جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱  |  Friday, 12 August 2022

دیباچه

کد خبر: ۳۷۹۲
تاریخ انتشار : ۴۳ : ۱۵ - ۲۷ دی ۱۳۹۴
۳۰ قسمت از فیلمنامه سریال «آشپزنامه» که به غذاهای ایرانی می پردازد در مرکز گسترش فیلمنامه نویسی رسانه ملی به نگارش درآمد.
دیباچه:

مجید آسودگان نویسنده سریال «آشپزنامه» با اعلام خبر پایان نگارش ۳۰ قسمت از فیلمنامه این سریال گفت: با پایان نگارش ۳۰ قسمت از فیلمنامه و نهایی کردن دیالوگ ها تا پایان بهمن ماه، نگارش این سریال ۴۰ قسمتی تا ابتدای سال ۹۵ به اتمام خواهد رسید.

او درباره فضای «آشپزنامه» توضیح داد: تم اصلی در «آشپزنامه» تمرکز بر فرهنگ و سنت های اصیل ایرانی در حوزه سبک زندگی است و بر آداب و سنن در حوزه غذا هم در احادیث و هم در فرهنگ ایرانی مثل طب سنتی، تغذیه اسلامی، آداب سفره و... تأکید شده است.

دیباچه - آشپزنامه

مهر نوشت آسودگان با اشاره به آغاز پژوهش این سریال از سال ۹۳ در مرکز فیلم و سریال برون مرزی و نگارش آن در مرکز گسترش فیلمنامه نویسی رسانه ملی اعلام کرد: منابع گوناگونی در پژوهش «آشپزنامه» مورد استفاده قرار گرفت که از آن میان می توان به «جامع الصنایع» (آشپزی نامه در عصر قاجار)، «سفره اطعمه» نوشته میرزا علی اکبر خان آشپزباشی، «خوراک های ایرانی» نوشته نادر میرزا قاجار، «فرهنگ گیلکی» نوشته منوچهر ستوده، «فرهنگ واژه عامیانه» دوره قاجار نوشته رضا حکیم خراسانی، تاریخچه آشپزی در دوره صفویه نوشته ایرج افشار اشاره کرد. مقالات و کتب دیگری نیز در نگارش این سریال بکار رفت تا دستمایه داستانی درباره خلق یک غذا و رواج آن در سفره های ایرانی قرار گیرد.

وی درباره قصه «آشپزنامه» گفت: داستان مربوط به گلنار دختر نازپرورده و مغرور یکی از حکام در گیلان است که شاهزاده قجری به بهانه ای به قلعه آن ها حمله کرده و همه ساکنین قلعه را کشته یا دستگیر می کند. گلنار که موفق به فرار شده با اطلاع از خطری که خانواده اش را تهدید می کند در لباس یک ندیمه به قلعه باز می گردد و...

پژوهش سریال «آشپزنامه» توسط بهاره نوری زاده و نگارش آن به شیوه کارگاهی به سرپرستی مجید آسودگان در ۴۰ قسمت ۴۵ دقیقه ای در مرکز گسترش فیلمنامه نویسی انجام می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
معرفی کتاب به روایت دیباچه

واقعه عاشورا و شخصیت والای امام حسین (ع) در قلم نویسندگان

۱۰:۴۱  -  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
نسل طلایی شعر و موسیقی، بازهم ستاره ای را از دست داد

« سایه » ادبیات رفت

۱۰:۲۰  -  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
علیرضا زرین ‌دست فیلمبردار مطرح سینمای کشورمان در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

فیلم های مناسبی برای انتخاب و شرکت در اسکار داریم / موقعیت مهدی در اسکار مورد توجه قرار نمیگیرد / با سکانس هایی از فیلم « قهرمان» ارتباط برقرار نکردم

۲۰:۴۴  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱
روز شمار محرم به روایت دیباچه / ششم و هفتم محرم در قاب تصویر

اینجا ثانیه‌ها به سوگ نشسته اند

۲۰:۰۲  -  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
تحلیل صادق ورمزیار و فرزاد آشوبی درباره موفقیت مربیان خارجی

گزارش دیباچه | هندوانه در بسته‌ای به نام لیگ بیست و دوم!

۲۰:۲۹  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