهار کرد:  مدتی است که نوشتن یک رمان عاشقانه – جنایی را آغاز کردم که «سارا سرخ» نام دارد. نوشتن این کار از نیمه گذشته است و فکر می‌کنم به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برسد.

وی افزود: کتاب «مالیخولیای محبوب من» به چاپ هشتم رسیده است، همچنین کتاب شعرم با عنوان «زن باران» حدود 6 ماه پیش از سوی انتشارات نگاه روانه بازار شد و خوشبختانه استقبال از این کتاب هم خوب بود.

رهنما ادامه داد: چهار نمایشنامه «چشم‌هایی که مال توست»، «غبار»، «با من بستنی می‌خوری؟» و «تو دهنتو می‌بندی یا من؟» در اجرا مورد استقبال واقع شد و امیدوارم این مجموعه نمایشنامه نیز مورد توجه مخاطبان واقع شود.

بهاره رهنما، نویسنده و بازیگر، در سال 1352 در اراک متولد شد.  مجموعه داستان «چهار چهارشنبه و یک کلاه‌گیس» نخستین اثر اوست که در تابستان سال 1388 از سوی نشر چشمه روانه بازار کتاب شد. «زن باران و ماه هفت شب» از دیگر آثار اوست.

 

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
در پی آتش سوزی بامداد امروز رخ داد

وارد شدن خسارت جدی به سالن « هادی حجازی فر »

۱۴:۳۱  -  ۰۸ آذر ۱۳۹۹
در دومین سال نبود جمشید مشایخی ،نادر مشایخی از پدر گفت

بهترین هدیه عمرم را از پدرم گرفتم

۱۰:۰۶  -  ۰۶ آذر ۱۳۹۹