يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۰  |  Sunday, 11 April 2021

دیباچه

کد خبر: ۴۱۰۴۹
تاریخ انتشار : ۴۳ : ۱۰ - ۱۱ دی ۱۳۹۵
مدیر بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر اعلام کرد 12 کشور با 20 اثر در این دوره از جشنواره حضور دارند.
به گزارش دیباچه، «مهرداد رایانی مخصوص» در گفت‌وگو با روابط عمومی سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از اجرای نمایش‌هایی از کشورهای اسپانیا، فرانسه، عراق، ترکیه، گرجستان، لهستان، هلند، سوئیس، بلغارستان، یونان، ژاپن و محصولی مشترک از ایران و هلند در این جشنواره خبر داد. وی اضافه کرد: بیش از 250 اثر نمایشی، متقاضی حضور در جشنواره بودند که از بین آنها 12 کشور با 20 اثر به جشنواره امسال راه پیدا کردند.
رایانی با بیان اینکه در این دوره شاهد افزایش چشمگیر آثار شرکت‌کننده در بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر بوده‌ایم، از این موضوع به‌عنوان اتفاقی بی‌سابقه در دوره‌های اخیر جشنواره یاد کرد و افزود تا به حال و در هیچ دوره‌ای با حضور 20 نمایش در بخش بین‌الملل مواجه نبودیم.
این مدرس تئاتر درباره معیار انتخاب آثار بخش بین‌الملل توضیح داد: در انتخاب آثار این بخش، به دنبال نگاه‌هایی هستیم که نخست، پاسخگوی هنرمندان باشند و بعد نیاز عمومی مخاطبان عام. به همین منظور، تنوع در شیوه‌های اجرایی آثار نمایشی مورد نظر ما بوده است.
وی افزود: بیشتر نمایش‌هایی که از کشورهای دیگر برای اجرا در این دوره از جشنواره حضور پیدا می‌کنند، آثاری بی‌کلام هستند و عناصر بصری و به کار گرفتنِ تکنولوژی مورد توجه ما بوده است و همچنین شیوه‌های نوین در اجرا. این موارد تم اصلی ما در انتخاب آثار نمایشی بوده‌اند.
20 اجرای بین‌المللی در تئاتر فجر
این کارگردان تئاتر با بیان اینکه علم در حال پیشرفت است و تئاتر هم باید خودش را به روز کند، اضافه کرد: اساسا برای به روز ماندن و نیز همراه با جامعه جهانی حرکت کردن، نمایش‌هایی را که انتخاب کرده‌ایم و یا کارگاه‌هایی در این دوره پیش‌بینی شده‌اند که رویکردهای نوین در آن موج می‌زند؛ البته چند نمایش نیز متناسب با ذایقه‌ مخاطب عام و یا چند اجرا مبتنی بر شیوه‌های کلاسیک هم وجود دارد تا به علاقه‌مندان این حوزه هم توجه کرده باشیم. 
وی با اشاره به ضرورت بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر افزود: بسیاری از هنرمندان و دانشجویان در رشته‌ تئاتر، امکان دیدن آثار بین‌المللی برایشان فراهم نیست و جشنواره‌هایی از این دست، فرصت مناسبی را برایشان فراهم می‌آورد تا این خلا پر شود و به دیدن آثار منتخب کشورهای مختلف بنشینند.
سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری سعید اسدی از اول تا دوازدهم بهمن ماه برگزار می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران مطرح کرد:

امروز تهران در شرایط کاملا قرمز کرونایی به سر می برد| چرخش ویروس جهش یافته انگلیسی تابلوی عمومی کشور است!

۱۶:۵۲  -  ۱۸ فروردين ۱۴۰۰

درباره خودروی بتمن بیشتر بدانید!

۱۶:۵۷  -  ۱۸ فروردين ۱۴۰۰
گفت و گو خودمانی دیباچه با حمیدرضا حافظ شجری ،بازیگر سریال « نوروز رنگی »

کسانی که مرا به خاطر شرایط جسمی‌ام مسخره می‌کردند الان از شدت خجالت نزدیکم نمی‌شوند!

۱۴:۱۶  -  ۱۷ فروردين ۱۴۰۰

سینماهای تهران رسما تعطیل شد !

۱۳:۵۳  -  ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
آخرین اخبار