يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  Sunday, 09 May 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۰۴۹۹
تاریخ انتشار : ۵۱ : ۱۰ - ۲۳ فروردين ۱۴۰۰
فاطمه شعبانی: «سیروس میمنت» بازیگر و نویسنده متولد ۲۳ آذر ۱۳۳۹ در کرمانشاه است. این بازیگر که سابقه بازی در مجموعه تلویزیونی خانه به دوش، سه دونگ سه دونگ، فوتبالی ها، معجزه خنده، متهم گریخت، پنچری... را دارد  در سریال نوروزی «نون. خ» ایفاگر نقش «کیوان» بود که خیلی مورد توجه بینندگان قرار گرفت. میمنت که علاوه بربازیگری دستی در نوشتن دارد در اقدامی نمادین ۲۴ فروردین ۱۳۹۶ به وزارت کشور رفت و برای ریاست جمهوری ثبت نام کرد هرچند از طرف وزارت کشور رد صلاحیت شد، اما تا مدت‌ها نقل مجالس بود. گفتگوی ما را با سیروس میمنت بخوانید:
 
خودم را بازیگر طنز نمی‌دانم | من فقط برای قضیه بیکاری و بیکاری و بیکاری به وزارت کشور رفتم تا در انتخابات ۹۶ ثبت نام کنم؛ اصلا کار سیاسی بلد نیستم

 شما و بسیاری از بازیگران سریال « نون خ » کُرد زبان هستید،استفاده از بازیگران بومی چه تاثیری در موفقیت و روند یک سریال دارد؟

فقط زبان، لباس پوشیدن و چیز‌هایی از این دست نبود، این افراد با فرهنگ آنجا آشنا بودند و فرهنگ مردم آنجا را به خوبی می‌شناختند و طبیعتا این قضیه تاثیر مثبتی برروند کار و موفقیت سریال داشت.

پیش آمده در سال‌های قبل در یک سریال از یک لهجه یا یک پوشش خاص  استفاده شده است و بعد از پخش سریال مردم آن شهر  به این سریال اعتراض کردند در حالیکه در سریال «  نون خ» این اتفاق نمی‌افتد و مورد استقبال هم واقع می­شود، بنظر شما دلیل آن چیست ؟

 به نظرم آنهادرست پیش نرفتند و فرهنگ آن آدم‌ها را نمی­شناختند، ولی خوشبختانه این گروهی که سریال« نون خ » را کار می­ کرد کاملا با فرهنگ  مردم کردستان آشنا بود. اینکه خود سعید آقاخانی کُرداست و کاملا به فرهنگ کردستان مسلط بود در این قضیه بی تاثیر نیست. هر منطقه ایران دارای فرهنگ خاص آن منطقه بوده که  بسیار زیبا است؛ کردستان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، گیلان... هرکدام فرهنگ و آئین خودشان را دارند وچقدر خوبه که بیشتر از این‌ها کار دست انجام شود؛ قطعا اگر درست کار شود مردم آن خطه اعتراض که نمی­کنند بلکه خوشحال هم می ­شوند.

کیوان یک تیپ یا یک شخصیت بود؟

به نظرم هم تیپ بود هم شخصیت، هردو این‌ها بود، شخصا اعتقادندارم که یک کاراکتر باید تیپ باشد یا شخصیت ، من به هیچ کدام از این‌ها فکر نمی­کنم، کیوان آدمی بود که  گشتم پیدایش کردم و به نوعی با کیوان آشنایی داشتم.
 
خودم را بازیگر طنز نمی‌دانم | من فقط برای قضیه بیکاری و بیکاری و بیکاری به وزارت کشور رفتم تا در انتخابات ۹۶ ثبت نام کنم؛ اصلا کار سیاسی بلد نیستم

کیوان را خودتان ساختید یا در فیلمنامه همینطور نوشته شده بود؟

کیوان به کمک من، کارگردان و نویسنده ساخته شد! نشستیم صحبت کردیم و به یک نتیجه رسیدیم که این فرد باید این خصوصیات داشته باشد. نویسنده یکسری خصوصیات خوب برای کیوان نوشته بود و بعد کارگردان با صحبت‌هایی که با من کرد هرکدام پیشنهادی برای بهتر شدن دادیم تا این شخصیت شکل گرفت.

در روند سریال یکسری تغییرات در کیوان  ایجاد می‌شد که گاهی به شیرین ­تر شدن نقش هم کمک کرده است، در لفافه  گفته می‌شود که کیوان معتاد است، اما معتادی که شیرین و عاشق همسرش است، کیوان به نوعی  پیش داوری ما را از معتاد‌ها به هم می­ریزد؟

بله، یکسری تصورات است که دیگران در مورد او دارند درحالیکه او اصلا اینطور نیست، درکل کیوان جوری که دیگران درموردش فکر می­کنند نیست و او از این موضوع شاکی است. فرضا کیوان معتاد هم باشد مردم نباید او را قضاوت می­کردند.


کار در شرایط کرونایی چطور بود؟

طبیعتا بینهایت سخت بود! در شرایط کنونی انجام هرکاری خیلی سخت است و آدم عذاب می­کشد و مدام می ترسد و نگران است؛ چه برسد به بازیگری و ساخت فیلم که افراد  اجبارا باید یک جا‌هایی کنار هم بدون ماسک و  بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی بنشینند!
خودم را بازیگر طنز نمی‌دانم | من فقط برای قضیه بیکاری و بیکاری و بیکاری به وزارت کشور رفتم تا در انتخابات ۹۶ ثبت نام کنم؛ اصلا کار سیاسی بلد نیستم

پشت صحنه چقدر پروتکل‌های بهداشتی رعایت می­شد؟

کاملا رعایت می­شد، پشت صحنه همگی ما ماسک داشتیم و موقعی که جلوی دوربین بودیم به احترام تماشاگر ماسک را پایین می­ کشیدیم.

این مواقع احساس خطر نمی­کردید؟

خیلی زیاد!

در روز‌هایی به سرمی­بریم که حال مردم خیلی خوب نیست ؛سریال‌های طنز چقدر به خوب شدن حال مردم کمک می‌کند؟

زمانی که همه مردم ناراحت هستند چه ما و چه هرکسی که در این شرایط مردم را  خوشحال می­کند کار بسیار ارزشمندی انجام می­دهد؛  اگر کسی کار شادی انجام بدهد و مردم را بخنداند کار خوبی است .قطعا وقتی شما یک کار غمگین ببنید حالتان از آن­چیزی که بوده خراب­تر می­شود.


شما سابقه بازی در سریال‌های طنزی، چون متهم گریخت و خانه به دوش رادارید آیا خودتان را بازیگر طنز می­دانید؟

نه من کار جدی هم زیاد داشتم و خیلی کار‌های  جدی  بازی کردم الان هم مشغول کار جدی هستم اینطور نیست که در یک قالب باشم.

شما فیلمنامه هم می­نویسید این چقدر به بازیگری تان کمک می­کند و برعکس؟

کسی که در زمینه بازیگری فعالیت می­کند اگر دربخش‌های دیگر هم تخصص داشته باشد مثلا مونتاژ بداند خیلی به او کمک می­کند که بداند مثلا کات چیست؟ چه وقتی باید کات بدهد؟ همه این‌ها به بازی بهتر کمک می­کند نویسندگی هم همینطور است و صددرصد کمک می­ کند.

نویسنده بودن شما چه کمکی برای پرورش شخصیت کیوان کرد؟

خب من از شعور و فهمم برای پیدا کردن این آدم کمک گرفتم!

به عنوان یک بیننده کدام بخش سریال برایتان جذابیت داشت؟

من کل سریال را دوست داشتم و به نظرم سکانس به سکانسش جذابیت داشت نمی­توانم بخشی را جدا کنم امیدوارم نظر مردم هم همین باشد.

سکانس معدن چطوربود؟

سکانس معدن بسیار سخت بود سقف پایین بود و هوا برای تنفس کم، طوریکه چند تا از بچه­ ها حالشان بد شد و دکتر لازم شدند!  اما با تمام سختی ­ها سکانس خوبی از آب در آمد.

