شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰  |  Saturday, 17 April 2021

دیباچه

کد خبر: ۳۷۹۲
تاریخ انتشار : ۴۳ : ۱۵ - ۲۷ دی ۱۳۹۴
۳۰ قسمت از فیلمنامه سریال «آشپزنامه» که به غذاهای ایرانی می پردازد در مرکز گسترش فیلمنامه نویسی رسانه ملی به نگارش درآمد.
دیباچه:

مجید آسودگان نویسنده سریال «آشپزنامه» با اعلام خبر پایان نگارش ۳۰ قسمت از فیلمنامه این سریال گفت: با پایان نگارش ۳۰ قسمت از فیلمنامه و نهایی کردن دیالوگ ها تا پایان بهمن ماه، نگارش این سریال ۴۰ قسمتی تا ابتدای سال ۹۵ به اتمام خواهد رسید.

او درباره فضای «آشپزنامه» توضیح داد: تم اصلی در «آشپزنامه» تمرکز بر فرهنگ و سنت های اصیل ایرانی در حوزه سبک زندگی است و بر آداب و سنن در حوزه غذا هم در احادیث و هم در فرهنگ ایرانی مثل طب سنتی، تغذیه اسلامی، آداب سفره و... تأکید شده است.

دیباچه - آشپزنامه

مهر نوشت آسودگان با اشاره به آغاز پژوهش این سریال از سال ۹۳ در مرکز فیلم و سریال برون مرزی و نگارش آن در مرکز گسترش فیلمنامه نویسی رسانه ملی اعلام کرد: منابع گوناگونی در پژوهش «آشپزنامه» مورد استفاده قرار گرفت که از آن میان می توان به «جامع الصنایع» (آشپزی نامه در عصر قاجار)، «سفره اطعمه» نوشته میرزا علی اکبر خان آشپزباشی، «خوراک های ایرانی» نوشته نادر میرزا قاجار، «فرهنگ گیلکی» نوشته منوچهر ستوده، «فرهنگ واژه عامیانه» دوره قاجار نوشته رضا حکیم خراسانی، تاریخچه آشپزی در دوره صفویه نوشته ایرج افشار اشاره کرد. مقالات و کتب دیگری نیز در نگارش این سریال بکار رفت تا دستمایه داستانی درباره خلق یک غذا و رواج آن در سفره های ایرانی قرار گیرد.

وی درباره قصه «آشپزنامه» گفت: داستان مربوط به گلنار دختر نازپرورده و مغرور یکی از حکام در گیلان است که شاهزاده قجری به بهانه ای به قلعه آن ها حمله کرده و همه ساکنین قلعه را کشته یا دستگیر می کند. گلنار که موفق به فرار شده با اطلاع از خطری که خانواده اش را تهدید می کند در لباس یک ندیمه به قلعه باز می گردد و...

پژوهش سریال «آشپزنامه» توسط بهاره نوری زاده و نگارش آن به شیوه کارگاهی به سرپرستی مجید آسودگان در ۴۰ قسمت ۴۵ دقیقه ای در مرکز گسترش فیلمنامه نویسی انجام می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گزارش دیباچه| همه چیز درباره ویژه‌برنامه‌های سحر و افطار ماه رمضان در شبکه‌های سیما

وقتی خلاقیت در تلویزیون گمشده است!

۰۹:۵۶  -  ۲۴ فروردين ۱۴۰۰
هشدار سخنگوی سازمان انتقال خون به ستاد مقابله با کرونا در گفت و گو با دیباچه

استمرار قانون منع تردد عبور و مرور در شب، امکان حضور داوطلبین اهدای خون در ماه مبارک رمضان را کاملا محدود می سازد!

۱۴:۵۷  -  ۲۳ فروردين ۱۴۰۰
در کارگاه مجازی زبان و ادبیات فارسی مطرح شد

زبان و ادبیات فارسی بیش از ۸۰۰ سال زبان و ادبیات رسمی و دیوانی هندوستان بوده است!

۱۳:۴۱  -  ۲۳ فروردين ۱۴۰۰
گفت و گو صمیمی دیباچه با « صهبا شرافتی » بازیگر نقش روناک در سریال « نون خ »

کاراکتر « روناک» شبیه شخصیت خودم است! | هر حرفی جایی دارد ،اگر موقعیت‌ها اشتباه گرفته شود عصبانی می­ شوم!

۱۱:۵۳  -  ۲۱ فروردين ۱۴۰۰

« کرونا » خانه سینما را تعطیل کرد!

۱۳:۴۴  -  ۲۲ فروردين ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدار ترین ها