پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱  |  Thursday, 18 August 2022

دیباچه

کد خبر: ۳۹۳۵
تاریخ انتشار : ۱۳ : ۱۶ - ۳۰ دی ۱۳۹۴
 

حسین پاکدل با اشاره به وسواس و دقتی که پیمان قاسم‌خانی در ساخت اولین فیلمش به کار می‌برد، گفت: او با رکوردی که در این فیلم از خود به جا می‌گذارد، خود را بیچاره می‌کند.
دیباچه:

حسین پاکدل

 

ایسنا نوشت: بازیگر فیلم «خوب، بد، جلف» که در اولین تجربه فیلمسازی پیمان قاسم‌خانی با او همکاری کرده است، گفت: با توجه به تجربه‌ای که در نوشتن طنز و سریال داشته‌ام، می‌دانم که آدم‌هایی که اهل قلم و فیلمنامه‌نویس هستند، با درک درستی از نوشته‌ خود روبرو نمی‌شوند و خیلی سخت است که آدم جلوی این وسوسه خود را بگیرد و خودش کارگردانی نکند.

او گفت: یک نویسنده همه تلاش خود را می‌کند تا دیگران، مفهومی را که روی کاغذ آورده درک کنند و غالبا آن چیزی که حاصل می‌شود مغایر با آن متنی است که نویسنده، می‌نویسد. من خودم این مورد را بارها تجربه کردم و مطمئن هستم که پیمان هم زیاد تجربه کرده است.

این کارگردان و نویسنده با اشاره به اینکه در تلویزیون وارد حوزه کارگردانی نشده چرا که حرفه‌اش تهیه‌کنندگی و نویسندگی است، ادامه داد: هرگز وسوسه نشدم در تلویزیون کار کنم، اما در تئاتر کارگردانی کرده‌ام چون تئاتر دنیای من است. درباره پیمان قاسم‌خانی هم وقتی متوجه شدم قصد کارگردانی دارد، می‌دانستم حداقل‌اش این است که درصد زیادی از آنچه در ذهن دارد را می‌تواند به تصویر سینمایی ترجمه کند و او به شدت این تلاش را انجام می‌دهد؛ یعنی این طور نیست که فکر کند به دلیل تجربه‌های زیادی که داشته کارش راحت است و اتفاقا نگرانی و وسواس در لحظه لحظه کارش وجود دارد و این قابل ستایش است چون همین موضوع او را موفق می‌کند.

او با اشاره به گفت‌و‌گویی که در برنامه «دید در شب» داشت، گفت:‌ اینکه که فقط کسی بداند یا تصور کند که نابغه است کافی نیست، چون آدم‌ها برای نابغه ماندن پدرشان درمی‌آید و اگر درجا زنند بقیه از او جلو می‌زنند.

پاکدل اضافه کرد: معمولا در تلویزیون شرایط اینگونه است که نویسنده متنی را می‌نویسد، بعد چیز دیگری تصویب می‌شود، چیز دیگری ساخته می‌شود و در نهایت چیز دیگری به تصویر در می‌آید، اما الان پیمان در شرایط فعلی می‌تواند خودش بخش زیادی از کار را مدیریت کند و به خواسته‌هایش جامه‌ی عمل بپوشاند. البته در کنار اینها باید به تیم خوبی که در کنارش چیده شده، از تهیه کننده گرفته تا عوامل پشت صحنه و بازیگر هم اشاره کرد که در ساخت یک فیلم خوب تاثیرگذار هستند.

وی خاطرنشان کرد: همه می‌دانیم اگر یک فیلمی در شرایط خوبی ساخته می‌شود باید امکان عرضه مناسب هم داشته باشد که امیدوارم این اتفاق برای فیلم پیمان قاسم‌خانی بیفتد.

