جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲  |  Friday, 01 March 2024

دیباچه

کد خبر: ۲۴۴۲۰
تاریخ انتشار : ۳۳ : ۱۲ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۵
دیباچه: «حسن معجونی» که نمایش «ابر صورتی» را در جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک اجرا می‌کند، گفت: سیستم برگزاری جشنواره ما باید تغییر کند. به این معنا که کارهایی که اجرای عمومی خود را پشت سر گذاشته‌اند و امتحان خود را پس داده‌اند، در جشنواره اجرا شوند نه نمایش‌های تازه‌ای که اولین اجرای خود را در جشنواره انجام می‌دهند، با اين حال نگاه جدي به نمايش‌هاي عروسكي بزرگسال و كودك بيشتر شده است.

به گزارش دیباچه، وی در ادامه اضافه كرد: جشنواره باید ویترینی برای فعالیت‌های یک رشته خاص و محلی برای تبادل تجربه‌ها و دیده ‌شدن کارها باشد و این درست نیست که جشنواره‌ای خود را ملزم بداند برای گروه‌های شرکت‌کنننده نوبت اجرای عمومی بگیرد. درحالی که در یک سیستم درست، نمایش‌هایی که از پیش آماده و اجرا شده‌اند، در جشنواره مورد قضاوت قرار می‌گیرند نه اینکه نمایش‌ها برای جشنواره آماده شوند به ویژه اینکه جشنواره تئاتر عروسکی دو سال یک بار برگزار می‌شود و گروه‌ها دو سال یک بار فرصت حضور و کار پیدا می‌کنند.

دیباچه-حسن معجونی


سرپرست گروه تئاتر«لیو» که پیش از این هم تجربیات دیگری در حوزه تئاتر عروسکی داشته است، درباره جاذبه این شاخه از تئاتر گفت: عروسکی جزو شاخه‌هایی است که برایم فوق‌العاده جذابیت دارد چراکه استفاده از عروسک و اشیا امکانات زیادی به هنرمند می‌دهد.

معجونی که نمایش‌هایش را برای مخاطب بزرگسال اجرا می‌کند، درباره شناخته شدن تئاترعروسکی بزرگسال در ایران توضیح داد: درحال حاضر شناخت نسبی نسبت به این شاخه به وجود آمده و تعداد افرادی که تئاتر عروسکی بزرگسال اجرا می‌کنند، خیلی زیاد شده است. به نظر می‌رسد به مدیوم عروسکی خیلی جدی نگاه می‌شود.

وی درباره برخی نگاه‌های تنگ‌نظرانه نسبت به تئاتر عروسکی که باعث محدودیت این رشته می‌شود، گفت: من همیشه کار خودم را می‌کنم و اگر نمایش و نگاهم را نپذیرند، اصلا وارد کار نمی‌شوم چون قرار نیست ثابت کنم نمایشم عروسکی است یا نه ولی معتقدم این نگاه باید عوض شود . امروزه در دنیا نمایش‌هایی به عنوان تئاتر عروسکی اجرا می‌شود که در کشور ما اصلا آنها را به عنوان تئاتر عروسکی قبول نداریم و با این نگاه‌ها جلوی رشد و پیشرفت تئاتر عروسکی‌مان را می‌گیریم.

نمایش «ابر صورتی» براساس داستانی از علیرضا ایرانمهر آماده اجرا می‌شود و توسط کیوان سرشته این داستان را به نمایشنامه تبدیل کرده است.داستان این نمایش در دهه 60 می‌گذرد و درباره‌ی پسری است که به سربازی می‌رود و تیر می‌خورد و می‌میرد و ما درگیر هویت او هستیم.

الکا هدایت و کیوان سرشته به عنوان بازیگران و عروسک‌گردانان در اجرای این نمایش همکاری دارند. هما ساداتیان عروسک‌ساز است و طراحی صحنه را شایران عشایری انجام می‌دهد.

براي گرفتن اخبار اين دوره از جشنواره به سايت http://tehranmobarakfestival.com/  مراجعه فرماييد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
صحبت های صریح آرمین رحیمیان، بازیگر و فیلمساز خوش آتیه ی سینمای ایران در گفتگو با ویژه برنامه مدیا

قشر متوسط در حال از بین رفتن است / پدرم با حقوق کارمندی برادرهایش را داماد کرد، اما امروز یک کارمند، با نشان ندادن دست تنگی‌اش، شاهکار کرده است!

۱۳:۴۱  -  ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
متفاوت‌ترین گفتگوی ملیکا شریفی نیا در مصاحبه با ویژه برنامه ویدئویی «مدیا»

از استرس‌های شبانه سر پروژه «پروین» تا حواشی بامزه برنامه «کودک شو»!

۱۳:۳۳  -  ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با دبیر بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر

بین الملل؛ بخشِ تازه نفسِ جشنواره مد و لباس امسال

۱۲:۳۳  -  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
گفت و گو ویدئویی ویژه برنامه مدیا با تینو صالحی بازیگر نقش شهید احمد کاظمی در فیلم احمد

بدلیل فشار کار فیزیکی زیاد،  پارگی همسترینگ  گریبان گیرم شد / وقتی به دفاتر سینمایی مراجعه می کردم و می فهمیدند که تئاتری هستم، نقشی به من نمی‌دادند!

۱۶:۵۸  -  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با امین میری بازیگر سینما

"نپتون" ترسیم گر موضوع انسانیت است/ دوست دارم گریمی متفاوت داشته باشم که شناخته نشوم!

۱۸:۱۱  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
ملی‌پوش دوچرخه سواری ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

لیاقت این را دارم که در المپیک رکاب بزنم/ باشگاه از من حمایت میکند ولی نه برای المپیک!

۱۴:۱۶  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
صحبت‌های متفاوت آزیتا حاجیان درباره جدایی از محمدرضا شریفی نیا در گفتگو با «مدیا»

۲۰ سال زندگی خیلی خوبی داشتیم / طلاق یک زمانی برا ما تابو وحشتناکی بود!

۱۹:۱۶  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
سکوت « اسکندر کوتی»  گزارشگر قدیمی فوتبال در گفتگو با ویژه برنامه ویدئویی « مدیا » شکست

تلویزیون پولم را به موقع پرداخت نمیکرد و به این خاطر از سال ۸۵ قطع همکاری کردم / هنوز توان گزارشگری دارم / « عادل»، نیروی مستعدی برای صدا وسیما بود

۱۸:۵۰  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو ویدئویی ویژه برنامه « مدیا » با بهروز شعیبی

کارگردانی در زمان حاضر اولویت بیشتری برایم پیدا کرده تا بازیگری / قطعا من از سفارش پرهیز نمی‌کنم!

۰۹:۳۰  -  ۲۶ بهمن ۱۴۰۲
پربازدیدها
آخرین اخبار