شنبه ۰۳ فروردين ۱۳۹۸  |  Saturday, 23 March 2019

دیباچه

کد خبر: ۴۹۱۱۲
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۱ - ۱۱ دی ۱۳۹۷
هاله خاورانی،خواننده موسیقی اصیل ایرانی در گفتگو با دیباچه مطرح کرد:
هاله خاورانی،خواننده آواز ایرانی، برای نخستین بار آواز را نزد استاد "محسن کرامتی" فرا گرفته و از محضر اساتید بنامی همچون"فریبا یاوری" ،استاد"اخوان"و "مجید درخشانی" بهره برده است او در طی این سالها با گروه‌های موسیقی نظیر"پر سیاوش" به سرپرستی "محمد زادعبدالله" و"کلید صلح" به سرپرستی"سالار محبوبیان" همکاری داشته و در حال حاضر خوانندگی گروه "تیار" به سرپرستی"آیدا امیری مقدم" وتهیه کنندگی "مجید فلاح پور" را بر عهده دارد.

این خواننده در گفتگو با خبرنگار حوزه موسیقی دیباچه گفت: ما توقع داریم که آقایان به فقدان آواز بانوان در این عرصه اعتراض کنند اما متأسفانه به قدری خودخواه هستند که شاید حتی دلشان نخواهد راه برای خانمها باز شود؛ به طور نمونه بارها دیده‌ام که در اجراهای جمعی با آقایان زمانی که از اجرای خانمهای نوازنده ممانعت به عمل آمده و خانمها را از صحنه به پایین کشیده‌اند،آقایان به اجرای خود ادامه داده و حتی به نشانه اعتراض دست از اجرا نکشیده‌اند.

صدای من را بستند | درخواست داریم راه را برای موسیقی بانوان باز کنند!

خواننده گروه هنری"تیار" درخصوص سبک اجراهای این گروه موسیقی بانوان اظهار داشت: ما اجراهای زیادی در قالب‌های محلی وسنتی برای عموم، بویژه بانوان داشته‌ایم و در این اجراها سعی کرده‌ایم از موسیقی‌های شاد"فولکوریک" استفاده کنیم به این دلیل که ذائقه مردم تغییر کرده و با وجود مشکلات و موانعی که امروز جامعه را درگیر کرده،افراد کمتر به سمت موسیقی‌های غمگین می‌روند و بیشتر سعی می‌کنند در کنسرت‌های شاد شرکت کنند.

وی در رابطه با دلیل علاقمندی اش به موسیقی سبک سنتی گفت: سبک سنتی را به این دلیل انتخاب کردم که از کودکی به این سبک علاقمند بودم و هیچ علاقه‌ای به موسیقی پاپ و سایر سبک‌ها ندارم.موسیقی سنتی را با دل و جان انتخاب کردم و معمولا اشعاری را انتخاب می‌کنم که با نحوه زندگی شخصی‌ام سازگار باشد؛با اینکه می‌دانم این نوع از موسیقی همه پسند نیست و مخاطبان خاص خود را دارد اما به دنبال جذب مخاطب نیستم و مصمم تر از همیشه همین مسیر را ادامه می‌دهم؛ در واقع به دلیل نوع شعر و حال و هوایی که موسیقی سنتی دار دارد جذب آن شدم و معتقدم موسیقی دستگاهی و سنتی جزئی از فرهنگ این مرز و بوم بوده اما متأسفانه بی بهره از حمایت‌های لازم است.

« هاله خاوران » درخصوص وضعیت موسیقی بانوان اطهار داشت: در همه جای دنیا موسیقی وابسته به حمایت‌های دولتی است اما در ایران مهجور مانده و هیچ گونه حمایتی از موسیقی خصوصا بانوان فعال در این حوزه نمی‌شود. یکی از چالش‌های اصلی گرفتن مجوز از وزارت"فرهنگ و ارشاد اسلامی"است واین مجوز‌ها شامل"اشعار،ترانه،موسیقی و استعلام‌های لازم از اعضای گروه می‌شود که گاهی مجوزها صادر می‌شود و گاهی مواقع یا با شعر مخالفت می‌شود یا با نوع موسیقی .به هر حال مشکلات زیادی در این زمینه وجود دارد.

وی در ادامه افزود: یکی از مشکلاتی که در خصوص موسیقی بانوان وجود دارد این است که علیرغم اشتیاق زنان برای تماشا و شرکت در اجراهای گروه‌های موسیقی بانوان به دلیل اختصاص ساعات نامناسب برای برگزاری کنسرت‌ها که معمولا در ساعات ظهر روزهای غیرتعطیل بوده بخشی از بانوان به دلیل شاغل بودن قادر به شرکت در این کنسرت‌ها نیستند و موضوع دیگر اینکه خیلی از خانمها اصلا در جریان برگزاری اجراهای گروه‌های موسیقی بانوان قرار نمی‌گیرند و زمانی که متوجه این موضوع که در کشور ما هم بانوان به اجرای موسیقی می‌پردازند، بسیار تعجب می‌کنند و دلیل این امر هم عدم اطلاع رسانی و تبلیغات موثر برای موسیقی بانوان است.

صدای من را بستند | درخواست داریم راه را برای موسیقی بانوان باز کنند!

