شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳  |  Saturday, 20 July 2024

دیباچه

کد خبر: ۴۲۴۷۶
تاریخ انتشار : ۰۳ : ۱۶ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۵
سازنده سردیس عباس کیارستمی درباره سرانجام سردیس این هنرمند گفت: فکر می‌کنم پس از این همه معطلی و بدقولی‌های دوستان؛ درحال حاضر زمان مناسبی برای رونمایی از این سردیس نیست. قصد دارم در مراسم سالگرد این هنرمند با هماهنگی خانواده مرحوم کیارستمی؛ از سردیس رونمایی شود.

به گزارش دیباچه، چند روز پس از درگذشت عباس کیارستمی کارگردان، فیلم‌ساز و عکاس کشورمان، در حاشیه برگزاری نمایشگاه سنگ؛ ستاد برگزاری نمایشگاه تصمیم گرفت در کنار برگزاری نمایشگاه؛ پرتره زنده‌یاد کیارستمی به صورت نیم‌تنه توسط رضا حسن‌زاده مجسمه‌ساز ساخته و پس از تکمیل به خانه سینما هدیه کند.

بلاتکلیفی در رونمایی از سردیس مرحوم «عباس کیارستمی»

این سردیس در همان روزهای برگزاری نمایشگاه آماده و قرار شد ابتدا در مراسمی با حضور بزرگان سینما در خانه سینما رونمایی و نصب شود که بنا به دلایلی کنسل شد. مدتی بعد محمدجواد حق‌شناس (معاون وزیر ارشاد دولت اصلاحات) قصد داشت در مراسمی با حضور وزیر ارشاد دولت یازدهم از این سردیس رونمایی کند اما بازهم لغو شد. امروز پس از گذشت 8 ماه از ساخت سردیس عباس کیارستمی همچنان از رونمایی از سردیس این هنرمند خبری نیست و این سردیس در کارگاه سازنده آن نگهداری می‌شود.

رضا حسن‌زاده درباره سرانجام رونمایی از سردیس عباس کیارستمی گفت: پس از اینکه برای رونمایی از سردیس عباس کیارستمی به هیچ نتیجه‌ای نرسیدیم این سردیس همچنان در کارگاهم نگهداری می‌شود و هیچ‌کسی هم پیگیر نصب آن نیست و من هم دیگر قصد ندارم با کسی در این‌باره صحبت کنم.

او ادامه داد: در ابتدا که این طرح مطرح شد و سردیس را ساختیم؛ ارگان‌ها و افراد زیادی تمایل داشتند تا از این سردیس در برنامه‌های مختلفی رونمایی شود اما متاسفانه هیچ‌کدام به سرانجام نرسید.

این مجسمه‌ساز خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم پس از این همه معطلی و بدقولی‌های دوستان در حال حاضر زمان مناسبی برای رونمایی از این سردیس نیست و قصد دارم در مراسم سالگرد این هنرمند با هماهنگی با خانواده مرحوم کیارستمی از این سردیس رونمایی شود.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه پیشنهاداتی برای ساخت سردیس یا تندیس آتش‌نشانان داشتم؛ گفت: با آقای حق‌شناس در این باره صحبت کردم و او هم بسیار استقبال کرد اما بازهم هیچ خبری نشد با انجمن سنگ نیز جلسه‌ای گذاشتم و پیشنهاد دادم هر یک اعضا مبلغی را برای ساخت تندیس یا سردیس‌هایی از آتش‌نشانان پلاسکو بدهند که متاسفانه هیچ خبری نشد.

او درباره این طرح توضیح داد: پیشنهادم این بود که در وسط چهارراه‌ استانبول و در یک فضای دو متر در دو متر با ایجاد یک ستون مجسمه روی آن قرار می‌گرفت. این طرح دقیقا مطابق با ریزش ساختمان پلاسکو بود که متاسفانه همچنان بی‌نتیجه مانده است.

حسن‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا برای این طرح به سازمان زیباسازی شهرداری تهران هم مراجعه کرده‌ یا نه، توضیح داد: با یکی از اعضای شورای شهر در این رابطه صحبت کردم و قرار شد این نماینده با مسئول خدمات شهری صحبت کند اما بازهم بی‌نتیجه ماند.

او ادامه داد: تیمی در زیباسازی شهرداری حضور دارد که جز طرح‌ها و ایده‌هایی مورد قبول خود هیچ‌چیز دیگری را نمی‌خواهند و نمی‌پسندند و من ترجیح می‌دهم در فراخوان‌های شهرداری شرکت نکنم چراکه در اکثر موارد به علت دوگانگی که در زیباسازی وجود دارد.

این مجسمه‌ساز خاطرنشان کرد: متاسفانه هزینه‌های زیادی برای ساخت مجسمه و سازه‌های حجمی می‌شود که در بیشتر موارد مردم با آن هیچ ارتباطی برقرار نمی‌کنند وقتی هم که مردم با اثر ارتباط برقرار نکنند؛ مسلما هیچ‌ تلاشی برای حفظ و نگهداری آن نمی‌کنند.

این مجسمه‌ساز در پایان به بی‌توجهی مسئولان به هنر و هنرمندان اشاره کرد و گفت: به نظرم در شرایط کنونی و با مشکلات امروز؛ هنرمندان دست و پای بی‌خود می‌زنند و تلاش‌های بی‌نتیجه‌ای دارند.

منبع: ایلنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
عضو تیم ملی تنیس روی میز ایران به دیباچه پاسخ داد:

تنیس روی میز ایران چه زمانی در المپیک تاریخ ساز می شود؟

۲۰:۵۲  -  ۲۵ تير ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با شیوا ایوبی بازیگر نمایش «دریاکنار»

بیشترین شاخصه ی " دریاکنار" توجه به خانواده و ارزش نهادن به این بستر تربیتی است

۱۷:۲۰  -  ۲۳ تير ۱۴۰۳
ملی پوش ریکرو ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

حضور در المپیک رویای هر ورزشکاری است/مطمئن بودم سهمیه می‌گیرم

۱۷:۵۶  -  ۲۱ تير ۱۴۰۳
پربازدیدها
آخرین اخبار