یک خاطره خوب از بازی در این سریال تعریف کنید؟

تمام روز‌هایی که مشغول بازی در این سریال بودیم شیرین بود، همه اوقات ما شیرین بود ؛شیرینی ­اش به این معنا نبود که خیلی خوش می­گذشت و خوشحال بودیم اتفاقا خیلی نگران بودیم و شرایط خیلی سخت بود شیرینی اش این بود که می­دانستیم کار ما نتیجه می­دهد و مورد توجه قرار می­گیرد و تمام لذتش این بود. الان که کار دیده شده و مردم پسندیدند خستگی از تن ما در رفت و این بهترین خاطره است.

بهترین بازخوردی که از نقش کیوان گرفتید چی بود؟

نمی توانم انتخاب کنم کامنتهای زیادی دارم یکی نوشته بود ما عزیزی را از دست داده بودیم و مادرم سال‌ها بود نمی­خندید خدا خیرتان بدهد که باعث شدید مادرم بخندند این برایم خیلی مهم بود.

آن قسمت سریال که شما به فلامینگو‌ها حساسیت نشان می­دادید خیلی شیرین بود، تکه کلام‌ها از خودتان بود؟

بله تکه کلام‌ها از خودم بود و خودم هم خوشم آمد! برایم جالب است که تکه کلام‌ها ماندگار شد و این روز‌ها گاهی از دهان مردم می­شنوم!
 
خودم را بازیگر طنز نمی‌دانم | من فقط برای قضیه بیکاری و بیکاری و بیکاری به وزارت کشور رفتم تا در انتخابات ۹۶ ثبت نام کنم؛ اصلا کار سیاسی بلد نیستم
 
یک سوال غیرکاری، شما فروردین ۱۳۹۶ به وزارت کشور رفتید و برای ریاست جمهوری ثبت نام کردید دلیل این کارتان چی بود؟

 این یک کار نمادین بود برای توجه دادن مسئولین به قضیه بیکاری، فقط بیکاری، بیکاری و بیکاری...

به عنوان آخرین سوال اگر رد صلاحیت نمی‌شدید آیا واقعا به رقابت ریاست جمهوری ورود میکردید؟

نه اصلا قصد ورود نداشتم، چون من تخصص این کار را ندارم و اصلا کار سیاسی بلد نیستم فقط برای توجه دادن مسئولین به بیکاری رفتم و ثبت نام کردم. مردم هم فهمیدند که من چکار کردم و مسئولین هم متوجه شدند و همینکه در مصاحبه مسئولین می­دیدم که به این موضوع اشاره می­کردند خوشحال بودم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گپ و گفت صمیمی دیباچه با امیر کربلایی‌زاده درباره وضعیت سخت این روزهای تئاتر

طی سالهای اخیر ،هیچ برنامه درستی برای معرفی هنر ناب تئاتر نداشتیم | هنرمندان این عرصه در شرایط کرونا، شناسایی و کُددار شوند تا حقوق ماهیانه بگیرند

۱۱:۴۸  -  ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰
«فقیهه سلطانی»، بازیگر تلویزیون، تئاتر و سینما در گفتگو با دیباچه گفت:

تحمل ریتم کُند سریال‌های اخیر را ندارم | تصویری که از زن در سریال‌ها به نمایش در می‌آید را نمی‌پسندم!

۱۰:۴۰  -  ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰
«اصغر پیران»، خواننده و بازیگر سینما و تئاتر در گفتگو با دیباچه گفت:

بامداد افشار می‌گوید " جنس صدای من با آهنگسازی او سازگارتر است | من نه سبک دارم و نه تعزیه­ خوان هستم!

۱۲:۵۴  -  ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
گفتگو «دیباچه» با لیلا صبوحی نویسنده «نیوتن زیر دختر گردو»

 خودسانسوری در زنان نویسنده بیشتر است | این روز‌ها مشغول بازنویسی خاطره‌های پدرم هستم!

۱۱:۰۴  -  ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار