جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹  |  Friday, 05 March 2021

دیباچه

کد خبر: ۴۹۵۴۷
تاریخ انتشار : ۰۵ : ۲۱ - ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
اپرای "حلاج" جدیدترین اثر "پرواز همای"، از اول مردادماه سال جاری در ایوان عطار "کاخ سعدآباد" درحال اجرا است.

به گزارش دیباچه،اپرای "حلاج" که جدیدترین اثر "پرواز همای" به شمار میرود و از اول مردادماه سال جاری در ایوان عطار "کاخ سعدآباد" درحال اجرا است، شب گذشته هم با استقبال پرشور مخاطبان برگزار شد؛ نحوه روایت داستان،حرکات پرشور سماع گران و نورپردازی خوب این اجرا باعث شد تا اجرایی بی نقص برگزار و شبی خوب برای مخاطبان این برنامه رقم بخورد. قطعا یکی از نکات مثبت این برنامه بازی خوب و جذاب «محمد حسین صفری» بازیگر نقش "شبلی" است؛ شبلی در این اجرا شخصیتی نه سیاه و نه سفید دارد و به نظر می‌رسد همین شخصیت خاکستری رنگ اوست که به دل مخاطب نشسته  و تکمیل کننده بازی خوب«همای پرواز» در نقش "منصور حلاج" است . "بهزاد جاودان فرد"،"بهزاد ابراهیمی"،"بهادر فاضل"،"آصف جاودان فرد"،"مهرداد آبجار"،"حسین زیاد خان پور"،"شهریار همای"،"لاله کریمی"،"پارمیدا تاجیک"،"نگار فاضل مطلق"،"جیران باریکانی" و"پروانه چراغعلی" از دیگر بازیگرانی هستند که در این اجرا همکاری داشتند.

"منصورحلاج" شاعر و عارف سده سوم هجری قمری است که به خاطر عقایدش عده‌ای از علمای اسلامی او را به کفرگویی و صوفی گری محکوم کرده و حکم به ارتدادش دادند؛"اپرای حلاج" سرنوشت مبارزه،به بند کشیدن و سلاخی این عارف بزرگ  را با هنرمندی جمعی از سماع گران،بازیگران ونوازندگان به رو ی صحنه برد.

تهیه کننده،کارگردان، نویسنده،آهنگساز و خواننده این کار را  "پرواز همای" برعهده دارد ، او در این کار از اشعار "مولانا"،"عطار نیشابوری" و"حافظ" بهره برده است،اشعاری که با قدرت جادویی خود به گوش و دل مخاطب می‌نشیند.

"پاشا هنجنی"نی (مایستر ارکستر)،"سعید فهیمی" نی دوم،"محمود نوذری"،سنتور،"میلاد علیپور"تار،"فرشاد رستمی"کمانچه آلتو،"سعید بهرامی"عود،"اسفندیار شاهمیر"دف،"میر امیر میری"دف،"حمیدرضا یوسفی"تنبک و جیم بی،سپیده ابراهیم نژاد"سوپرانو همخوان گروه نوازندگان را تشکیل داده‌اند.

روزبه نعمت اللهی،ارسلان کامکار و مه لقا باقری از میهمانان شب گذشته این اپرا بودند که به همت موسسه "آوای هنر" برگزار شد.

گزارش از: اعظم صفایی

 

 
تعداد بازدید : 0
 

 

منبع: دیباچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
در پی آتش سوزی بامداد امروز رخ داد

وارد شدن خسارت جدی به سالن « هادی حجازی فر »

۱۴:۳۱  -  ۰۸ آذر ۱۳۹۹
در دومین سال نبود جمشید مشایخی ،نادر مشایخی از پدر گفت

بهترین هدیه عمرم را از پدرم گرفتم

۱۰:۰۶  -  ۰۶ آذر ۱۳۹۹