دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳  |  Monday, 17 June 2024

دیباچه

کد خبر: ۲۴۱۵۹
تاریخ انتشار : ۵۷ : ۱۰ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۵
دیباچه: "به علاوه فجر" بخشی تازه در جشنواره بین المللی تئاتر فجر است که دومین سال خود را با پستی بلندی های مختلف پشت سر می گذارد.

به گزارش دیباچه به نقل از میزان، مصطفی محمودی دبیر بخش "به علاوه فجر" سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از تفاوت های این بخش از جشنواره نسبت به سال گذشته گفت: همانطور که می دانیم سال گذشته اولین دوره برگزاری به علاوه فجر بود و به طور حتم ما در آزمون و خطا بودیم. این بخش در تمامی جشنواره های دنیا با اسامی متفاوتی وجود دارد اما نکته این است که ما بخشی را با ویژگی ها و هویت خودمان ساماندهی کنیم که این سختی های خاص خودش را دارد.

وی ادامه داد: دوره قبل برگزار شد و بازخوردهای خوبی دیدیم و نقاط ضعف و قوت را پیدا کردیم. از سال گذشته بلافاصله بعد از پایان جشنواره 34، جلسات مستمری را با دبیر جشنواره داشتیم و به علاوه فجر را آسیب شناسی کرده و به فراخوان متمایزی دست پیدا کردیم. یکی از شاخصه های دور دوم این است که علاوه بر تماشاخانه های خصوصی تماشاخانه های دولتی و نیمه دولتی هم که در بخش اصلی حضور ندارند می توانند در به علاوه فجر شرکت کنند.

دیباچه-مصطفی محمودی


محمودی در مورد آثار شرکت کننده در به علاوه فجر افزود: سال گذشته تماشاخانه می توانستند آثاری را به این بخش معرفی کنند که در یکسال گذشته در آن مکان ها اجرای عموم رفته بود اما امسال علاوه بر آن آثار تماشاخانه ها می توانند آثاری را که تا پایان آبان اجرا می روند را نیز به این بخش معرفی کنند.

وی در ادامه افزود: علاوه بر این، اجراهای عموم شهرستان ها هم امسال می توانند در این بخش حاضر شده و شاهد حضور آثار از تمامی کشور باشیم. بخش دیگری که به علاوه فجر میزبان آن است، پایان نامه های دانشجویان تئاتر است که خوشبختانه امسال به جشنواره اضافه شده است.

محمودی معرفی آثار را کاملاً بر عهده تماشاخانه ها دانست و بیان کرد: این وظیفه بر عهده تماشاخانه ها است اما وظیفه ای که دبیرخانه جشنواره به من محول کرده نظارت بر مراحل انتخاب آثار از سوی تماشاخانه داران است. این نظارت بر روند توافق مالی بین گروه و تماشاخانه نیز شکل می گیرد. گروه نظارت به علاوه فجر در زمینه تایید سالن های اجرایی هم برنامه هایی دارد تا سالن هایی میزبان این بخش باشند که از امکانات مناسب اجرایی برخوردار باشند.

وی "به علاوه فجر" را بخشی جدی و اصلی در جشنواره تئاتر فجر دانست و خاطر نشان کرد: سال گذشته "به علاوه فجر" دبیر مشخصی نداشت و همین که دبیرخانه تصمیم گرفته برای این بخش دبیر اجرایی برگزیند خود نشان دهنده اهمیت به علاوه فجر برای دبیرخانه مرکزی است. به امید خدا این بخش تا سه سال آینده به بالندگی خواهد رسید. کمک مالی نیز برای تمامی تماشاخانه در نظر گرفته شده و این تفاهمات قبل از شروع جشنواره صورت می پذیرد و در کنار این کمک ها تمامی امکانات تبلیغاتی جشنواره برای این بخش هم استفاده خواهد شد.

محمودی در پایان خاطرنشان کرد: امسال جدول جداگانه ای برای این بخش در نظر گرفته شده که به دو زبان فارسی و انگلیسی چاپ شده و در اختیار مخاطبان قرار خواهد گفت. به همین ترتیب مشخصات تماشاخانه های میزبان در این بخش نیز در کاتالوگ رسمی جشنواره تئاتر فجر درج خواهد شد و نکته آخر اینکه تمام عواید فروش بلیت به تماشاخانه رسیده و هیچ مبلغی به جشنواره تعلق نمی گیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

امیدوارم که رئیس جمهور بعدی، راه شهید جمهور را ادامه بدهد

۱۶:۲۳  -  ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش

کار سنجش نزدیک به ۲۰ هزار نوآموز عشایری انجام شده است!

۱۶:۳۵  -  ۱۲ خرداد ۱۴۰۳
گزارش دیباچه از نشست خبری رئیس پلیس راهور تهران بزرگ

تمهیدات ترافیکی  سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) اعلام شد

۱۶:۱۲  -  ۱۲ خرداد ۱۴۰۳
عضو تیم‌ملی فوتسال بانوان در گفتگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

به همه آرزوهایم در فوتسال رسیدم/ کسب موفقیت همیشه دشوار است

۱۷:۱۶  -  ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
حادثه تلخ برای عمو قناد

مجری خاطره ساز، از تصادف جان سالم به در برد

۱۱:۲۴  -  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
کارگردان میرو در گفتگو با دیباچه:

آثارم بر اساس قصه‌های استان سیستان و بلوچستان و فرهنگ بلوچ است

۱۷:۰۲  -  ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
کاپیتان تیم‌ملی تنیس در گفتگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

صعود به دسته ۲ جهان دشوار است/ شرایط فعلی ادامه یابد پیشرفت تنیس متوقف می‌شود!

۱۲:۴۹  -  ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
رهبر انقلاب در دیدار خانواده‌های شهدای خدمت:

تشییع باشکوه شهدا نشان داد ملت ایران زنده است

۱۷:۰۰  -  ۰۵ خرداد ۱۴۰۳