این خواننده ضمن اشاره به عدم انتشار آثار موسیقی بانوان به عنوان یکی از اصلی ترین مشکلات پیش روی آنها ،عنوان کرد: اگر تبلیغات ما در رسانه‌ها صورت بگیرد افراد زیادی مطلع می‌شوند و طبیعتا در این اجراها شرکت می‌کنند؛ وضعیت آقایان در مقایسه با ما بسیار بهتر بوده به نحوی که تبلیغات وسیعی دارند به طور مثال می‌توانند در سطح شهر بیلبورد بزنند و از این طریق بیشتر دیده شوند. اما اگر بیلبوردی در سطح شهر برای اجراهای بانوان زده شود باید بدون عکس باشد و قطعا تبلیغاتی که همراه با عکس باشد بهتر دیده می‌شود و اثر بیشتری دارد. از طرف دیگر ما اجازه نداریم آلبومی منتشر کنیم و در نتیجه کمتر کسی با صدای ما آشنا می‌شود و تصمیم به خرید بلیت کنسرت‌های ما می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: به این دلیل که کنسرت‌های بانوان درآمد قابل توجهی ندارد،معمولا کمتر اسپانسری حاضر به حمایت از گروه‌های موسیقی بانوان می‌شود؛ برای برگزاری کنسرت‌ها اغلب خانمها شخصا هزینه می‌کنند و کمتر پیش می‌آید کسی اسپانسر بانوان بشود مگر اینکه گروه مطرحی باشد و با اطمینان بگوید که سالن‌ اجرا را پر می‌کند.

هاله خاورانی، در خصوص جزئیات کنسرت پیش روی گروه"تیار" گفت: این کنسرت قرار است در تاریخ 3 اسفند در "تالار اندیشه" حوزه هنری برگزار شود؛قطعاتی که اجرا خواهیم کرد شامل قطعات محلی قدیمی از خانم"سیما بینا" و گروه محلی"رستاک" با تنظیم جدیدی از "حسین فاضل "است. این قطعات محلی شامل گویش‌های"لری"،"کوردی"،"گیلکی"،"شیرازی" و"آذری" بوده و در کنار این اجرا گروه هنری "برنان " و" تیار" به سرپرستی "مهناز میرزایی" به اجرای حرکات نمایشی خواهند پرداخت.

وی در انتها خاطرنشان کرد: از مسئولین درخواست داریم راه را برای موسیقی بانوان باز کنند و اجازه بدهند که زنان در این عرصه خود را نشان بدهند؛من معتقد هستم 50 درصد از بار موسیقی سنتی را خانمهای فعال در این عرصه به دوش می‌کشند و50درصد مابقی را آقایان و درواقع در این زمینه برابر هستند. ما توقع داریم که آقایان به فقدان آواز بانوان در این عرصه اعتراض کنند اما متأسفانه به قدری خودخواه هستند که شاید حتی دلشان نخواهد راه برای خانمها باز شود؛ به طور نمونه بارها دیده‌ام که در اجراهای جمعی با آقایان، زمانی که از اجرای خانمهای نوازنده ممانعت به عمل آمده و خانمها را از صحنه به پایین کشیده‌اند،آقایان به کار خود ادامه داده و حتی به نشانه اعتراض دست از اجرا نکشیده‌اند. متأسفانه برای من هم پیش آمده که یک شب در یک اجرای عمومی برنامه داشتم و شب بعد گفتند که این خانم نباید اجرا داشته باشد و حتی یک نوازنده خانم هم در گروه بود که از هنرنمایی ایشان هم ایراد گرفتند و وقتی با وساطت و صحبت راضی شدند که کارمان را ادامه بدهیم، صدای من را بستند به طوری که تماشاگران بعد از اجرا به من گفتند که اصلا صدایی از شما نداشتیم و تنها مانند یک عروسک تکان می‌خوردی! و این موضوع برای یک خواننده بسیار گران تمام می‌شود.

گفت وگو از:اعظم صفایی

منبع: دیباچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
دولت و کارفرمایان در مقابل افزایش حقوق کارگران مقاومت می کنند!
«نادر قاضی پور» عضو فراکسیون کارگری مجلس در گفتگو با دیباچه مطرح کرد:

دولت و کارفرمایان در مقابل افزایش حقوق کارگران مقاومت می کنند!

۱۵:۵۴  -  ۱۹ اسفند ۱۳۹۷
من هیچوقت مدیر اتوکشیده ای نبودم !
گفت و گو تصویری و جنجالی دیباچه با حسین مسافر آستانه

من هیچوقت مدیر اتوکشیده ای نبودم !

۱۴:۲۶  -  ۱۶ اسفند ۱۳۹۷
آهنگی شایسته قهرمانی از جنس راکی | بشنوید
نگاهی به یکی از مشهورترین قطعات موسیقی تاریخ سینما

آهنگی شایسته قهرمانی از جنس راکی | بشنوید

۱۱:۴۱  -  ۱۲ اسفند ۱۳۹۷
کارگردانان زن سینمای ایران غیرممکن ها  را ممکن کردند |  در جامعه ای ضد زن زندگی می کنیم!
تهمینه میلانی در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

کارگردانان زن سینمای ایران غیرممکن ها را ممکن کردند | در جامعه ای ضد زن زندگی می کنیم!

۱۳:۴۰  -  ۱۹ اسفند ۱۳۹۷
برگزیدگانی متفاوت از گذشته!
نکاتی از اسکار امسال که بیش از همه جلب نظر کرد

برگزیدگانی متفاوت از گذشته!

۰۹:۵۹  -  ۰۸ اسفند ۱۳۹۷
درخشش خارجی زبان ها در اسکار امسال
نگاهی به نکات جالب اسکار 2019 از دریچه دیباچه

درخشش خارجی زبان ها در اسکار امسال

۰۹:۳۶  -  ۰۱ اسفند ۱۳۹۷