شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷  |  Saturday, 15 December 2018

دیباچه

کد خبر: ۴۸۹۴۹
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۴ - ۱۱ مهر ۱۳۹۷
گپ دیباچه با کارگردان فیلم « انتهاي خيابان هشتم »

علیرضا امینی کارگردان سینما در گفتگو با خبرنگار  حوزه سینما دیباچه درباره تغییرات هر ساله جشنواره فیلم فجر اظهار داشت: این تغییرات مطمئناَ به اعتبار جشنواره فیلم فجر آسیب می‌زند و تا امروز نیز آسیب‌هایی جدی به کلیت جشنواره وارد کرده که هر شخصی می‌تواند این آسیب‌ها را ببیند. جشنواره‌های معتبر بین‌المللی همیشه دارای مدیری ثابت است که هر سال اتفاقاتی که در این جشنواره‌ها رخ می‌دهد کامل مشخص است.

امینی در ادامه خاطرنشان کرد: متأسفانه در معتبرترین جشنواره سینمایی کشورمان شاهد این هستیم که هر سال سیاست‌ها، قوانین و حتی دبیر جشنواره تغییر می‌کند. اعتبار جشنواره فیلم فجر طی سال‌های گذشته در سطح بین‌الملل بسیار کاهش پیدا کرده و دیگر اعتبار سابق را ندارد و تنها بخش ملی جشنواره است که آن هم در داخل کشور برای فیلمسازان اهمیت دارد.

وی افزود: برداشتن بخش فیلم‌ اولی‌ها، حذف و اضافه کردن بخش فیلم کوتاه، جداسازی جشنواره ملی از جشنواره بین‌الملل از اتفاقات عجیبی است که طی سال‌های گذشته در جشنواره رخ داده و امسال خوشبختانه مسئولان به اشتباه حذف بخش فیلم اولی‌ها پی برده و این بخش را اضافه کرده‌اند اما آسیبی که حذف این بخش طی سالهای گذشته به جشنواره وارد کرده را نمی‌توان منکر شد چرا که ما هر سال شاهد ظهور فیلمسازان جوان و با استعداد بسیاری بودیم.

این کارگردان در ادامه تصریح کرد: همزمانی دو بخش ملی و بین‌المللی به رونق جشنواره کمک فراوانی می‌کرد و از طرفی حضور مهمانان خارجی و استقبال آنها از دیدن فیلم‌های ایرانی باعث پر رونق شدن جشنواره میشد اما در دوره‌های اخیر از این امتیاز به دلیل جداسازی این دو بخش محروم بوده‌ایم و این باعث شده شور و هیجان جشنواره به حداقل برسد و از طرفی هزینه برگزاری جشنواره بیشتر شود در حالیکه در این وضعیت اقتصادی باید به فکر این مسائل بود.

کارگردان فیلم سینمایی «انتهای خیابان هشتم» در ادامه با اشاره به تغییر کاخ جشنواره در سال گذشته اظهار داشت: سال گذشته شاهد تغییر نادرست دیگری در جشنواره فیلم فجر بودیم که به کاخ این جشنواره مربوط می‌شود. جشنواره فیلم فجر سالها در برج میلاد به شکل مناسبی برگزار می‌شد اما مسئولان حتی در محل برگزاری جشنواره نیز تغییر ایجاد کردند و کاخ را از برج میلاد به پردیس ملت تغییر دادند که در جشنواره‌های معتبر دنیا به هیچ‌وجه شاهد چنین اتفاقی نخواهیم بود.

امینی تصریح کرد: یکی از دلایل این تغییرات دولتی بودن جشنواره فیلم فجر است. هر زمان که دولت تغییر می‌کند و مدیران سازمان سینمایی عوض می‌شوند شاهد تغییرات سلیقه‌ای در جشنواره فیلم فجر نیز هستیم. از طرفی یک دبیر پس از کسب تجربه چند ساله می‌تواند عیب و نقص‌های جشنواره را کشف کند و مشکلات را حل نماید اما در جشنواره فیلم فجر با تغییر دائمی دبیر شاهد آزمون و خطاهای بسیاری در هر سال هستیم.

وی در پایان اظهار داشت: متأسفانه سال‌ها است که این اعتراضات را عنوان می‌کنیم و هیچ توجهی به گفته‌های ما نمی‌شود. اگر مدیریت جشنواره هر سال تغییر نکند جشنواره می‌تواند به ثبات بهتری برسد اما مهمتر از هر چیز سربلندی سینمای ایران است چرا که هر سال مدیران تغییر می‌کنند و سینماگران هستند که باید به فکر این سینما باشند.


منبع: دیباچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
معتمدآریا:برای یادگیری زبان ترکی،معلم خصوصی داشتم|تبعات جنگ نسل به نسل به آدم ارث می رسه
ویدئو| گپ دیباچه با فاطمه معتمدآریا و حمیدرضا آذرنگ

معتمدآریا:برای یادگیری زبان ترکی،معلم خصوصی داشتم|تبعات جنگ نسل به نسل به آدم ارث می رسه

۱۰:۵۹  -  ۲۲ آذر ۱۳۹۷
از پشت پرده مطرح کردن تبدیل سازمان به وزارتخانه تا خطرات تغییر در اساسنامه !
گفت و گو دیباچه با قائم مقام سازمان میرات فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری

از پشت پرده مطرح کردن تبدیل سازمان به وزارتخانه تا خطرات تغییر در اساسنامه !

۱۰:۵۲  -  ۱۵ آذر ۱۳۹۷
خواستند من و به خاک سیاه بنشونن | من محکم تر از این حرفاهستم!
ویدئو| گفت و گو صریح دیباچه با سیامک صفری،بازیگری برای تمام فصول!

خواستند من و به خاک سیاه بنشونن | من محکم تر از این حرفاهستم!

۱۶:۰۵  -  ۱۳ آذر ۱۳۹۷
دهه شصت و اوج درخشش کمدین ها
پرونده معرفی برترین فیلم های کُمدی سینمای پس از انقلاب ایران (بخش دوم)

دهه شصت و اوج درخشش کمدین ها

۱۵:۴۴  -  ۱۲ آذر ۱۳۹۷
گردشگر مذهبی باعث رونق گردشگری سلامت، تفریحی، ساحلی و خرید و ...شده است
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی در گفتگوی اختصاصی با دیباچه:

گردشگر مذهبی باعث رونق گردشگری سلامت، تفریحی، ساحلی و خرید و ...شده است

۰۹:۴۵  -  ۱۱ آذر ۱۳۹۷
آخرین اخبار