سه‌شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲  |  Tuesday, 28 November 2023

دیباچه

کد خبر: ۴۳۶۳۰
تاریخ انتشار : ۵۹ : ۱۶ - ۲۳ فروردين ۱۳۹۶
پل کالج واقع در تقاطع خیابان انقلاب اسلامی و حافظ تهران در کارگاهی آموزشی باعنوان Under Bridge توسط کانون معماران معاصر و با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش دیباچه، علی شیخ‌الاسلامی، مدیر اجرایی آموزش کانون معماران معاصر، گفت: این کارگاه آموزشی سه روزه با سرپرستی منوچهر سیدمرتضوی معمار ایرانی مقیم آلمان و با حضور جمعی از دانشجویان معماری دانشگاه‌های کشور برگزار خواهد شد.

شیخ الاسلامی افزود: هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی شناخت فضاهای بی‌دفاع شهری و کاربری بخشیدن به آنها با بیانی معمارانه است.

وی افزود: کلانشهرها، امروزه دارای چندین لایه شهری استثنایی هستند. افزایش این لایه‌ها با افزایش انواع وسایل حمل و نقل و زیرساخت آنها در کلان شهر رابطه مستقیم دارد.

«پل کالج» زیباتر می شود؟

شیخ الاسلامی در ادامه گفت: در حقیقت کلانشهرها در لایه زیرزمین و لایه کلاسیک شهری و به صورت افقی گسسته شده‌اند و جزیره‌هایی را در کنار هم پدید آورده‌اند. از طرف دیگر بین این قشرهای شهری، فضاهای منحصربه فردی پدیدار شده است؛ فضاهایی که به خاطر نبود کاربردی مشخص، بدون استفاده و یا به صورت فضاهایی برای ساکنان مدرن شهری یا جریان‌های فرهنگی جایگزین در جامعه و یا قشر ضعیف کشف و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شیخ الاسلامی با بیان اینکه یکی از این فضاها، فضای زیر پل‌ها است، گفت: زیر پل‌ها در دید اول بدون کیفیت، ادراک می‌شوند ولی در دید معماری و شهری این فضاها می‌توانند از کیفیت بالایی برای شهروندان برخوردار باشند و با کاربردهای گوناگونی مورد استفاده قرار بگیرند. متاسفانه در بسیاری از کلانشهرها پاسخ معماری مناسبی برای این فضاها پیدا نشده است.

شیخ الاسلامی گفت: ما در کارگاه Under Bridge به دنبال یافتن بهترین پاسخ معمارانه برای اینگونه فضاها هستیم. شرکت کنندگان در این کارگاه، باید برای زیر پل کالج به عنوان یک نمونه از فضاهای بدون استفاده ولی استثنایی در مرکز شهر تهران، کاربری‌های مناسب جستجو کنند و این کاربری‌ها را به یک معماری ترجمه و ترانسفر کنند.

کارگاه آموزشی مذکور از بیست و ششم فروردین تا بیست و نهم فروردین در محل دفتر پروژه ساماندهی محور انقلاب اسلامی سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان با بازدید و بررسی میدانی پل کالج، راه‌حل‌‌های معمارانه‌ای برای کاربری بخشیدن به فضای زیر پل ارائه خواهند کرد و در نهایت طرح برگزیده با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران اجرا خواهد شد.

منبع: ایلنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو دیباچه با مدیر اجرایی میز ملی گردشگری عشایر

میز ملی گردشگری عشایر می‌تواند اقتصاد را وارد زندگی  عشایر کند!

۱۶:۵۷  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
تیرانداز المپیکی ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

خوشحالم که قرار است کنار بهترین‌های جهان تیر بزنم/ فکر نمی‌کردم روزی نفر دوم جهان شوم!

۱۱:۰۲  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
پس لرزه های یک مصاحبه تلویزیونی!

آب خوردن مثل صِغَرِسنی!

۱۸:۰۱  -  ۰۵ آذر ۱۴۰۲
آرامشی که دیگر در پرسپولیس وجود ندارد!

خانه پرسر و صدا!

۱۶:۳۹  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با تهیه کننده مجموعه پویانمایی« شکرستان »

دغدغه حفظ محیط زیست و بحران کم آبی، به شکرستان رسید!  

۱۵:۵۸  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
بهت جامعه سینمایی کشور از درگذشت بیتا فرهی

خداحافظی با بازیگر «هامون» و «بانو»

۱۵:۰۵  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با دیباچه:

جشنواره سرود فجر برگزار می‌شود/ سرود، قابلیت داشتن یک جشنواره بزرگ و مستقل را دارد!

۱۵:۴۱  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
گزارش ویدئویی دیباچه

موجوداتی عجیب در صحنه تئاتر/ از اسفرود بی دم چه می دانید؟

۱۶:۴۶  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
سرمربی تیم‌ملی تکواندو در گفت‌وگو با «دییاچه» مطرح کرد؛

سهمیه ناهید کیانی ۹۹ درصد قطعی شده است/ در ۲ تورنمنت اخیر به اهدافمان رسیدیم

۱۱:۲۰  -  ۲۷ آبان ۱۴۰۲