پاکدل همچنین در متنی که به مناسبت سالروز تولد پیمان قاسم‌خانی منتشر کرده با اشاره به گفت‌وگویی که در برنامه «دید در شب» داشت، نوشته است:

«چندی پیش جایی در یک گفت‌وگو در وصف دوستی هنرمند به حق گفتم فلانی یک پدیده و نابغه است که مادر دهر هر 100 سال ممکن است متولد کند. هنوز هم بر این باورم‌، فقط نشد یا یادم نبود اضافه کنم برای بشر،‌ نابغه و پدیده بودن لازم است ولی کافی نیست‌؛ از اتفاق نوابغ برای تداوم و حفظ نبوغ خود بیشتر از همه باید زحمت بکشند‌ تا از متن به حاشیه نروند.

نمونه عینی و موفقش وودی آلن است که حداقل بیش از نیم قرن است هر روز به اندازه یک ماه برای نابغه ماندن زحمت می‌کشد،‌ به همین جهت پس‌رفت نمی‌کند‌، در جا نمی‌زند و هر فیلم او تحولی در سینما است. یا کلینت ایستوود و... بگذریم.

امروز سالروز تولد دوست هنرمند متفکر و طنز‌پردازم پیمان قاسم‌خانی عزیز است. این افتخار نصیبم شد که به دعوت پیمان در اولین تجربه فیلم سازی‌اش «خوب‌، بلد‌،جلف» نقش کوتاهی بازی کنم. همین قدر بگویم که پیمان با این فیلم دارد خودش را بیچاره می‌کند، چرا؟ چون در اولین تجربه رکوردی از خود به جای می‌گذارد که بعدها با کمک اجدادش هم نمی‌تواند بشکند. به قدری حال فیلم خوب است ، به قدری همه چیز سرجای خودش است، به قدری اتمسفر فیلم گیرا ست که در موفقیت آن شکی نیست.

از همه مهم‌تر پیمان با اعتماد به نفسی حرفه‌ای همراه با نگرانی و دقت کارش را پیش می‌برد و این نشانه خوبی است. جای شما خالی آنقدر پشت صحنه کار خوش گذشت که اگر نیمی از آن بر پرده بیفتد اتفاق خوبی است. پیمان نازنین از حالا باید نگران فیلم دومش باشد که بتواند به سطح موفقیت اولین اثر مستقلش برسد. همه این حرف‌ها را گفتم که تولدش را تبریک بگویم که گفتم.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفتگو دیباچه با اصغر همت، درباره‌ی توقیف نمایش‌ها و وضعیت این روز‌های تئاتر

نهاد‌های غیرمرتبط در تئاتر دخالت نکنند / تا زمانی که از پایه مشکلات حل نشود، تئاتر ما به مثابه خانه روی شن است

۱۱:۱۹  -  ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
گفت و گو دیباچه با تهیه‌کننده و کارگردان نماهنگ مسافران خورشید

ساخت نماهنگ تاریخی همانند فیلم تاریخی پرهزینه‌ است/ استفاده از تابلوی ظهر عاشورای مرحوم استاد اسماعیل زاده در نماهنگ

۱۵:۵۰  -  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
تاسوعا و عاشورای حسینی در قاب تصویر دیباچه؛

وقتی باران اشک، موسیقی زمین و آسمان می‌شود

۱۲:۴۸  -  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
دبیر فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

وزارت میراث فرهنگی نگاه حمایتی به بافت تاریخی یزد داشته باشد/ سازه‌های خشتی یزد در معرض خطر سیل قرار دارد

۱۰:۳۵  -  ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
معرفی کتاب به روایت دیباچه

واقعه عاشورا و شخصیت والای امام حسین (ع) در قلم نویسندگان

۱۰:۴۱  -  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
نسل طلایی شعر و موسیقی، بازهم ستاره ای را از دست داد

« سایه » ادبیات رفت

۱۰:۲۰  -  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
علیرضا زرین ‌دست فیلمبردار مطرح سینمای کشورمان در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

فیلم های مناسبی برای انتخاب و شرکت در اسکار داریم / موقعیت مهدی در اسکار مورد توجه قرار نمیگیرد / با سکانس هایی از فیلم « قهرمان» ارتباط برقرار نکردم

۲۰:۴۴  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱
روز شمار محرم به روایت دیباچه / ششم و هفتم محرم در قاب تصویر

اینجا ثانیه‌ها به سوگ نشسته اند

۲۰:۰۲  -  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار