جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱  |  Friday, 19 August 2022

دیباچه

کد خبر: ۱۲۹۶۰
تاریخ انتشار : ۰۹ : ۱۵ - ۰۲ تير ۱۳۹۵

دیباچه: مدیرعامل موسسه تصویر شهر به برگزاری مراسمی موسوم به اختتامیه دومین دوره جشنواره گزارش یک نگرانی توسط وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب استان تهران اعتراض کرد و آن را مصداق دزدی فرهنگی دانست.


به گزارش دیباچه، دوره نخست جشنواره گزارش یک نگرانی در فرهنگسرای رسانه برگزار شد (1393) و شرکت آبفای استان تهران تنها به عنوان یکی از حامیان این رویداد حضور داشت. دوره دوم جشنواره نیز به نام موسسه تصویر شهر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت و قرار است آذرماه 1395در شهر تهران برگزار شود؛ این در حالی است که شرکت آبفا با نادیده گرفتن تمام حقوق فرهنگی موسسه و جشنواره و علی‌رغم تماس‌های مکرر، این نام را غصب کرده و برای آن مراسم اختتامیه هم برگزار کرده است!


در متن اعتراض سیدعلی احمدی، مدیرعامل موسسه تصویر شهر آمده است:


«متاسفانه علی‌رغم تمامی پیگیری‌ها، تماس‌ها، نامه‌ها و حتی تذکرهای سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اختتامیه دومین جشنواره فیلم موبایلی با موضوع آب با نام غصبی «گزارش یک نگرانی» برگزار ‌شد. مسئولان محترم شرکت آبفای استان تهران در دوره نخست این جشنواره که در فرهنگسرای رسانه و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می‌شد، تنها یکی از حامیان بودند و گویا شیرینی آن جشنواره در کارنامه مدیران محترم روابط عمومی این شرکت آنچنان فزاینده بوده که در دوره دوم ترجیح دادند که خارج از تمامی ضوابط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خود عَلم را در دست بگیرند.


حقیقت این است که این حجم از نادیده گرفتن حقوق فرهنگی یک مجموعه و زیرپا گذاشتن قانون، توسط یک سازمان دولتی حیرت‌آور است و به جز عریض و طویل کردن کارنامه کاری دلیل دیگری نمی‌تواند داشته باشد؛ چه آنکه اگر این اقدام موسوم به جشنواره قرار بود درست و منطقی برگزار شود، حداقل برگزاری اختتامیه آن چندین ماه عقب نمی‌افتاد!


به هر روی، مایلم که اعتراض شدید موسسه تصویر شهر را به شرکت آب و فاضلاب استان تهران و جناب آقای جواد رضویان دبیر محترم این اتفاق موسوم به جشنواره اعلام کرده و یادآور شوم که چگونه انتظار داریم رویدادی که خود در بستر بی‌قانونی و نادیده گرفتن حقوق دیگران برگزار شده است، نتیجه‌ای فرهنگی داشته باشد!؟


در نهایت، موسسه تصویر شهر به عنوان برگزارکننده قانونی دومین جشنواره فیلم‌های کوتاه موبایلی گزارش یک نگرانی اعلام می‌دارد که این جشنواره با موضوع «شهر پاک و نگرانی از رشد فزاینده زباله و پسماند» با اعلام فراخوان خود در روزهای آینده، از 24 تا 27 آذرماه 1395 در تهران و با مجوز اداره کل امور جشنواره‌‍‌ها و همکاری‌های بین‌الملل سازمان امور سینمایی کشور (به شماره مجوز 175968/15) برگزار خواهد شد.»


بر اساس این گزارش، تصویر مجوز سازمان سینمایی کشور به موسسه تصویر شهر برای برگزاری دومین جشنواره فیلم‌های موبایلی گزارش یک نگرانی، ضمیمه است.


دیباچه-جشنواره گزارش یک نگرانی

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
باحضور رئیس سازمان سینمایی و معاونین و مدیران سینمایی

خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای سینمایی مورد تقدیر قرار گرفتند / بزرگداشت صدرعاملی، موسوی، جیرانی، اسماعیلی

۱۵:۴۱  -  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
گفتگو دیباچه با اصغر همت، درباره‌ی توقیف نمایش‌ها و وضعیت این روز‌های تئاتر

نهاد‌های غیرمرتبط در تئاتر دخالت نکنند / تا زمانی که از پایه مشکلات حل نشود، تئاتر ما به مثابه خانه روی شن است

۱۱:۱۹  -  ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
گفت و گو دیباچه با تهیه‌کننده و کارگردان نماهنگ مسافران خورشید

ساخت نماهنگ تاریخی همانند فیلم تاریخی پرهزینه‌ است/ استفاده از تابلوی ظهر عاشورای مرحوم استاد اسماعیل زاده در نماهنگ

۱۵:۵۰  -  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
تاسوعا و عاشورای حسینی در قاب تصویر دیباچه؛

وقتی باران اشک، موسیقی زمین و آسمان می‌شود

۱۲:۴۸  -  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
دبیر فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

وزارت میراث فرهنگی نگاه حمایتی به بافت تاریخی یزد داشته باشد/ سازه‌های خشتی یزد در معرض خطر سیل قرار دارد

۱۰:۳۵  -  ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
معرفی کتاب به روایت دیباچه

واقعه عاشورا و شخصیت والای امام حسین (ع) در قلم نویسندگان

۱۰:۴۱  -  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
نسل طلایی شعر و موسیقی، بازهم ستاره ای را از دست داد

« سایه » ادبیات رفت

۱۰:۲۰  -  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
پربازدیدها
آخرین اخبار