جمعه ۰۸ مرداد ۱۴۰۰  |  Friday, 30 July 2021

دیباچه

کد خبر: ۱۹۳۸۴
تاریخ انتشار : ۵۵ : ۱۳ - ۰۲ مرداد ۱۳۹۵
دیباچه:آلبوم صوتی و تصویری «تو کیستی؟» تازه‌ترین اثر «حمید متبسم» با صدای «سالار عقیلی» و براساس اشعاری از سعدی، مولانا، نیما و شاملو روز یکشنبه سوم مردادماه در سراسر کشور منتشر می‌شود.

به گزارش دیباچه، آلبوم صوتی و تصویری «تو کیستی؟» تازه‌ترین اثر «حمید متبسم» با صدای «سالار عقیلی» و با همکاری گروه «مضراب» و براساس اشعاری از «سعدی»، «مولانا»، «نیما یوشیج» و «احمد شاملو»؛ با رمزگشایی «تو» در کلام این شاعران ایرانی، روز یکشنبه سوم مردادماه به تهیه‌کنندگی «صدرالدین حسین‌خانی» توسط شرکت «ایران گام» و  مؤسسه «نغمه سرای روژین» و توسط پخش «هنر شهر» منتشر می‌شود و در اختیار علاقمندان موسیقی قرار می‌گیرد.

دیباچه-تو کیستی


«حمید متبسم» آهنگساز و تکنواز «تو کیستی؟» در خلاصه نوشتاری کوتاهی با عنوان «براستی توکیستی؟» که در بروشور این آلبوم به رشته تحریر درآمده؛ تابستان سال 1393 در مورد جدیدترین اثرش نوشته است: «به راستی تو کیستی؟ از کدام دیار و تباری؟ تو! فارغ از زمانی و مکانی، این جایی و آن‌ جایی؛ کیستی، که شاعر امروز ریشه‌هایت را دریافته؟ که پدر شعر نو، چشم در راهت؟ که آن رومی، سرگشته سلسله گشاده‌ات؟ کیستی که استاد سخن را به هیچ نستانند؛ «ار تو ز در برانی‌اش». تو نیستی و می‌بینمت، خامشی و می‌شنومت ... تو کیستی که آهنگ‌ات را هر شام در گوشم نجوا می‌کنی و هر بامداد مرابه سوی خویش می‌خوانی؟ کیستی تو؟».

تعدادی از قطعات سی.دی لوح صوتی و همچنین تعدادی از قطعات دی.وی.دی لوح تصویری آلبوم «تو کیستی؟» که اجرای زنده سالن همایش‌های برج میلاد در یازدهم مهرماه سال 1393 را شامل می‌شود، عبارتند از: «دیریافته» شعر «احمد شاملو» به مدت 9:27، «شباهنگام» شعر «نیما یوشیج» به مدت 18:18، «چشم تو» شعر «مولانا» به مدت 7:25، ساز و آواز به مدت 16:30، «پرواز خیال» بی‌کلام به مدت 7:50 و «مهر گیاه» شعر «سعدی» به مدت 7:57. «تو کیستی؟» یک اثر موسیقایی چند صدایی برای ترکیب سازهای مضرابی و اندیشه‌ای است بر روی آثار شاعرانی چون مولانا، سعدی، نیما و شاملو؛ که از نظر فرم و وزن شعری با هم تفاوت دارند؛ انتخاب اشعار «تو کیستی؟» بر اساس «تو»یی است که در آثار این شاعران، با احساسی نزدیک و مشترک به چشم می‌خورد و آهنگساز این اثر، تلاش کرده است تا با کلام این شاعران به رمزگشایی «تو» در موسیقی خود بپردازد.

دیباچه-تو کیستی


«حمید متبسم» در آلبوم «تو کیستی؟» به غیر از آهنگسازی این اثر، تکنوازی ساز سه‌تار را نیز برعهده داشته است؛ اعضای گروه موسیقی «مضراب» که وی را در آخرین اثرش همراهی کرده‌اند، عبارتند از: «سمیرا گلباز» ـ نوازنده سه‌تار، «پویان بیگلر» ـ نوازنده تار (تکنواز)، «پدیده احرارنژاد» ـ نوازنده تار (تکنواز)، «نوشین پاسدار» ـ نوازنده عود (تکنواز)، «بهنام بهنام‌نیا» ـ نوازنده عود، «آوا ایوبی» ـ نوازنده بم‌تار، «جلال امیرپورسعید» ـ نوازنده بم‌تار، «افشین بابایی» ـ نوازنده دایره و کوزه و «سینا خشک بیجاری» ـ نوازنده تنبک و دایره.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
تبعات بی‌احترامی به کتاب از نگاه « اسماعیل آذر» در گفت و گو با « دیباچه »

بی‌احترامی به کتاب یا فروش کیلویی آن کار ناروایی است که به نفع نظام و کشور ما نیست!

۱۴:۲۰  -  ۰۶ مرداد ۱۴۰۰
مجید کیانی نوازنده پیشکسوت سنتور در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

دلیل بی تفاوتی نسبت به موسیقی را نمی‌دانم | موسیقی فقط سرکوب می‌شود

۱۴:۵۳  -  ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
فریده سپاه‌منصور در گفتگو با دیباچه مطرح کرد؛

کاراکتر «محترم» در «دردسر‌های عظیم» نقش فریبنده‌ای بود | دوست داشتم واکسن ایرانی بزنم!

۱۳:۴۶  -  ۰۶ مرداد ۱۴۰۰
گفت و گو دیباچه با کیانوش عیاری ؛

میخواهم کسی را استخدام کنم تا به جای من نفس بکشد!

۲۱:۰۱  -  ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
تهیه کننده مجموعه رسم عشق با دیباچه مطرح کرد؛

تقاص با نگاهی به بازتاب عملکرد‌های انسانی درزندگی وسرنوشت مقابل دوربین خواهد رفت

۰۰:۴۳  -  ۳۱ تير ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار