پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹  |  Thursday, 04 June 2020

دیباچه

کد خبر: ۴۰۴۸۲
تاریخ انتشار : ۳۰ : ۰۹ - ۱۴ آذر ۱۳۹۵
با در اختیار قرارگرفتن اکثر سالن‌های سینما به فیلم «سلام بمبئی» سهم 7 فیلم دیگر که در سرگروه و گروه آزاد اکران هستند چه خواهد شد؟

به گزارش دیباچه، شورای صنفی نمایش علاوه با حضور نمایندگان کارگردانان و تهیه کنندگان توقع صاحبان آثار را بیش از پیش می کند زیرا معتقدند این نمایندگان از حقوق آن ها صیانت می کند. اما نکته حایز اهمیت درباره اکران فیلم «سلام بمبئی» در شرایطی است که 8 فیلم دیگر در حال اکران هستند. 6 سرگروه برای سینماها در نظر گرفتند و دو فیلم هم در گروه آزاد اکران هستند اما این فیلم ها چه سهمی از سینماها دارند؟!

با اکران «سلام بمبئی» تکلیف سایر فیلم ها چه می شود؟

با نگاهی کوتاه به سینماهای تهران شاهد خواهید بود که چگونه همه پردیس های سینمای دو سالن یا سه سالن در اختیار فیلم سلام بمبئی قرار داده‌اند ما در تهران تنها یک پردیس سینمایی داریم که 12 سالن در اختیار دارد و امکان نمایش همزمان در سالن هایش را دارد اما دیگر پردیس ها با توجه به تعداد سالن هایشان باید ظرفیت سینما را در اختیار همه فیلم ها قراردهند که متاسفانه شاهد بی قانون و عدم رعایت حقوق صاحبان آثار هستیم. به طور نمونه پردیس زندگی به صورت مرتب از ساعت 12 به فاصله یک ساعت تا ساعت 12 شب فیلم را اکران می کند و دو سالن بزرگش را در اختیار این فیلم قرارداده است و فیلم سینمایی «لاک قرمز » که به تازگی و همزمان با فیلم اکران شده تنها سه سانس در اختیار دارد.

پردیس ملت روز گذشته دو سالن در اختیار فیلم «سلام بمبئی» قرارداده بود. در میان پردیس های تهران تنها پردیس آزادی به رعایت حقوق صاحبان آثار توجه داشت.

سالن سینما فرهنگ که با توجه به تصمیم شورای صنفی نمایش باید به چند فیلم ها سرویس بدهد یک سالن کوچک آن در اختیار گروه هنر و تجربه است و فیلم سلام بمبئی را در 7 سانس و در سالن اصلی خود به نمایش می گذارد. سالنی که در اختیار سینما شهر است و باید به سینمای ملی کشور توجه داشته باشد سهم فیلم های «نفس»، «یتیم خانه ایران» و ... از این سینما چیست؟

شورای صنفی نمایش باید توجهی به وضعیت شهرستان ها و اکران فیلم ها در سالن های شهرستان داشته باشد. به طور نمونه در اصفهان سالن های ساحل (بزرگترین سالن ) سینما سپاهان (سالن بزرگ)، فلسطین بهترین سانس خود 20:30 را به فیلم «سلام بمبئی» اختصاص داده است و همه این سالن ها متعلق به حوزه هنری است. سینما قدس هم که متعلق به بخش خصوصی است سالن بزرگش را دراختیار این فیلم قرارداده است.

در شهر قزوین دو سالن سینما داریم بهمن که متعلق به حوزه هنری است فیلم «سلام بمبئی» را به نمایش گذاشته و سالن مهتاب که متعلق به بخش خصوصی است نیز فیلم «سلام بمبئی» را به نمایش گذاشته است.

شهر مشهد بزرگترین سالن و استانداردترین سالن متعلق به سینما شهر است، سینما هویزه بزرگترین سالنش را در اختیار «سلام بمبئی» قرارداده است. سینماهای آفریقا و قدس هم دو سالن متعلق به حوزه هنری است که در اختیار فیلم «سلام بمبئی» قرار گرفت.

در شهر اهواز سینما اکسین و بهمن متعلق به حوزه هنری است که هردو فیلم «سلام بمبئی » را به نمایش گذاردند.

حال باید دید شورای صنفی نمایش چگونه به وظایف خود عمل می کند و از حقوق دیگر فیلم های در حال اکران از جمله فیلم های ارزشمند «نفس»، «سیانور»، «یتیم خانه ایران» و دیگر آثار چون «لاک قرمز» توجه خواهد کرد و چه برخوردی با این نحوه اکران خواهد کرد. حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با توجه به فضای فیلم به نظر می رسد تنها به خاطر فروش بیشتر تمام سالن هایش را در اختیار فیلم قرارداده و با در اختیار قراردادن سالن ها تمام قد پشت فیلم ایستاده است!

منبع: فارس
برچسب ها: دیباچه ، سلام بمبئی
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
وقتی خوانندگان ما هم مثل سایر خوانندگان کشورها به احترام کادر درمانی می خوانند

ویدئو | اجرای قطعه زیبای « امیدواران » توسط علیرضا عصار همراه با پیانونوازی این خواننده

۱۳:۰۵  -  ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹
استاد دانشگاه گلاسکو در گفتگو با دیباچه مطرح کرد:

کیارستمی غول سینمای جهان است! | از فیلمهای ایرانی برای تدریس در دانشگاه گلاسگو استفاده می کنم

۱۱:۰۲  -  ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹
وقتی انزوا خلاقیت را شکوفا می کند

نگاهی به ده شاهکار هنری که در قرنطینه خلق شدند!

۱۸:۰۶  -  ۲۲ فروردين ۱۳۹۹
فیلم | گفتگو ویژه برنامه «مدیا» با فاطمه مسعودی فر بازیگر فیلم دلهره آور «پوست»

بازیگر ۲۳ ساله‌ای که با گریم سنگین، نقش زن ۳۶ ساله را بازی کرد | خاطره یک اتفاق عجیب و واقعی برای خانم بازیگر توسط یک زن فالگیر

۱۶:۴۱  -  ۲۰ اسفند ۱۳۹۸
یک اتفاق تلخ بین دو بازیگر | جدال لفظی بین هانیه توسلی و امین زندگانی به چه قیمت؟

توسلی : مسخره بازی کافیه |زندگانی : به توصیه خانم توسلی شاد نباشید!

۱۶:۳۶  -  ۱۹ اسفند ۱۳۹۸
رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم :

این یک باور غلط است که شُرب الکل می­تواند در پیشگیری از بیماری کرونا موثر باشد!!

۱۴:۲۰  -  ۱۹ اسفند ۱۳۹۸