پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰  |  Thursday, 21 October 2021

دیباچه

کد خبر: ۴۱۵۵۹
تاریخ انتشار : ۳۰ : ۰۹ - ۳۰ دی ۱۳۹۵
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد که فرهنگ و ارشاد محل جنجال نیست.

به گزارش دیباچه، رضا صالحی امیری در سومین همایش انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه که عصر امروز در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار کرد: نه از منظر یک نیاز جاری بلکه از جایگاه یک نیاز عینی برای نسل فعلی نیازمند کار تبلیغی و ارتباطی هستیم. راه عبور از انبوه آسیب‌های اجتماعی، بازگشت به دین، معرفت، مسجد، محراب و حوزه است.

وزیر ارشاد: رسالت دولت و حوزه صیانت از نسل جوان است!

وزیر ارشاد ادامه داد: روحانیت تبار دینی جامعه است و این جامعه با روحانیت یک علقه دیرینه و تاریخی دارد، اگر امروز درخت انقلاب را سبز و تناور می‌بینیم قطعا مرهون انسان‌های بزرگی هستیم که از حوزه برخواسته اند. دولت و ملت مدیون مبلغان عرصه دین هستیم ولی مساله‌ای که حوزه به آن نیاز دارد، آگاهی لازم از تحولات جاری در سطح کشور است؛ سرعت این تحولات بی‌نظیر و غیرقابل تصور است؛ هیچ کشوری را در دنیا سراغ نداریم حجم سرعت تحولات به اندازه ایران باشیم.

وی گفت: امروز در یک شبکه اجتماعی نیمی از کاربران آن در دنیا ایرانی هستند؛ در حال حاضر 40 میلیون نفر در شبکه‌های اجتماعی در حال تبادل اطلاعات هستند و در این بستر عظیم حضور دارند. 27 میلیون جوان تنها در یک شبکه اجتماعی مشغول به فعالیت هستند؛ در یک‌سال گذشته 160 هزار کانال الحادی و فساد بسته شد تا جوانان در معرض بمباران و هجمه دشمن قرار نگیرند ولی واقعیت این است که باید جای تفکر بستن، به فکر ایجاد بستری برای تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی باشیم و در اینجا است که رسالت روحانیت تعریف جدید می شود.

صالحی‌امیری یادآورشد: امروزه میلیون‌ها نفر در شبکه های اجتماعی سخنان را تولید و بازتولید می‌کنند، امروز می‌توانیم در منزل یک سخنرانی را ضبط کنیم و در بستر شبکه‌های اجتماعی آن را در اختیار میلیون‌ها نفر قراردهیم. نسل جدید ما در حوزه معرفتی دچار مشکل نیست. جوانان ما به خدا و عبادت و نبوت و اهل‌بیت(ع) و معاد و روحانیت اعتقاد قلبی دارند. 99 درصد از کسانی که دچار چالش و بحران می‌شوند به خدا پناه می‌برند و این مساله باور معرفتی جامعه است.

وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: امروزه معظلات بسیاری در کشور وجود دارد و روحانیت در راستای کاهش مشکلات اجتماعی کشور وظیفه‌مند هستند.دولت به کمک مبلغان می‌آید ولی واقعا پوشش کامل این جریان از توان دولت خارج است.دولت به تنهایی توانایی حل مشکلات کشور را ندارد و الزاما نیازمند پشتوانه بزرگ روحانیت هستیم. روحانیت و مرجعیت به مثابه خورشیدی هستند که روشنایی و حرارت بخش‌اند. دولت معقتد است باید ارتباط خود را با حوزه تقویت کنند. دیدارهای مکرر دولتی‌ها از قم و حضور در محضر مراجع بنا به یک نیاز جدی است و نه تشریفات؛ امروزه در بیش از 20 حوزه به شکل مستقیم در عرصه فرهنگی درگیر هستیم. با تشکیل معاونت قرآنی در نظر داریم که در عرصه شکلی و معرفتی در راستای توسعه و گسترش فرهنگ قرآنی گام جدی برداریم ولی رسالت اصلی در این عرصه با حوزه‌ها است.

