شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳  |  Saturday, 20 July 2024

دیباچه

کد خبر: ۲۴۰۷۳
تاریخ انتشار : ۳۳ : ۱۶ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۵
دیباچه: انجمن ام اس در ادامه برنامه بازدید و گفت وگوی دست اندرکاران نخستین جشنواره سلامت با انجمن های تخصصی، میزبان هنرمندان و فیلمسازان همراه با این رویداد سینمایی بود.

به گزارش دیباچه از روابط عمومی نخستین جشنواره فیلم سلامت، در این نشست که دکتر سیدحسین وزیری، مدیرعامل انجمن ام اس، جعفر صانعی مقدم ، مدیر بخش فیلم های کوتاه و مستند وهمچنین برنامه‌ریز جشنواره فیلم سلامت، تعدادی از فیلمسازان و هنرمندان مستندساز و برخی از مبتلایان به بیماری ام اس که در زمینه های فرهنگی و هنری فعال هستند، حضور داشتند، بر لزوم توجه بیشتر به این بیماری تاکید شد.

دکتر وزیری با بیان این که نمی توان منکر محدودیت‌هایی شد که یک بیماری ممکن است به وجود بیاورد، افزود: ام در انجمن دو نگاه به بیماران داریم یکی این که سختی ها و مشکلاتشان را بشناسیم و به آن بپردازیم و دیگر این که به توانایی این بیماران بها دهیم. به نظرمان کاری که رسانه می تواند انجام دهد در همین زمینه است و نباید تنها به مشکلاتی که این بیماران دارند بپردازد بلکه با نشان دادن روند درمان و بهبودی و موفقیت های بیماران مبتلا به ام اس میتواند نگاه جامعه را به این بیماران بهبود ببخشد.

مدیرعامل انجمن ام اس تاکید کرد: از آنجا که ساخت فیلم اهمیت زیادی در آشنایی مردم با بیماری ها دارد، ضمن دعوت از فیلمسازان برای ورود به این عرصه، اعلام می کنیم آماده هرگونه همکاری با هنرمندان در زمینه تحقیقات هستیم و خوب است اگر می خواهند فیلمی در این زمینه بسازند، بدون دانش وارد نشوند بلکه با اعلام به انجمن ام اس، از همکاری و همراهی ما بهره مند شوند تا به افراد جامعه اطلاعات صحیحی درباره این بیماری داده شود.

دیباچه-جشنواره سلامت


همچنین حسین کاکاوند فیلمساز ، که نماهنگی از وضعیت مبتلایان به ام اس تهیه کرده بود، توضیح داد: آنچه در این فیلم دیده میشود، وضعیت مبتلایانی است که بیماری‌شان شدت گرفته، ما با نشان دادن این موضوع میخواهیم هشدار دهیم که باید پیش از این که کار بیماران به تخت بیمارستان برسد، باید برای آنها فکری کرد. ام اس، محدودیت می آورد اما این محدودیت در زندگی نیست بلکه انسان را به خوب زندگی کردن، ورزش کردن، دوری از استرس و ... دعوت می کند و درواقع این محدودیت باعث می شود افراد به شیوه های بهتری زندگی کنند.

وی درباره رسانه ای شدن بیماری ام اس توضیح داد: آنچه در فیلم ها و برنامه های تلویزیونی نشان داده می شود شامل 10 درصد بیماران ام اس است که حالشان خوب نیست و نیاز به مراقبت های ویژه دارند، اما درصد زیادی از این مبتلایان امکان حضور در فعالیت های اجتماعی را دارند، متخصص و هنرمند هستند و اگر خودشان بیان نکنند اصلا کسی متوجه بیماری آنها نمی شود. درست است که بار دراماتیک این موضوع زیاد است و ممکن است فیلمساز به اشتباه بیفتد اما تقاضا میکنیم زندگی عادی بیماران ام اس هم نشان داده شود و تنها به شرایط سخت بیماری پرداخته نشود.

این فعال رسانه ای تاکید کرد: «طلا و مس» فیلمی است که تلاش کرد در زمینه معرفی این بیماری کاری کند اما تنها مشکلات یک فرد مبتلا به ام اس را نشان داد و در انتها دیدیم که رضایت بیماران ام اس را همراه نداشت، البته بعد از آن فیلمهای دیگری مانند «ارغوان» ساخته شد که مبتلایان به این بیماری را در وضعیت بدتری هم نشان می داد اما چون طلا و مس اولین مواجهه سینما با این بیماری و نمایش آن در سطح گسترده به مردم بود، توجه بیشتری به آن صورت گرفت و انتظار بیشتری از آن می رفت.

او افزود: تلاش آقای اسعدیان برای ورود به این عرصه اتفاق خوبی است و باید گفت طلا و مس دروغ نیست، اما از آنجا که از نادرترین موارد ام اس را نشان می دهد که روند پیشرفت بیماری در آن سریع است و در پایان فیلم هم بازگشت به بهبودی صورت نمی گیرد، و با توجه به این که نگاه حمایتی دلسوزانه همسر و اطرافیان مبتلا به این بیماری وجود دارد، دلخوریهایی در مبتلایان به این بیماری را به وجود آورد چرا که بیمار ام اس می تواند این بیماری را کنترل کند و مخصوصا وقتی این بیماری به سرعت صعود می کند، به سرعت هم فروکش می کند.

در این نشست همچنین بر لزوم اطلاع رسانی صحیح درباره دستاوردهای پزشکی به منظور جلوگیری از سوءاستفاده از بیماران ام اس، فرهنگ سازی و تغییر نگرش جامعه به مبتلایان به ام اس در خصوص ازدواج، اشتغال و ...، لزوم حمایت‌های قانونی از مبتلایان به ام اس، سرمایه گذاری فرهنگی و ساخت فیلمهای آموزشی درباره ام اس، نقش خیرین در ایجاد مراکز تحقیقاتی و ... تاکید شد.

نخستین جشنواره فیلم سلامت به ریاست دکتر سیدمحمدهادی ایازی و دبیری دکتر ابراهیم داروغه زاده از ۱ تا ۵ شهریورما در پردیس چارسو برگزار خواهد شد.

علاقه مندان می توانند با مراجعه به وب سایت www.honarsalamat.com  و یا کانال تلگرام    telegram.me/honarsalamat   اطلاعات بیشتری  دریافت کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
عضو تیم ملی تنیس روی میز ایران به دیباچه پاسخ داد:

تنیس روی میز ایران چه زمانی در المپیک تاریخ ساز می شود؟

۲۰:۵۲  -  ۲۵ تير ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با شیوا ایوبی بازیگر نمایش «دریاکنار»

بیشترین شاخصه ی " دریاکنار" توجه به خانواده و ارزش نهادن به این بستر تربیتی است

۱۷:۲۰  -  ۲۳ تير ۱۴۰۳
ملی پوش ریکرو ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

حضور در المپیک رویای هر ورزشکاری است/مطمئن بودم سهمیه می‌گیرم

۱۷:۵۶  -  ۲۱ تير ۱۴۰۳
پربازدیدها
آخرین اخبار