پنجشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۱  |  Thursday, 07 July 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۱۳۹۴
تاریخ انتشار : ۲۲ : ۱۸ - ۲۱ دی ۱۴۰۰

مهرداد عشوندی، کارشناس فرهنگی و رسانه : ۱- اصل خبر به نقل از یزدان عشیری، مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر این بود: «با مشاوره‌های علی وزیریان، دبیر هنری چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر، فضای بصری جشنواره که در دوره‌های گذشته محل الگودهی غلط و ایجاد حواشی بوده است، تغییر خواهد کرد و در این دوره فرش قرمز وجود ندارد.»

فرش قرمز ، ضد فرهنگ نیست

۲- در فضای رسانه‌ای رسمی  این روزها، تیتر گفته‌های بالا شد: «فرش قرمز از جشنواره فیلم فجر حذف شد!»

۳- با درنگی کوتاه و با پوششی سریع و فراگیر، موج خبری ایجاد شده در شبکه‌های  مجازی و کانال‌های داخلی و خارجی تلویزیونی، جملات فوق‌الذکر تبدیل شد به: «اظهار نظر عجیب مدیر روابط عمومی جشنواره فجر: امسال انشاالله فرش قرمز نداریم/ رنگ فرش قرمز هم می‌تواند آسیب این مراسم باشد/ فرش قرمز وجه فرهنگی جشنواره را از بین می‌برد!»

۴- تا این‌جای کار و با مرور روند انعکاس گفته‌های یزدان عشیری در رسانه‌های رسمی و غیر رسمی، اصل ماجرا کاملامشخص شده است. پخش و انتشار تقطیع شده و بریده صحبت‌های مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر در فضای مجازی با در نظر گرفتن علاقه مخاطبین بسیار و جلب توجه عمومی به اخبار و حواشی جشنواره فیلم فجر، باعث ایجاد موج احساسی منفی در جامعه با شائبه تامین منافع گروه‌های خاص و مخالفین این رویداد شده است. ضمن این‌که باید تاکید کرد برای عدم سوء برداشت‌های این‌چنینی، یک تکه تقطیع شده از مصاحبه نباید مبنای قضاوت شنونده قرار گیرد، با در نظر گرفتن  جوانب بررسی شده، سوالی که پیش می‌آید و به نظر پُر اهمیت نیز هست این است که اصولا صحبت یک مدیر فرهنگی در خصوص مسئله کم اهمیتی چون فرش قرمز چرا باید حاشیه‌ساز باشد؟!! آیا این نوع توجه به حاشیه‌ها چه از سوی مردم و چه از سوی حاشیه‌سازها جزئی از طرح واره‌های شخصیتی افراد جامعه است که طلب ایجاد آن را می‌کند یا برنامه‌ریزی مشخصی در جهت منافع گروهی که به آن دامن می‌زند؟ به نظر نگارنده، فرش قرمز به معنی خاص خود  ضد فرهنگ نیست و در کلام  مدیر روابط عمومی جشنوار فیلم فجر نیز نشانی از ضدیت فرش قرمز با  فرهنگ دیده نمی‌شود. حال تاکید برخی جریان‌های خودی و ناخودی! بر این‌که این‌ها کلا با رنگ هم که مشکل دارند نشان از این دارد که با ایجاد حواشی فراوان صرفا در جهت دشمنی کور و تسویه حساب‌هایی هستند که هیچ ربطی به ماهیت جشنواره فیلم فجر و خیل علاقه‌مندان به آن ندارد.

داستان فقط داستان اشتباه در یک مصاحبه تقطیع شده نیست، که از بریده صحبت‌های آن بخواهیم چیزی را تحلیل به نفع خود کنیم؛ در گذر زمان، درخت جشنواره به حدی ریشه دار شده است که برپایی و برگزاری آن برای علاقه‌مندان تبدیل به یک آیین شده است و با این دست حواشی، خدشه‌ای به اصل ماجرا وارد نخواهد شد؛ همین و بس!

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
سید شاهین موسوی، بوکسور ملی پوش کشور و نفر پنجم بوکس جهان در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

برای حضور در المپیک فرانسه باید تغییر وزن بدهم / متاسفانه ما در هیج مسابقه ای با رقبای خود حضور پیدا نمی کنیم

۱۲:۳۱  -  ۱۲ تير ۱۴۰۱
حمیدرضا مهدی پور تهیه کننده برنامه طنز «دی بی سی فارسی» در گقت و گو با دیباچه مطرح کرد:

هدف اصلی ما از تولید برنامه «دی بی سی فارسی» شکستن هژمونی شبکه‌های معاند بود / با استقبال خوب مدیران جدید رسانه ملی به تلویزیون آمدیم

۱۵:۳۳  -  ۰۸ تير ۱۴۰۱
غفلت بزرگ در حوزه نمایشنامه نویسی

چرا بیشتر نمایش‌های روی صحنه، برگرفته از نمایشنامه‌های خارجی است؟

۱۳:۰۱  -  ۰۸ تير ۱۴۰۱
احمد شفیعی، تهیه کننده سریال « آقای قاضی » در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

این اولین ژانر درام قضایی در قالب یک سریال است / بهزاد خلج در نقش یک قاضی واقعی ظاهر شد / فصل دوم سریال آقای قاضی بزودی ساخته می‌شود

۱۷:۰۸  -  ۰۶ تير ۱۴۰۱
ابراهیم فروزش کارگردان و فیلمنامه نویس سینما در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

ارگان‌های دولتی ما بودجه کمی در سال برای ساخت یک فیلم بلند دارند / امیدوارم این کارگروه فارابی قدم‌های مثبتی بردارد

۱۷:۰۳  -  ۰۴ تير ۱۴۰۱
پربازدیدها
آخرین اخبار