يکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹  |  Sunday, 27 September 2020

دیباچه

کد خبر: ۲۴۷۹۳
تاریخ انتشار : ۲۰ : ۱۱ - ۰۱ شهريور ۱۳۹۵
دیباچه: فیلم مستند« اعتراض وارد نیست» به کارگردانی مشترک محمدرضا جورابچیان و فرناز جورابچیان به شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم بیروت راه یافت.

به گزارش دیباچه، فیلم مستند«اعتراض وارد نیست»( Overruled)درادامه حضورهای بین المللی خود به شانزدهمین دوره جشنواره فیلم بیروت راه پیدا کرد.این فیلم توسط خواهر و برادر فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان در مدت 3 سال ساخته شده و تدوین آن توسط بهمن کیارستمی انجام شده است.

دیباچه-اعتراض وارد نیست


این مستند زندگی پنج مهاجر افغان در ایران را به تصویر می کشد که  به شکلی کاملا اتفاقی در زمین تنیس های شمال تهران مشغول به کار می شوند. توپ جمع می کنند و در اوقات بیکاری تنیس بازی می کنند. تنیس یاد می گیرند و در آن پیشرفت می کنند اما هر چقدر دراین رشته ورزشی پیشرفت می کنند جامعه پذیرای آنها  نیست. زندگیشان در برزخ سختی گذران روزمرگی و ترس از بازداشت و بازگردانده شدن به افغانستان  و نیز آرزوی تنیس باز شدن و شرکت در مسابقات تنیس می گذرد و برای آنها چاره ای جز ماندن در شرایط اقامت غیر قانونی و یا رفتن به سمتی آینده ای نامعلوم در غرب نمی گذارد. در حالی که سیل مهاجرت غیر قانونی به اروپا معضل کنونی عصر معاصر به شمار می رود، این فیلم بیننده را با بخشی مهم و اغلب نادیده گرفته شده از معضلات این مهاجران در خاورمیانه روبرو می کند.

جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم بیروت که یکی از معتبرترین فستیوال‌های مستقل کشورهای عرب زبان است، از پنجم تا سیزدهم ماه اکتبر با نمایش فیلم‌هایی از کشورهای منطقه‌ی خاورمیانه و جهان در شهر بیروت، پایتخت لبنان برگزار می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده