دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸  |  Monday, 22 July 2019

دیباچه

کد خبر: ۴۹۲۶۱
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۲ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۷
نگاهی به موسیقی متن فیلم اولین خون

محمد حسن گودرزی : دهه هشتاد میلادی را می توان از نظر مسائل مختلف، دهه ای خاص در تاریخ دانست. جنگ ایران و عراق، بحران های مختلف در خاورمیانه و آمریکای مرکزی، ادامه جنگ سرد بین آمریکا و شوروی و به روی کار آمدن رهبرانی در آمریکا و اروپا مانند رونالد ریگان و مارگارت تاچر از مهمترین مسائل سیاسی در این دهه بودند که به شدت جهانیان را تحت تاثیر خود قرار دادند.

جاده ای طولانی برای قهرمان تنها

مسائل فرهنگی هم از این تاثیرات بی نصیب نماند و سیاست های خارجی رونالد ریگان که بیش از هر چیز دیگری بر دخالت های نظامی و سیاسی در سایر نقاط جهان و معرفی دکترین آمریکا به عنوان پلیس جهانی متکی بود، باعث ظهور قهرمانان و شخصیت هایی موسوم به ارتش یک نفره شد. این قهرمانان آمریکایی در تمام فیلم های اکشن این دهه به تنهایی به جنگ دشمنان شریر و عمدتا از کشورهای دشمن آمریکا رفته و در پایان به پیروزی می رسیدند.

یکی از این شخصیت ها جان رامبو در رمان اولین خون (First Blood) نوشته دیوید مورل (David Morrell) بود که در سال 1972 به چاپ رسید و در سال 1982 اقتباس سینمایی آن توجه بسیاری به خود جلب کرد. اولین خون با فروش 125.2 میلیون دلاری خود در مقابل هزینه 15 میلیون دلاری، در گیشه بسیار موفق ظاهر شد و علاوه بر این از نظر منتقدان فیلم ستوده شد. این در حالی بود که بعد از اتمام فیلمبرداری، سیلوستر استالون، بازیگر نقش رامبو آنقدر از دیدن راش های اولیه فیلم حالش بد شده بود که قصد خرید فیلم و نابودی ان را داشت اما با تدوین سنگینی که روی فیلم انجام گرفت، فیلم نهایی 93 دقیقه شد و پایان آن هم تغییر پیدا کرد. نتیجه نهایی به قدری موفق بود که فیلم 3 دنباله در سال های 1986، 1988 و 2008 داشت و قسمت پنجم و نهایی آن هم سال 2019 در مرحله اکران قرار دارد.

جاده ای طولانی برای قهرمان تنها

اما یکی از نکات فیلم اولین خون، که باعث موفقیت و محبوبیت آن در بین تماشاگر های سینمایی شد، موسیقی متن این فیلم بود. تهیه کنندگان برای ساخت موسیقی فیلم دست به دامان جِری گولداسمیت (Jerry Goldsmith) آهنگساز با تجربه آمریکایی شدند.

گولد اسمیت در کارنامه خود تا آن زمان آثار مهمی مانند پاتون (Patton)، پاپیون (Papillon)، محله چینی ها (Chinatown) و طالع نحس (The Omen) را داشت که برای آخری توانسته بود جایزه اسکار را به خود اختصاص دهد. برای ساخت موسیقی متن اولین خون، گولداسیت 13 قطعه ساخت که یکی از انها با نام (It's a Long Road) تبدیل به نماد این فیلم و قسمت های بعدی گردید. این آلبوم موسیقی فیلم هم که در سال 1982 به همراه فیلم به بازار عرضه شد هم به مانند فیلم موفقیت آمیز بود. البته آهنگ (It's a Long Road) در عنوان بندی پایانی فیلم به همراه صدای خواننده کانادایی دَن هیل (Dan Hill) اجرا شد.

در ابتدای این قطعه "شیپور خاموشی"، نظامی شنیده می شود که به نوعی نشان گر شکوه سابق نظامی قهرمان و سقوط قریب الوقوعش را وعده می دهد. بخش عمده ای از زمان این قطعه موسیقی بسیار است و می توان به خوبی غم و احساس ناامیدی را درک کنید. سایر قطعات موسیقی متن اولین خون هم به خوبی بر صحنه های اکشن فیلم نشته اند.منبع: دیباچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
. اگر نانی خوردم از دولتی سر شوهرم بود | چند سال است که یک پلان هنوز تمام نشده!
گفتگو با رابعه مدنی مامان بزرگ وضعیت سفید و مادر سریال آچمز!

. اگر نانی خوردم از دولتی سر شوهرم بود | چند سال است که یک پلان هنوز تمام نشده!

۱۶:۲۷  -  ۲۹ تير ۱۳۹۸
ستارگان موسیقی لاتین در یک فیلم
اخبار موسیقی در هفته ای که گذشت

ستارگان موسیقی لاتین در یک فیلم

۱۱:۰۴  -  ۲۷ تير ۱۳۹۸
ساماندهی دستفروشان خیابان ولی عصر به کجا می رسد؟
دیباچه پیگیری می کند

ساماندهی دستفروشان خیابان ولی عصر به کجا می رسد؟

۱۷:۰۶  -  ۲۵ تير ۱۳۹۸
چطوری بعضی به خودشان اجازه می دهند نقش مادری را با نگهداری از سگ مقایسه کنند!؟ |  عملهای زیبایی به بازیگر لطمه می زند
گفت و گو دیباچه با آزیتا ترکاشوند بازیگر « گاندو » و « بوی باران »

چطوری بعضی به خودشان اجازه می دهند نقش مادری را با نگهداری از سگ مقایسه کنند!؟ | عملهای زیبایی به بازیگر لطمه می زند

۱۰:۵۹  -  ۲۲ تير ۱۳۹۸
تازه در اول راه تغییر سینما هستیم | فیلم ایرانی مورد علاقه ام « درباره اِلی » است
کارشناس سینما و استاد دانشگاه اکستر انگلستان در گفت و گو با دیباچه عنوان کرد :

تازه در اول راه تغییر سینما هستیم | فیلم ایرانی مورد علاقه ام « درباره اِلی » است

۱۰:۳۱  -  ۲۲ تير ۱۳۹۸
پربازدیدها