وی متذکر شد: امروزه 23 هزار کانون فرهنگی مساجد در کشور فعال است ولی این حرکت کمتر از 20 درصد نیاز واقعی در مساجد است. بیش از 50 میلیارد تومان در عرصه فرهنگی مساجد فعالیت می‌شود ولی این مبلغ کمتر از 10 درصد نیاز جدی کشور است. سازمان فرهنگ و ارتباطات با تشکیل رایزنی‌های فرهنگی در حال فعالیت در سراسر جهان است و با 60 رایزنی فرهنگی در جهان بر این باوریم که باید قدم‌های جدی برای توسعه فرهنگی دینی در دنیا برداریم. منبع و منشا تولید و بازتولید مباحث دینی در کشور حوزه های علمیه هستند و ما نیز دستگاه منعکس کننده این مباحث در حوزه هستیم و تقویت روابط دولت و فرهنگ و ارشاد با حوزه قطعی است.

وزیر ارشاد همچنین گفت: رسالت دولت و حوزه صیانت از نسل جوان است و امیدواریم بتوانیم در این مسیر بسیار سخت و حساس موفق باشیم. هیچ فیلمی به خاطر ارزش‌های انقلاب سانسور نشده است. به فیلم یتیم‌خانه علاوه بر حمایت‌هایی که انجام شد زمان بیشتری برای اکران داده شد. فیلم امپراتوری جهنم مشکلی ندارد. ما یک میلیارد تومان برای ساخت آن کمک کردیم. براساس نظر هیئت داوران منتخب جایزه جشنواره نشده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآورشد: برای اولین بار در جشنواره امسال که مضامین فمنسیتی و مضامین نامناسب داشت را حذف کردیم. قریب به 30 فیلم دفاع مقدس که ساخته جوانان است را حمایت کردیم. متاسفانه بدون اینکه جشنواره برگزار شد عده‌ای شروع به اعتراض می‌کنند که متاسفانه این مساله ناشی از عدم اطلاع است.

وی گفت: معاون فرهنگی فرهنگ و ارشاد از شخصیت‌های حوزوی و دلبستگان به نظام و رهبری و مورد اعتماد حوزویان است ولی در انبوه 80 هزار کتاب ممکن است 8 کتاب نیز دارای مشکل است، یک کتاب بیان شد که کتابی منتشر شده که دارای مشکل بود که تحقیق شد و مشخص شد شابک کتاب جعلی است.

وزیر ارشاد یادآورشد: درباره امپراتوری جهنم تاکید داشته‌ایم داوری منصفانه‌ای انجام شود. حال اگر استادی نمره قبولی به یک فیلم نداد نمی‌توانیم بگوییم آن استاد فاسد است. کارهای ما بدون جنجال انجام خواهد شد زیرا فرهنگ و ارشاد محل جنجال نیست، سیاست قطعی وزارت فرهنگ و ارشاد، سیاست‌های مقام معظم رهبری است. درب وزارتخانه هم روی همه فعالان فرهنگی باز است و همه طلاب و فعالان تبلیغی می‌توانند در این عرصه ورود کرده و مباحث خود را مطرح کنند.

منبع: ایلنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
نادر فلاح در گفتگو با دیباچه از چالش‌های نقش خود می‌گوید

خانه تئاتر با خانه سینما تعامل داشته باشند و بگویند حتما از بچه های تئاتر برای نقش ها در فیلم ها استفاده کنند!

۱۱:۰۷  -  ۲۹ مهر ۱۴۰۰
دیباچه گزارش می‌دهد

روایتی از تولد دوباره یک فرهنگ/کشتی قصه به راه افتاد!

۱۳:۰۰  -  ۲۴ مهر ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدار ترین ها