جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱  |  Friday, 12 August 2022

دیباچه

کد خبر: ۳۴۶۰
تاریخ انتشار : ۴۲ : ۰۶ - ۲۰ دی ۱۳۹۴
برادر سردار شهید محمد جهان‌آرا گفت: تصویری که از برادرم در برخی از سکانس‌های سریال «کیمیا» بر روی آنتن سیما رفت با شخصیت و رفتار این سردار شهید همخوانی نداشت و این مسأله ممکن است مردم را درباره شهید جهان آرا دچار تناقض کند.

دیباچه :

محمدحسین جهان‌آرا برادر سردار شهید محمد جهان‌آرا فرمانده سپاه خرمشهر در دوران مقاومت 34 روزه این شهر،در سخنانی با اشاره به سکانس‌هایی از سریال «کیمیا» توضیح داد:متأسفانه دیالوگ‌های مرتبط با سکانس خرمشهر که به شهید جهان‌آرا اختصاص داشت مجعول و تحریف شده بود. این در حالی است که پیش از نمایش عمومی سریال «کیمیا» در اکران خصوصی برای ما، در حضور نماینده صدا و سیما، آقای جواد افشار و محمدشفیعی، این مسأله را به آنها یادآور شدیم.

وی ادامه داد: در این جلسه به آنها یادآور شدیم که آنچه در این سریال از برادرم به نمایش درآمده است با آنچه خانواده، همرزمان و مردم جامعه در ذهن دارند بسیار فرق دارد. از سوی دیگر در این فیلم شهید جهان آرا را رزمنده‌ای مستأصل به نمایش درآورده‌اند به گونه‌ای که وقتی یکی از رزمندگان به درون اتاق می‌آیند و خبر سقوط خرمشهر را می‌دهند، شهید جهان آرا ناامید می‌شود و در دیالوگی می‌گوید: «من که نمی‌توانم معجزه کنم.» این در حالی است که برادرم در دوران مقاومت 34 روزه خرمشهر هیچگاه چنین حرفی را بر زبان نیاورده و ناامیدی از خودش نشان نداده بود و اعتقاد داشت که معجزه همان «مقاومت» است که این رزمندگان آن را انجام می‌دهند.

دیباچه - جهان آرا

ایران نوشت وی گفته است : براساس صحبتی که در جلسه اکران خصوصی داشتیم قرار شد دیالوگ‌ها تغییر کند. اما به جای این کار لفظ «جهان‌آرا» حذف شده بود و شخصیت «حاج محمد» را جایگزین کرده بودند و به صورت گزینشی برخی از گفته‌های شهید جهان آرا را در این فیلم بیان کردند. همچنین در همان چند دیالوگی که قرار بود سقوط خرمشهر به محمد اعلام شود جمله معروف برادرم را نصفه بیان کردند. «خرمشهر ممکن است سقوط کند، مواظب باشید ایمان‌تان سقوط نکند.» این جمله معروف برادرم بود که در این سریال فقط گزاره نخست آن را بیان کرده‌ بودند.

جهان آرا ادامه داد: جالب است بدانید اصلاً مدافعان خرمشهر به برادرم «حاج محمد» نمی‌گفتند؛ آن زمان کلمه «حاجی» در جبهه آنقدر فراگیر نبود و از عبارت «سید» یا همان «جهان‌آرا» استفاده می‌کردند. بنابراین به شکل ناقصی شخصیت برادرم را جلوه دادند. موضوع دیگر آن است که پس از اکران خصوصی و صحبت‌های رد و بدل شده، دیگر سریال را مجدد برایمان به نمایش درنیاوردند تا بدانیم چه تغییراتی در سریال انجام شده است. برادر شهید جهان آرا با اشاره به برخی از ویژگی‌های ظاهری و شخصیتی شهید جهان آرا خاطرنشان کرد: محمد حدود دومتر قد داشت اگر چه در خانه بسیار کم سخن بود اما در مواردی که مرتبط با دفاع و جنگ‌تحمیلی بود نظرش را بیان می‌کرد و سکوت چندانی نداشت. از سوی دیگر نقش برادرم در همان چند قسمت که به خرمشهر اختصاص داشت در حقیقت نقشی حاشیه‌ای بود. محمد در همه کارها حتی خالی کردن مهمات پیشقدم بود و همین عملگرا بودنش موجب شده بود تا بتواند برقلب مدافعان نفوذ یابد. او از شجاعت بالایی برخوردار بود به گونه‌ای که حتی در یکی از بازدیدهایی که بنی‌صدر از جبهه داشته است به دلیل کارشکنی‌هایش و استراتژی «زمین می‌دهیم تا زمان بگیریم» یک سیلی محکم به گوش بنی‌صدر کوبیده بود که محافظ‌های او می‌خواستند با محمد برخورد کنند که پاسدارها اجازه چنین کاری نمی‌دهند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
معرفی کتاب به روایت دیباچه

واقعه عاشورا و شخصیت والای امام حسین (ع) در قلم نویسندگان

۱۰:۴۱  -  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
نسل طلایی شعر و موسیقی، بازهم ستاره ای را از دست داد

« سایه » ادبیات رفت

۱۰:۲۰  -  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
علیرضا زرین ‌دست فیلمبردار مطرح سینمای کشورمان در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

فیلم های مناسبی برای انتخاب و شرکت در اسکار داریم / موقعیت مهدی در اسکار مورد توجه قرار نمیگیرد / با سکانس هایی از فیلم « قهرمان» ارتباط برقرار نکردم

۲۰:۴۴  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱
روز شمار محرم به روایت دیباچه / ششم و هفتم محرم در قاب تصویر

اینجا ثانیه‌ها به سوگ نشسته اند

۲۰:۰۲  -  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
تحلیل صادق ورمزیار و فرزاد آشوبی درباره موفقیت مربیان خارجی

گزارش دیباچه | هندوانه در بسته‌ای به نام لیگ بیست و دوم!

۲۰:۲۹  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