دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲  |  Monday, 25 September 2023

دیباچه

کد خبر: ۱۷۲۶
تاریخ انتشار : ۴۵ : ۲۲ - ۱۵ مهر ۱۳۹۴
رنده جایزه نوبل ادبیات پنجشنبه 8 اکتبر(16 مهر) اعلام خواهد شد، با نزدیک شدن به زمان اعلام نام برنده گمانه‌زنی‌ها برای پیش‌بینی برنده این جایزه داغ است.

دیباچه :


پیش‌بینی برنده جایزه نوبل ادبیات از میان تمام چهره‌های شاخص دنیای ادبیات کار بسیار دشواری است. با شنیدن نام نوبل ادبیات بی‌اختیار نام بزرگان در قید حیات این رشته به ذهن علاقه‌مندان خطور می‌کند. هر چند که در بسیاری از موارد هیچ‌کدام از این پیش‌بینی‌ها درست از آب در نمی‌آید. در هر حال گمانه‌زنی در این باره خالی از لطف نیست.

هنر آنلاین نوشت محتمل‌ترین گزینه‌ها برای دریافت این جایزه در فهرست بنگاه‌های شرط‌ بندی لدبروکز و پدی‌پاور به ترتیب،  سوتلانا آلکسیویچ نویسنده اهل بلاروس

دیباچه - نوبل،

هاروکی موراکامی رمان‌نویس ژاپنی،

diibache.ir - haruki-murakami

نگوگی واتینگو از کنیا و فیلیپ راث و جویس کارول اوتز از آمریکا هستند. در این فهرست‌ها به جان بنویل نویسنده ایرلندی برنده بوکر نیز اشاره شده است.

 

نام برنده این جایزه پنجشنبه، در کنار نام بزرگانی مانند الکساندر سولژنیتسین، آلبرکامو و  گابریل گارسیامارکز قرار می‌گیرد که پیش از این موفق به دریافت نوبل ادبیات شده‌اند. البته نباید از این نکته غافل شویم که جای نام کسانی همچون لئو تولستوی، هنری جیمز، و هنریک ایبسن در این فهرست خالی است.

هر سال بین 600 تا 700 فرد و سازمان به دعوت آکادمی نوبل نامزدهای بالقوه برای دریافت این جایزه را به آکادمی معرفی می‌کنند. از میان آن‌ها حدود 200 نام توسط کمیته نوبل برگزیده شده، و در نهایت فهرست توسط آکادمی نوبل کوتاه‌تر خواهد شد و برنده با رای اکثریت آرا انتخاب خواهد شد.

پیتر انگلوند دبیر پیشین آکادمی نوبل در این‌باره در وب‌سایت نوبل نوشته است : «این‌که نامزدهای جایزه نوبل را بیابیم کار سختی نیست. دنیا بزرگ است و بسیاری کسانی که لیاقت گرفتن نوبل را دارند، در آن زندگی می‌کنند. قسمت سخت کار انتخاب برنده از میان این نام‌هاست.» او در ادامه نوشته خود آورده است : «من در هیچ دوره‌ای شاهد این نبودم که همه اعضا درباره یک برنده توافق کامل داشته باشند. اگر این چنین باشد، بسیار عجیب است.»

الکس داناهو از بنگاه شرط بندی لدبروکس اعلام کرد که، شانس برنده شدن لازلو کراسناهورکای نویسنده مجارستانی برنده جایزه جهانی بوکر و کو اون شاعر کره‌ای به صورت غیرمنتظره‌ای افزایش یافته است. داناهو در ادامه گفت : «تمام پیش‌بینی‌های امسال به صورت غیرمعمولی نادیده گرفته خواهند شد و احتمالا نام برنده در میان آن‌ها نخواهد بود.»

جایزه نوبل علاوه بر این‌که معتبرترین جایزه ادبی جهان به شمار می‌رود، تاثیر به سزایی در شناساندن برنده این جایزه به جهانیان دارد. پاتریک مودیانو برنده نوبل سال گذشته، پیش از بردن این جایزه در کشورهای انگلیسی‌زبان نام شناخته شده‌ای نبود. اما پس از دریافت این جایزه سیلی از ترجمه آثار این نویسنده به زبان انگلیسی آغاز شد. آخرین نمونه از این کارها، ترجمه کتاب «سیرکی که می‌گذرد» است. این کتاب ماه اکتبر به بازار کتاب آمریکا و ماه ژانویه به بازار کتاب انگلستان عرضه خواهد شد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو دیباچه با ناصر عطاپور، خواننده و سرپرست گروه موغام

«هفت شهر عشق» در تبریز به صحنه می‌رود

۱۴:۱۲  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان جوانِ فیلم کوتاه «ژیان»

مسئولان سینمایی، موانع را از سر راه فیلمسازان جوان بردارند

۱۳:۴۹  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
در گفت و گو دیباچه با کارگردان مجموعه انیمیشن "دشت پرماجرا" مطرح شد

مخاطبان، تفاوت‌های قابل توجهی را در انیمیشن « دشت پرماجرا » مشاهده می کنند!

۱۷:۰۱  -  ۱۹ شهريور ۱۴۰۲
پژوهشگر فرهنگ عامه و موسیقی نواحی و آیینی در گفتگو با دیباچه:

ایرانیان در طول قرن‌ها یادگرفتند در سوگ یا سور به یاد خدا باشند/ پیشنهاد ثبت ملی مناقب خوانی به عنوان میراث موسیقی ایران

۱۵:۴۸  -  ۲۲ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با دبیر علمی مرحله استانی جشنواره شعردفاع مقدس و مقاومت ویژه تهران

جشنواره شعر دفاع مقدس و مقاومت بستر مناسبی برای شاعران حوزه ادبیات پایداری است

۱۵:۱۸  -  ۱۹ شهريور ۱۴۰۲
سرمربی سابق تیم ملی والیبال بانوان در گفتگو با دیباچه؛

دهمی آسیا نتیجه جوان گرایی است/ حضور ۷ تیم در لیگ امسال تاثیر منفی دارد

۱۵:۴۱  -  ۱۸ شهريور ۱۴۰۲