جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱  |  Friday, 12 August 2022

دیباچه

کد خبر: ۳۴۳۰
تاریخ انتشار : ۵۰ : ۰۸ - ۱۹ دی ۱۳۹۴
به دنبال قطع‌ رابطه کشور جیبوتی با ایران؛ ترانه‌ای توسط دو نفر و براساس قطعه شهرزاد ساخته محسن چاووشی تهیه و پخش شد.

دیباچه :

متاسفانه عادتمان شده اول دست به انجام کاری بزنیم و بعد فکر کنیم آیا کاری که کردیم درست بوده است یا نه ؟

این موضوع در همه ی زمینه های فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی گریبان گیر ما ایرانیان شده است .

پس از جریانات مربوط به ایران و عربستان اینبار اتحادی در بین اقشار گوناگون جامعه به جهت حمایت از وطن به وجود آمد که حتی آنهایی که اقدام برخی از افراد در آتش زدن سفارت عربستان را هم تقبیح می کردند در مقابل جریان قطع روابط برخی کشورهای بی هویت ایستادند و از کشور خویش دفاع کردند .

موضوع اینجاست که این واکنش های خودجوش ممکن است هیجان زده و احساسی باشد اما به جهت دفاع از اقتدارمان در ایران زمین اسلامی حرکت زیبایی بود . حال برخی افراد مجدد با ژست ها ی روشنفکرانه خلاف جهت آب شنا میکنند و این حرکت را هم محکوم می کنند . در زیر دو نظر را در همین رابطه می خوانید :

بهروز صفاریان (تنظیم‌کننده مجموعه آهنگ‌های سریال شهرزاد) در واکنش به استفاده غیراخلاقی از ملودی و ترانه تیتراژ شهرزاد برای به سخره گرفتن کشور جیبوتی گفت: من تنظیم‌کننده همه مجموعه آهنگ‌های شهرزاد به جز این آهنگ بودم. اما به عنوان عضوی از این مجموعه به‌طور قطع چنین کاری را زیر سوال می‌برم.


ایلنا نوشت صفاریان افزود: سوءاستفاده از آهنگ‌ها کاری‌ست که پیش از این هم به کرات اتفاق افتاده و در بسیاری مواقع آهنگ‌های خواننده‌ها دست‌مایه برخی سودجویان قرار گرفته است. این‌بار هم تیتراژ سریال شهرزاد برای پیشبرد اهداف نادرستِ سیاسی یک عده مورد سودجویی واقع شده است.


وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان از چنین اقداماتی جلوگیری کرد؛ ادامه داد: استفاده از کلماتِ مستهجن؛ نه قشنگ است و نه اخلاقی اما کسانی هستند که چنین روشی را به راحتی نجام می‌دهند و مرجعی نیز با آن‌ها برخورد جدی نمی‌کند.


صفاریان در پاسخ به این‌که آیا خواننده و تنظیم کننده این موسیقی واکنشی به این موضوع نشان خواهند داد؟ گفت: در واقع اگر قرار باشد واکنشی صورت گیرد باید از سوی تهیه‌کننده و سازندگان اثر باشد.


دیباچه - جیبوتی


وی با ابراز تعجب از قرار گرفتن این آهنگ روی خروجی تلگرام یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور؛ گفت: من هم متعجبم و هم منتقد. چطور ممکن است یک خبرگزاری رسمی چنین آهنگی را روی خروجی خود قراردهد؟ این رسانه با این کار به متولیان چنین اقدام غیراخلاقی رسمیت می‌دهد. این کار نشانگر آن است که به‌طور حتم مسئولان این خبرگزاری متولیان کار را می‌شناسند و قاعدتا باید آن‌ها را معرفی کرده تا برخورد قانونی با آنها صورت گیرد.


حسین نوش‌آبادی (سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) نیز در همین رابطهگفت: بعد از تصمیم اشتباه عربستان برای قطع‌رابطه با ایران تعدادی از کشورهایی که وابستگی به عربستان سعودی دارند همانند عربستان رفتارهای بی‌خردانه‌ای کردند.

وی ادامه داد: این کشور‌ها که تحت تاثیر پول‌های کشور سعودی بودند؛ روابط خود را با ایران قطع کردند و این رفتار‌ها تعجب و خشم مردم ایران را به دنبال داشت.

نوش‌آبادی ادامه داد: همه دولت‌ها و کشور‌ها در بخش بین‌الملل و سازمان ملل دارای آرای یکسان هستند و شاید آرای کشورهای کوچک تحت تاثیر کشورهای بزرگ قرار بگیرد اما همه دولت‌ها بجز دولت‌های غاصب؛ قابل احترام هستند.

وی با اشاره به اینکه گاه نمی‌توان خشم مردم و عصبانیت مردم در شبکه‌های اجتماعی را کنترل کرد، گفت: متاسفانه این خشم و عصبانیت در فضای واقعی و همچنین شبکه‌های اجتماعی گاه باعث حاشیه‌سازی می‌شود و ما بعضا شاهد رفتاری می‌شویم از نوع رفتاری که در قبال سفارت عربستان رخ داد که قابل کنترل نیز نبود.

نوش‌آبادی افزود: نباید هیچ کشوری را تحقیر کرد و من از اهالی رسانه و به‌خصوص رسانه‌هایی که اعتبار دارند؛ تقاضا می‌کنم وارد اینگونه بازی‌ها در فضای مجازی نشوند زیرا این رفتار‌ها بوی تفرقه می‌دهد و ما باید عاقلانه و مدبرانه رفتار کنیم.

وی با اشاره به اینکه بعضی رفتار‌ها آب به آسیاب دشمن می‌ریزد، گفت: مردم و اهالی رسانه باید با تبعیت از مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور اجازه بدهند سیاست‌ها و رفتارهای بین‌المللی در چارچوب اهداف نظام شکل بگیرد و با خویشتن‌داری تصمیم نابجایی گرفته نشود که درنهایت موجب شود تصویر خوبی از ایران به نمایش درنیاید.

نوش‌آبادی با اشاره به اینکه انتشار این‌گونه مطالب را نمی‌توان موضع رسمی بعضی از رسانه‌ها دانست، گفت: گاهی مطالبی منتشر می‌شود مانند کامنت‌ها و نظرات مردمی که موضع رسمی یک رسانه نیست اما بهتر است برای آنکه فضا به سمتی حرکت نکند که قابل کنترل نباشد؛ روی این نظرات و کامنت‌ها و کانال‌های تلگرامی نیز نظارت شود و در نحوه انتشار آن‌ها مدیریت درستی صورت بگیرد.
برچسب ها: دیباچه ، جیبوتی
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
معرفی کتاب به روایت دیباچه

واقعه عاشورا و شخصیت والای امام حسین (ع) در قلم نویسندگان

۱۰:۴۱  -  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
نسل طلایی شعر و موسیقی، بازهم ستاره ای را از دست داد

« سایه » ادبیات رفت

۱۰:۲۰  -  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
علیرضا زرین ‌دست فیلمبردار مطرح سینمای کشورمان در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

فیلم های مناسبی برای انتخاب و شرکت در اسکار داریم / موقعیت مهدی در اسکار مورد توجه قرار نمیگیرد / با سکانس هایی از فیلم « قهرمان» ارتباط برقرار نکردم

۲۰:۴۴  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱
روز شمار محرم به روایت دیباچه / ششم و هفتم محرم در قاب تصویر

اینجا ثانیه‌ها به سوگ نشسته اند

۲۰:۰۲  -  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
تحلیل صادق ورمزیار و فرزاد آشوبی درباره موفقیت مربیان خارجی

گزارش دیباچه | هندوانه در بسته‌ای به نام لیگ بیست و دوم!

۲۰:۲۹  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