دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰  |  Monday, 14 June 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۰۶۸۲
تاریخ انتشار : ۱۰ : ۱۱ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

محمد منتشری می گوید خوانندگان امروزی فقط تقلید می‌کنند یعنی اینکه آوازخوان‌ها خودشان سبکی برای خواندن ندارند و بیشتر آنها از خوانندگان دیگر تقلید می‌کنند.
محمد منتشری خواننده در گفتگو با خبرنگار موسیقی خبرگزاری دیباچه در پاسخ به این پرسش که چه کسانی می‌توانند به بهبود وضعیت موسیقی کمک کنند، گفت: به نظر من مسئولان باید در این زمینه به هنرمندان کمک کنند. در مرحله اول رادیو و تلویزیون، حوزه هنری، وزارت ارشاد و… می‌توانند به بهبود وضعیت موسیقی کشور کمک کنند. همچنین کسانیکه در این حوزه فعالیت می‌کنند به‌طور خودجوش کار و فعالیت کنند. در حال حاضر جوانان خوش صدای زیادی داریم، این جوانها سال‌ها تمرین کرده‌اند و حالا نیاز دارند هنر خود را ارائه دهند ولی هیچ سازمانی از آنها حمایت نمی‌کند.
این خواننده در ادامه بیان کرد: هنرمندان جوان سرمایه‌ای ندارند و تمام امیدشان به کسانی است که از آنها حمایت مالی و معنوی کنند. جوانان نه جایی برای برگزاری کنسرت دارند و نه می‌توانند آلبومی منتشر کنند حتی اگر هم بخواهند کنسرتی برگزار کنند هزینه اجاره سالن‌های برگزاری کنسرت آنقدر زیاد است که از برگزاری کنسرت منصرف می‌شوند و الان نزدیک یک سال و نیم است که به خاطر بیماری کرونا هیچ کنسرتی برگزار نمی شود.
وی افزود: شاگردان ما آوازه‌خوان‌های خوبی هستند ولی نمی‌توانند هنر خود را عرضه کنند که این مضوع سبب دلزدگی همه شده است. به نظر من جوانان نیاز به انگیزه دارند و این انگیزه به کمک متولیان و مسئولان ایجاد می‌شود. در حال حاضر هنرجویان صدای خوبی دارند و نوازنده‌ها به خوبی ساز می‌زنند ولی به دلیل عدم حمایت ارگان‌های دولتی از مسیر اصلی خود دور می‌شوند، در حالیکه ما نباید بگذاریم جوانان هنرمند ما از مسیر هنر موسیقی فاصله بگیرند. همان طور که می‌دانیم موسیقی به کمک پیشکسوتان پایدار مانده است و این هنرمندان نیاز به توجه دارند، در این سال‌ها برخی از هنرمندان ما در تنهایی از دنیا رفتند و این موضوع باعث ناراحتی برخی از پیشکسوتان شده است.

خوانندگان امروزی فقط تقلید می‌کنند |  هنرمندان جوان سرمایه‌ای برای کار ندارند! | شاگردان ما آوازه‌خوان‌های خوبی هستند!

این خواننده خاطرنشان کرد: همچنین آثار بسیاری از هنرمندان به دلیل مشکلات مالی در گنجه‌ها خاک می‌خورد پس باید مسئولان حمایت کنند تا این آثار که میراث فرهنگی مردم است به مرحله انتشار برسد. به نظر من پیشکسوتان باید تجلیل شوند زیرا بعضی از این هنرمندان سال‌ها تلاش کردند اما حتی مردم نمی‌دانند این هنرمند وجود دارد پس باید با برگزاری مراسم بزرگداشت از این عزیزان قدردانی کنیم.
او در پاسخ به این پرسش که چرا امروزه کمتر شاهد پیشرفت خواننده‌ها و آوازه خوانها هستیم، تاکید کرد: مهم‌ترین مساله این است که خوانندگان امروزی تقلید می‌کنند یعنی اینکه آوازخوان‌ها خودشان سبکی برای خواندن ندارند و بیشتر آنها از خوانندگان دیگر تقلید می‌کنند که در این زمینه باز من رادیو و تلویزیون را مقصر می‌دانم زیرا نباید صدای کسانی را که تقلید صدا می‌کنند پخش کند. یک خواننده ممکن است صدای خوبی داشته باشد ولی اگر تقلید کند در برهه‌ای از زمان از بین می‌رود و تا به امروز در این زمینه نمونه‌های زیادی داشتیم.
این خواننده پیشکسوت در ادامه عنوان کرد: همچنین این موضوع بسیار نیاز به بحث کارشناسانه دارد که باید در اولین فرصت این مشکلات برطرف شود. همچنین موضوع دیگری که در این زمینه مطرح است این است که از موسیقیدان‌ها حمایت چندانی نمی‌شود و همین امر باعث افت کارها شده است. در گذشته کسانیکه حرفی برای گفتن داشتند به رادیو راه پیدا می‌کردند. زمانیکه می‌دیدند حرفی را می‌زنیم که تا به حال گفته نشده است می‌توانستیم در رادیو و تلویزیون بخوانیم و آنها هم از ما حمایت می‌کردند. در حال حاضر فقط تعدادی از هنرمندان می توانند آثار موسیقایی خود را منتشر می‌کنند و به همین دلیل هنر در وجود هنرمندان رشد نمی‌کند در نتیجه هنرمندان به دنبال کاری می‌روند که زندگیشان را اداره کنند و از هنر فاصله می‌گیرند. در حال حاضر خواننده‌ای که خودش صاحب مکتب باشد نداریم و امروزه همه از خواننده‌های قدیمی تقلید می‌کنند.


گفتگو از غزاله سعادتی

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو صمیمی دیباچه با امین الله رشیدی خواننده و آهنگساز پیشکسوت :

ردیف‌ ها صدای هنرجو را می‌سازند | صداسازی معنایی ندارد !

۱۱:۰۰  -  ۲۰ خرداد ۱۴۰۰
گپ داغ دیباچه با علیرضا افخمی درباره تفکرات عجیب برادرش بهروز و حواشی سریال پنج کیلومتر تا بهشت

حواشی سریال پنج کیلومتر تا بهشت تاثیر مخربی بر ذهنم ایجاد کرد | مسئولین رده بالای سازمان صدا و سیما و بخش حقوقی آن از زیربار مسئولیت شانه خالی کردند!

۱۵:۳۷  -  ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
گپ و گفت دیباچه با میلاد کیایی نوازنده پیشکسوت سنتور و آهنگساز

هیچ نهادی موسیقی را به رسمیت نمی‌شناسد | روح یک هنرمند به وسیله فرهنگ وسیع‌تر می‌شود

۱۷:۱۴  -  ۱۸ خرداد ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدار ترین ها