دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹  |  Monday, 01 June 2020

دیباچه

کد خبر: ۴۸۵۰۴
تاریخ انتشار : ۵۵ : ۱۲ - ۰۸ خرداد ۱۳۹۷

به گزارش دیباچه،هرساله رئیس جمهور در ایام ماه مبارک رمضان،با برگزاری افطاری با حضور هنرمندان ضمن دیدار با آنها ،پای درد و دل ان چهره های شاخص می نشیند.

اما اینبار مراسم افطاری تفاوت جالب توجهی پیدا کرده است؛عده ای بازیگران سینما و مجریان صدا و سیما در اقدامی هماهنگ با انتشار تصویری از دعوت نامه رسمی رئیس جمهوری رای صرف افطار در صفحه اینستاگرامی خود این دعوت را رد کردند.

آنها وضعیت بد اقتصادی و شرایط نامناسب زندگی مردم را دلایلی بر نرفتن به مراسم افطاری برشمردند.

هنرمنداني چون،پرويز پرستويي،مهناز افشار،احسان كرمي،پرستو گلستاني،پرستوصالحی،آناهيتا همتي،حميدرضا آذرنگ،سارا بهرامي،بهار ارجمند،مریم بوبانی و .... از جمله چهره هایی بودند كه با دعوت افطار مخالفت كردند. بسياري از اسامي نامبرده شده در سال گذشته از جمله حاميان حسن روحاني بودند.

آنها در این پیام مشترک نوشته اند

"بسم الله الرحمن الرحيم

جناب آقاى رييس جمهور

سلام. ضمن سپاس از دعوت حضرتعالى به عرض ميرساند كه با توجه به شرايط بد اقتصادى و روحى مردم كشورمان باور اين حقير بر اين استوار است كه چنين گرد هم آيى هايى كه مستلزم صرف هزينه هاى زياد است (و تعدادشان هم كم نيست)شايد حداقل از نگاه بنده و تعدادى از همكارانم چندان ضرورى نباشد. نيك ميدانم كه هدف شما از اين مهمانى افطار شنيدن حرف ها و بيان مشكلات جامعه هنرى از زبان آنهاست. اما تجربه چند سال اخير نشان داده كه شما حتى بيش از ما به اين مشكلات واقفيد و آنها را به بهانه هاى مختلف بيان ميداريد. اما ظاهرا ما بايد فقط دلخوش باشيم كه شما در كنار ما هستيد و اين مشكلات را ميدانيد و ميگوييد.چرا كه ظاهرا شما هم دنبال گوش شنوايى هستيد كه مشكلات را حل كند و از اين نظر دقيقا مانند ماييد. درخواستهاى ما و ساير اقشار مردم اينروزها چندان تفاوتى با هم ندارد. همه در يك كشتى هستيم و چشم اميد به شجاعت و عمل گرايى ناخدا بسته ايم. باشد كه به صخره نا اميدى برنخوريم كه سخت ترين صخره ها است. در پايان اضافه میکنیم که شايد اگر شما رييس جمهور نبوديد اكنون همين امكان براى ابراز نظر نيز فيلتر شده بود و همين كوچك هم نتيجه راى به شماست.اينها را درك ميكنيم و ممنونيم اما شما هم ما را درك كنيد

 "#مابهافطارى نخواهيم رفت


البته پیام اعتراضی مهناز افشار متفاوت تر و عجیب تر از پیام های سایر بازیگران بود و او با ورود به مسائل دفاع از حقوق زنان از رئیس جمهور خواست یکی از زنان فعال حقوق بشر که در زندان به سر می برد را به افطاری دعوت کند!

آزاده نامداری مجری سابق و جنجال ساز صدا و سیما اما با انتشار پستی طعنه آمیز از اعتراض عده ای بازیگر به دعوت افطاری رئیس جمهور گلایه کرد؛او نوشت :

"درصفحه ي برخي دوستان هنرمندم ديدم كه دعوت افطار رئيس جمهور رو رد كرد بودن،بادلايلي مثل مشكلات معيشتي مردم و ياعمل نكردن به وعدهاي رئيس جمهور قبول دارم ما مطالباتي داريم كه به سرانجام نرسيده وهمه ي ما درد مردم رو ميفهميم ماهم ازمردميم ماهم دردميكشيم وميدونيم بااتفاقات جهاني سال بحراني رودرپيش داريم.آيا دراين بحران بايد كنار هم بايستيم تابحران رو طي كنيم يا دائما حرف از يأس ونشدن بزنيم؟به اين فكر كردين بااين كار چه كساني رو درداخل وخارج كشور خوشحال ميكنيم؟آيا ما دنبال ازهم گسيختگي هستيم؟آيا اسم اين كار سطحي نگري نيست؟شما از دردهاي آشكار وپنهان رئيس جمهور بي خبريد؟ازاين همه تلاش براي ماندن دربرجام،آيا حقشونه بااين رفتارهاي سطحي خستگي رو به تنشون بذاريم؟مردم چشمشون به هنرمنداشونه.من كارمند جايي نيستم،ارتباطي هم با دولت محترم ندارم اما به عنوان يه شهروند تاپايان دوره ي دوم آقاي روحاني از رأيم دفاع ميكنم.چندپاره شدن،ازهم گسيختگي حق مانيست،ما ايراني هستيم و كشورمون رو دوست داريم

در  واکنش به این صحبتهای آزاده نامداری؛مریم بوبانی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون نوشت:

"چهره شاداب ولبخند رضايت وشغل مطمئن و سفرخارج و حمايت حيرت انگيز از شما را اگر هفتاد ميليون ايراني داشتند،حتماً حق باشما بود بانو! ولي نيست بدجور نيست.نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
وقتی خوانندگان ما هم مثل سایر خوانندگان کشورها به احترام کادر درمانی می خوانند

ویدئو | اجرای قطعه زیبای « امیدواران » توسط علیرضا عصار همراه با پیانونوازی این خواننده

۱۳:۰۵  -  ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹
استاد دانشگاه گلاسکو در گفتگو با دیباچه مطرح کرد:

کیارستمی غول سینمای جهان است! | از فیلمهای ایرانی برای تدریس در دانشگاه گلاسگو استفاده می کنم

۱۱:۰۲  -  ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹
وقتی انزوا خلاقیت را شکوفا می کند

نگاهی به ده شاهکار هنری که در قرنطینه خلق شدند!

۱۸:۰۶  -  ۲۲ فروردين ۱۳۹۹
فیلم | گفتگو ویژه برنامه «مدیا» با فاطمه مسعودی فر بازیگر فیلم دلهره آور «پوست»

بازیگر ۲۳ ساله‌ای که با گریم سنگین، نقش زن ۳۶ ساله را بازی کرد | خاطره یک اتفاق عجیب و واقعی برای خانم بازیگر توسط یک زن فالگیر

۱۶:۴۱  -  ۲۰ اسفند ۱۳۹۸
یک اتفاق تلخ بین دو بازیگر | جدال لفظی بین هانیه توسلی و امین زندگانی به چه قیمت؟

توسلی : مسخره بازی کافیه |زندگانی : به توصیه خانم توسلی شاد نباشید!

۱۶:۳۶  -  ۱۹ اسفند ۱۳۹۸
رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم :

این یک باور غلط است که شُرب الکل می­تواند در پیشگیری از بیماری کرونا موثر باشد!!

۱۴:۲۰  -  ۱۹ اسفند ۱۳۹۸