دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹  |  Monday, 18 January 2021

دیباچه

کد خبر: ۴۲۹۴۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۵۹ : ۰۸ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۵
رضا کیانیان درباره موفقیت فیلم «فروشنده» در کسب اسکار و واکنش‌ها نسبت به آن گفت: عده‌ای از این که آقای فرهادی اسکار گرفته است، خوشحال نیستند و بیشتر ناراحت هستند که چرا آنها اسکار نگرفته‌اند؟! اما دلیل این که درباره یک ماجرای خوشحال کننده آنقدر بحث می‌شود، این است که فرهادی یک نفر است و ما یاد نگرفته‌ایم بدانیم که او جزئی از ماست.

به گزارش دیباچه، طبق گزارش رسیده،این بازیگر که در سومین روز از رویداد بزرگ «تکانه» 13 اسفند ماه در تالار ابن سینا دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران، سخن می‌گفت،ادامه داد: در دنیا ثابت شده است که هیچ دوتایی شبیه به هم نیستند. آدم‌ها نیز همین طور هستند و حتی ادیان مختلف و مباحث فلسفه نیز بر این موضوع معترف‌اند. اما ما گاهی این اصل را یادمان می‌رود، با این وجود هنرمندان بیشتر شبیه خود هستند و در موج‌ها سهیم نمی‌شوند.

رضا کیانیان: عده ای از این که آقای فرهادی اسکار گرفته خوشحال نیستند !

وی با اشاره به این که هر کس گنجی در درون خود دارد که با کشف آن به فردیت می‌رسد، افزود: هر فردی باید گنج درون خود را پیدا کند. گاهی بعضی از بازیگران تلاش می‌کنند شبیه مارلون براندو یا رابرت دنیرو شوند. اما من می‌گویم آنها که هستند، پس باید سعی کنیم شبیه خودمان باشیم. نباید جیره خوار گنج دیگران شویم. بلکه باید بدانیم چگونه گنج درون خود را کشف و از آن استفاده کنیم. به همین دلیل است که لباس و قیافه‌هایمان شبیه هم می‌شود.

کیانیان ادامه داد: انسان‌ها برای کسب احساس امنیت معمولا شبیه هم می‌شوند و انگار جریانی ما را وا می‌دارد که شبیه خودمان نباشیم. چراکه عده‌ای همواره ما را در جمع حمایت می‌کنند و این احساس امنیت ما را از بروز فردیتمان باز میدارد.

وی با اشاره به موفقیت فیلم «فروشنده» در کسب اسکار و واکنش‌ها نسبت به آن گفت: این روزها کسب اسکار توسط اصغر فرهادی لق لقه دهان همه شده است و درباره علت آن صحبت میکنند. اما عده ای از این که آقای فرهادی اسکار گرفته است، خوشحال نیستند و بیشتر ناراحت هستند که چرا آن‌ها اسکار نگرفته‌اند؟! اساسا چرا باید درباره یک ماجرای خوشحال کننده آنقدر بحث شود؟! به این دلیل که اصغر فرهادی یک نفر است. اما ما یاد نگرفته‌ایم بدانیم که او جزء ماست. حال اگر تیم فوتبال ایران با هر تیمی بازی کند و ببرد، همه مان خوشحال میشویم و شادی می‌کنیم. باید یاد بگیریم به دیگران ایراد نگیریم؛ بلکه به خودمان ایراد بگیریم.

کیانیان با بیان این که هنرمندان واکاوی را از درون خود شروع میکنند، خاطر نشان کرد: هنرمندان به دلیل این که برای خلق هنر مجبورند فردیت داشته باشند، ابتدا به خود نگاه میکنند. هنر هیچ وقت ابزار و وسیلهای برای چیز دیگر نیست. بلکه مثل نقاشی ناب است نه مثل بیلبورد و تبلیغات تجاری که شبیه‌اش را هرجا ببینیم.

وی با اشاره به این که برای آن که خودمان باشیم باید کودکانه زندگی کنیم، گفت: وقتی قرار است خودمان باشیم، باید به درون خود برگردیم، کودکانه زندگی کنیم و بازیگوش باشیم. زیرا برای کودکان مهم نیست که دیگران چه می‌گویند. هر فرد با استخراج گنج درون خود در جهان یگانه و مثال زدنی خواهد شد. در این صورت است که اگر در جهان تنها باشیم، وحشت نمیکنیم به همین دلیل است که هنر را دوست داریم. زیرا هنر انسان را بازیگوش می‌کند و به فردیت می‌رساند.

