دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰  |  Monday, 14 June 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۰۶۷۰
تاریخ انتشار : ۳۰ : ۱۰ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۰

سامان احتشامی می گوید با شیوع بیماری کرونا بیشتر هنرمندان موسیقی خانه نشین شده اند و اصلا انگیزه برای کارهای هنری وجود ندارد.
سامان احتشامی نوازنده و آهنگساز در گفتگو با خبرنگار موسیقی دیباچه گفت: متاسفانه هنرمندان موسیقی در وضعیت بدی قرار دارند و بیشتر آنها از راه تدریس زندگی خود را می گذرانند. با شیوع بیماری کرونا بیشتر هنرمندان موسیقی خانه نشین شده اند و اصلا انگیزه برای کارهای هنری وجود ندارد. بسیاری از کارهایی که منتشر می شود یا سفارشی هستند و یا از قبل تولید شده اند زیرا در حال حاضر و با وضع نامناسب معیشتی هنرمندان کسی نمی تواند اثری تولید و منتشر کند.

هنرمندان موسیقی خانه نشین شده اند | قبل از بیماری کرونا بسیار پر کار بودم ولی الان اصلا انگیزه ندارم !

این نوازنده پیانو در ادامه بیان کرد: من قبل از بیماری کرونا بسیار پر کار بودم ولی الان اصلا انگیزه ندارم و اگر اثری خلق می کنم برای دل خودم است زیرا هیچ یک از مسئولین ما دغدغه هنرمندان و موسیقی را ندارند. قبلا درباره موسیقی صحبت نمی شد و الان حدود یک سال و نیم است که این هنر والا فراموش شده است زیرا اصلا نه اثری خلق می شود و نه کنسرتی برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه هنرمندان دچار روزمرگی شده اند، خاطرنشان کرد: موسیقی هیچ حامی و پشتیبانی ندارد. من هنرمندانی را می شناسم که به خاطر وضعیت نامناسب معیشتی ساز خود را فروخته اند. البته باید قبول کنیم که هنرمندان موسیقی برخلاف هنرمندان سینما و تئاتر اصلا علاقه ای به کار گروهی ندارند و به همین دلیل است که مسئولان توجهی به این حوزه نمی کنند. اگر هنرمندان موسیقی با هم متحد بودند این هنر در وضعیت بهتری قرار داشت.
این نوازنده هارمونیکا درباره آموزش آنلاین تاکید کرد: در شرایط فعلی اساتید و هنرجویان راهی جز آموزش آنلاین ندارند ولی وضعیت بد اینترنت آموزش را دچار مشکل کرده است. زمانیکه به هنرجویان درس می دهیم در بیشتر مواقع اینترنت کند یا قطع می شود و ما مجبوریم یک موضوع را چندین بار توضیح دهیم.
این نوازنده پیانو عنوان کرد: آموزش آنلاین کار سخت و طاقت فرسایی است و حق مطلب ادا نمی شود در صورتیکه در آموزش حضوری اساتید و هنرجویان در کنار هم و گام به گام پیش می روند. هنرجویان مبتدی ساز سنتور نیاز دارند تا اساتید سازشان را کوک کنند و این مشکلات هر روز بیشتر می شود ولی بل از بیماری کرونا بسیار پر کار بودم ولی الان اصلا انگیزه ندارم .
وی افزود: موضوع دیگر این است که تصویر با آثار شنیداری متفاوت است با این حال فیلم های سینمایی حامی مالی دارند ولی در کشور ما کسی اسپانسر آلبوم موسیقی نمی شود زیرا بازگشت مالی ندارد و چون قانون کپی رایت رعایت نمی شود یک شبه کل آلبوم را دانلود می کنند. این روند به ضرر هنر موسیقی است و اگر ادامه دار شود چیزی از این هنر باقی نمی ماند.
این آهنگساز در پایان گفت: در حال حاضر هیچ رسانه ای وجود ندارد تا آثار هنرمندان موسیقی را پخش کند به عنوان مثال صدا و سیما فقط آثار تعدادی از هنرمندان را پخش می کند که همان آثار هم بدون اجازه خود هنرمند و بدون دستمزدی پخش می شود. امیدوارم شرایط طوری پیش نرود که شاهد از بین رفتن این هنر والا باشیم.


گفت و گو از : غزاله سعادتی

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو صمیمی دیباچه با امین الله رشیدی خواننده و آهنگساز پیشکسوت :

ردیف‌ ها صدای هنرجو را می‌سازند | صداسازی معنایی ندارد !

۱۱:۰۰  -  ۲۰ خرداد ۱۴۰۰
گپ داغ دیباچه با علیرضا افخمی درباره تفکرات عجیب برادرش بهروز و حواشی سریال پنج کیلومتر تا بهشت

حواشی سریال پنج کیلومتر تا بهشت تاثیر مخربی بر ذهنم ایجاد کرد | مسئولین رده بالای سازمان صدا و سیما و بخش حقوقی آن از زیربار مسئولیت شانه خالی کردند!

۱۵:۳۷  -  ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
گپ و گفت دیباچه با میلاد کیایی نوازنده پیشکسوت سنتور و آهنگساز

هیچ نهادی موسیقی را به رسمیت نمی‌شناسد | روح یک هنرمند به وسیله فرهنگ وسیع‌تر می‌شود

۱۷:۱۴  -  ۱۸ خرداد ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدار ترین ها