شنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۰  |  Saturday, 23 October 2021

دیباچه

کد خبر: ۱۶۳۹۸
تاریخ انتشار : ۳۶ : ۱۴ - ۲۱ تير ۱۳۹۵
دیباچه: گالری بوم اعلام کرد نمایشگاه گزیده سی سال عکاسی عباس کیارستمی را با هدف ستایش این استاد بزرگ و در پاسخ به انبوه درخواست های جامعه هنری، بار دیگر از امروز به نمایش می گذارد.به گزارش دیباچه به نقل از روابط عمومی گالری "چهار فصل" عنوان این مجموعه عکس کم نظیر از زنده یاد عباس کیارستمی ست که در حضور او عصر جمعه یازدهم دی ماه 1394 در گالری بوم افتتاح و تا پایان سال گذشته به روی دیوار بود، این نمایشگاه از ساعت چهار بعد از ظهر امروز 21 تیر ماه برای گرامی داشت مقام شامخ این هنرمند بین المللی بار دیگر دایر می شود.

دیباچه-عکس کیارستمیدر واقع زنده یاد عباس کیارستمی سال 94 را با این پروژه خاص نمایشگاهی به پایان برد و برای آماده سازی این نمایش وقت بسیاری گذاشت؛ از طراحی کوچه هایی برای نمایش عکس های مجموعه " درها و یادها" که نوستالژی کوچه های باریک و قدیمی را یادآوری می کنند تا رنگ دیوارها،  چینش عکس ها و طراحی کتاب نفیس این مجموعه. 

در این نمایشگاه ٢٩ عكس در ابعاد بسیار بزرگ و یك ویدئوآرت ارائه شده كه شش مجموعه عكس كیارستمى را در بر مى گیرد؛

این نخستین بار بود و هست كه مجموعه اى از عکس‌های عباس کیارستمی در كنار یکدیگر به نمایش در مى آید كه مى تواند تصویر جامعی از زاویه نگاه این هنرمند جهانى كشورمان عرضه كند.این شش سری عبارتند از؛ سفید برفی، راه‌ها، مهتاب، درها و یادها، دیوار، و پنجره رو به حیات، که با مرور آنها جهان درونى هنرمند و بازتاب آن در آثار سینمایى او جلوه گر مى شود.

دكتر علیرضا سمیع آذر، رییس اسبق موزه هنرهای معاصر مقدمه كتاب نفیس این نمایشگاه را به رشته تحریر درآورده است، او در بخش هایى از این متن آورده است:" ... این مجموعه محصول بیش از ٣٠ سال تلاش ارزشمند و ماندگار هنرمند برای خلق اشاره و معنا در تصاویری از بستر جاری زندگی است. مشاهده این آثار فرصت کم‌نظیری است برای آشنایی با تفکر هنری کیارستمی و واژگان بصری او که در آثار مختلف وی به تنوع "چهار فصل" تبلور یافته است."

دیباچه-کیارستمی عکساین مدرس تاریخ هنر معاصر مى افزاید:" رهیافت هنری کیارستمی انتزاعی کردن پدیدارهای طبیعت و جهان پیرامونی و درواقع نوعی آشنایی زدایی از آنهاست، به‌طوری‌که مخاطب خیلی زود درمی‌یابد که مضمون اصلی هنر او نه جلوه ظاهری و زیبایی‌شناختی برف، باران، راه، در و دیوار، بلکه مفاهیمی ذهنی در ورای آنهاست. تصاویر ظاهراً ساده ولی عمیقاً کنایه‌ای او به راحتی از جذابیت‌های بصری و جنبه‌های شاعرانه عبور کرده و در دنیای نمادین حکمت و معنا سیر ‌کند. ترکیب‌هایی خالص و پالایش یافته وی بیننده را به لایه‌های پنهان اشارات و دلالت‌ها سوق داده تا از این طریق او را با مفاهیم پیچیده و متباینی همچون بودن یا نبودن، واقعیت یا توهم، حضور یا فقدان و ذهنی یا عینی رویاروی سازد. از این منظر اگر در پی ردپای کیارستمی در آثارش باشیم، باید او را در عمق پنهان اثر، و نه سطح ساده و آشکار آن، جستجو کنیم... "

گفتنی ست در آیین افتتاحیه این نمایشگاه در دی ماه سال گذشته حضور بسیار پرشمار مردم،  زنده یاد عباس کیارستمی را به وجد آورده بود، آن سان که با وجود حال نامساعدش بیش از پنج ساعت ایستاد و با صورتی خندان پاسخگوی سوالات مردم بود و با آنان عکس یادگاری گرفت.

نکته جالب دیگر اینکه گالری بوم در سال ١٣٩١ با مجموعه عکس دیگری از استاد کیارستمی اعلام موجودیت کرده است. شایان ذکر است تمامى آثار به نمایش درآمده در گالرى بوم در زمره گنجینه این گالرى ست و در جهت حمایت از هنر ایران است و جنبه فروش ندارد.

گالرى بوم دستکم به مدت چهل روز از دوشنبه تا جمعه ( غیر از تعطیلات مناسبتى) ، چهار فصل استاد زنده یاد كیارستمى را به تماشا خواهد داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
نادر فلاح در گفتگو با دیباچه از چالش‌های نقش خود می‌گوید

خانه تئاتر با خانه سینما تعامل داشته باشند و بگویند حتما از بچه های تئاتر برای نقش ها در فیلم ها استفاده کنند!

۱۱:۰۷  -  ۲۹ مهر ۱۴۰۰
دیباچه گزارش می‌دهد

روایتی از تولد دوباره یک فرهنگ/کشتی قصه به راه افتاد!

۱۳:۰۰  -  ۲۴ مهر ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدار ترین ها