جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱  |  Friday, 12 August 2022

دیباچه

کد خبر: ۳۸۴۴
تاریخ انتشار : ۴۲ : ۱۶ - ۲۸ دی ۱۳۹۴
لوریس چکناواریان «ارکستر موسیقی ملی» را در قالب اجرایی در سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر، رهبری خواهد کرد.
دیباچه:

 

چکناواریان

 

ایسنا نوشت: این آهنگساز و رهبر ارکستر درباره اجرایش توضیح داد: خوشحالم که قرار است ارکستر ملی را رهبری کنم، زیرا بسیاری از دوستان قدیمی‌ام در آن ارکستر ساز می‌زند و وقتی آقای فخر‌الدینی برای این اجرا از من دعوت کرد، از آن استقبال کردم.

او ادامه داد: من در این اجرا، آثار خودم را رهبری خواهم کرد. قرار است قطعاتی را مانند سوییت «آرارات» که روایتی از فرود آمدن کشتی حضرت نوح (ع) بر خشکی است، اجرا کنم. من از بچگی داستان حضرت نوح (ع) را دوست داشتم، برای همین وقتی بزرگ شدم قطعه‌ای را برای او در هفت قسمت نوشتم.

وی گفت: بخش دیگری از این اجرا، به لاوسانگ‌هایم اختصاص دارد؛ من تعداد زیادی لاوسانگ نوشته‌ام که قرار است 9 قطعه از آن‌ها را با ارکستر ملی اجرا کنم. «پردیس و پریسا» قطعه دیگری است که در جشنواره فجر از من خواهید شنید. البته کار جدید دیگری هم نوشته‌ام که «سلام» نام دارد. این قطعه نیز توسط ارکستر ملی اجرا می‌شود.

او در پاسخ به این پرسش که چرا این قطعات را با ارکستر ملی اجرا می‌کند و نه با ارکستر سمفونیک تهران، توضیح داد: ارکستر ملی تفاوت زیادی با ارکستر سمفونیک ندارد، نوازندگان و سازها یکی است و سازهای بادی هم در ارکستر ملی هستند. ارکستر ملی در واقع یک ارکستر سمفونیک است.

چکناواریان در پاسخ به این پرسش که آیا شرایط برای اجرای «سمفونی تختی» فراهم شده است؟ گفت: سمفونی تختی اثر بزرگی است و آن را برای ارکستر بزرگ و گروه کُر نوشته‌ام. برای این اجرا، شرایط فراهم نشده، اما قطعا در آینده آن را اجرا خواهم کرد.

این آهنگساز بیان کرد: ارکستر ملی سطح بالایی دارد، نوازندگان قدیمی در آنجا ساز می‌ز‌نند و من هیچ مشکلی با این ارکستر نخواهم داشت. ارکستر سمفونیک هم ارکستر خوبی است که اجراهای روتین خودش را دارد.

چکناواریان در پاسخ به این پرسش که آیا برای رهبری ارکستر سمفونیک از او دعوت شده است؟ اظهار کرد: بله، از من دعوت شد، اما من زمان مناسبی نداشتم. اگر اجرا در زمان مناسبی باشد، قطعا آن را خواهم پذیرفت.

او با بیان این‌که خیلی خوب است ارکسترها، بخشی را به اجرای قطعات آهنگسازان ایرانی اختصاص دهند، افزود: خیلی خوب است که قطعات آهنگسازان ایرانی، چه آن‌ها که در زمینه موسیقی کلاسیک و چه آن‌ها که در زمینه موسیقی ایرانی فعالیت می‌کنند، اجرا شود.

این آهنگساز و رهبر ارکستر در پاسخ به این پرسش که چرا دیگر با خوانندگان ایرانی همکاری نمی‌کند؟ بیان کرد: خوانندگان ایرانی عادت به آزاد خواندن دارند. خوانندگان سنتی ایرانی با یک آنسامبل پنج نفره روی صحنه می‌روند و شرایط خاص خود را دارند؛ اما موسیقی کلاسیک قانونمند است و این‌طور نیست. هیچ ارتشی در دنیا وجود ندارد که نظم ارکستر سمفونیک را داشته باشد، البته همکاری من با شهرام ناظری یک همکاری فوق‌العاده بود و ما با هم اجرای بسیار خوبی داشتیم.

چکناواریان که صبح 28 دی‌ماه در راستای برگزاری نشست‌های سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت سخن می‌گفت، اضافه کرد: سه چیز برای من همیشه مایه الهام بوده است، موسیقی زورخانه‌ای، موسیقی کلیسایی و موسیقی محرم. من با این سه موسیقی بزرگ شده‌ام و شما این سه تم را در تمام آثار من پیدا می‌کنید. این امضای شخصی من است و همیشه از این سه فرهنگ موسیقایی بهره برده‌ام.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
معرفی کتاب به روایت دیباچه

واقعه عاشورا و شخصیت والای امام حسین (ع) در قلم نویسندگان

۱۰:۴۱  -  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
نسل طلایی شعر و موسیقی، بازهم ستاره ای را از دست داد

« سایه » ادبیات رفت

۱۰:۲۰  -  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
علیرضا زرین ‌دست فیلمبردار مطرح سینمای کشورمان در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

فیلم های مناسبی برای انتخاب و شرکت در اسکار داریم / موقعیت مهدی در اسکار مورد توجه قرار نمیگیرد / با سکانس هایی از فیلم « قهرمان» ارتباط برقرار نکردم

۲۰:۴۴  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱
روز شمار محرم به روایت دیباچه / ششم و هفتم محرم در قاب تصویر

اینجا ثانیه‌ها به سوگ نشسته اند

۲۰:۰۲  -  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
تحلیل صادق ورمزیار و فرزاد آشوبی درباره موفقیت مربیان خارجی

گزارش دیباچه | هندوانه در بسته‌ای به نام لیگ بیست و دوم!

۲۰:۲۹  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