دکتر حمید چیت چیان وزیر نیرو، دکتر غلامرضا امین استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، نکیسا محب گلفروش، محمدپیام بهرام پور مدرس ارتباطات و فن بیان، دکتر رسول صادقی عضو هیات علمی جمعیت شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، امیرحسین حاجی میری متخصص داروساز، تیمسار فرج الله برات پور فرمانده عملیات اچ3، احسان قائم مقامی استاد شطرنج، علی صابری وکیل روشندل، فردین خلعتبری آهنگساز، دکتر مژگان قهاری پزشک، بیمار ام.اس، دکتر کتایون نجفی زاده مدیر انجمن پیوند اعضا، دکتر محمدرضا رئوفی، محمدمهدی باقری، دکتر رضا روستاآزاد، دکتر داوود دانش جعفری از چهره هایی بودند که در بخش ویژه این رویداد از صبح تا عصر روز گذشته به سخنرانی در دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران پرداختند.

دومین بخش از رویداد «تکانه» 18 الی 20 اسفند ماه در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران برگزار می‌شود. این رویداد با شعار «نگرشی دیگر به ایده‌ها» شامل 5 بخش موضوعی «تکانه کارآفرینی و کسب و کار»، «تکانه هنر»، «تکانه پزشکی و سلامت»، «تکانه اقتصاد، توسعه و جامعه شناسی» و «تکانه ویژه» است.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۵
2
0
تو خوشحال باش و بقیه کسانی که از فیلم های سراسر اموزش غیرت فرهادی طرفداری میکننداصلا بیشتر بازیگران ما کوه غیرت هستند اصلا خود فروخته نیستند با یک سگ و گربه اخر روشنفکری هستند ته سواد و علم هستند
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۵
2
0
جناب کیانیان ، بازیگر توانا و محبوب سینمای ایران ، اگر به درستی با ماهیت جایزه اسکار و برگزار کنندگان و نامزد های در یافت این جایزه پی می بردید ، اینگونه به خاطر اسکار گرفتن فیلم سخیف و سطح پایین فرهادی ذوق نمی کردید ، گردانندگان اصلی جشنواره فیلم اسکار صهیونیستها هستند و آنها به فیلمهایی جایزه می دهند که منافع و اهداف سیاسی مدنظر آنها را تامین کند و اگر اینگونه نیست ، پس چرا فیلمها و آثار فاخرتر از آثار اسکار گرفته نامزد دریافت اسکار نشدند و حتی برای جشنواره پذیرفته هم نشدند . یعنی فیلم کسی که با وجود مفاخر و قهرمانان و قشر های آبرومندی که برای سوژه قرار گرفتن فیلمهای ایشان هستند به سراغ موضوعات دم دستی و نازل می رود و کسی که به قول خودش برای فاحشه ها احترام قائل است و از آنها با احترام یاد می کند و به این قشر بی آبرو بیشتر ابراز ارادت می کند شایسته قدردانی است آنهم به صرف جایزه گرفتن به هر قیمتی ، آقای کیانیان ، کمی دقیقتر به آثار فرهادی نگاه کنید ، یعنی موضوعی اولی تر از موضئعات جنسی و خیانت و تجاوز و .... برای فیلم ساختن نیست ، و ملت شریف ایران سزاوار آن است که در آثار فرهادی با چهره ای سخیف و وحشی و عقب مانده و بدور از فرهنگ غنی اسلامی - ایرانی خویش به جهانیان معرفی شود . واقعا که جای تاسف دارد .
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
در پی آتش سوزی بامداد امروز رخ داد

وارد شدن خسارت جدی به سالن « هادی حجازی فر »

۱۴:۳۱  -  ۰۸ آذر ۱۳۹۹
در دومین سال نبود جمشید مشایخی ،نادر مشایخی از پدر گفت

بهترین هدیه عمرم را از پدرم گرفتم

۱۰:۰۶  -  ۰۶ آذر ۱۳۹۹