پنجشنبه ۰۱ فروردين ۱۳۹۸  |  Thursday, 21 March 2019

دیباچه

کد خبر: ۴۸۹۰۳
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۲ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۷

این خواننده ایرانی گفت: مشکل همه گونه های موسیقی از جمله موسیقی عزا برای ماه محرم این است که افرادی در رأس امور قرار گرفته اند که تحصیلات و تخصصی در این زمینه ندارند.

« اسفندیار قره باغی » در گفت و گو با خبرنگار موسیقی «دیباچه» درباره شیوه صحیح اجرای موسیقی محرم، اظهار کرد: موسیقی محرم در واقع همان موسیقی عزاست که مانند هرگونه موسیقی برای خودش سبک خاصی دارد.

وی ادامه داد: در هر سبک موسیقی صدای خاصی از خوانندگان نیاز است که باید براساس گونه انتخابی اجرا و تلفظ مخصوصی داشته باشد.

خواننده آهنگ «برف» با بیان اینکه الگوی ویژه و ماندگاری در زمینه اشعار محرم اجرا نشده است، گفت: تا کنون هیچ آهنگ حرفه ای در خصوص موسیقی محرم در بازار منتشر نشده به همین دلیل است که برخی از مداحان سعی کرده اند با کپی برداری از آثار خواننده های لس آنجلسی عرصه را پر کنند.

قره باغی افزود: برخی از مداحان آهنگ خواننده های لس آنجلسی را انتخاب می کنند و با تغییر بعضی از قسمت های شعر به گمان خودشان نوآوری انجام می دهند اما در واقع اینکار نه تنها خلاقیت نیست بلکه تقلب و کپی برداری است.

وی همچنین به عدم قاعده و قانون منسجم برای موسیقی و اشعار عزا اشاره کرد و گفت: آنچه از زمان های دور در دسته های عزاداری محرم دیده ایم به گونه ای بوده که از سازهای ضربی که ریتم خاصی دارند، استفاده می شود. افراد فعال در دسته ها در کنار استفاده از طبل های بزرگ، سنچ را همپای ریتم ضربتی بکار می گرفتند اما در حال حاضر مد شده که از ساکیسیفون و دستگاه های دیگر موسیقی پاپ هم برخی از مداحان استفاده می کنند.

** رادیو و تلویزیون خوب از بد را تشخیص نمی دهد

این خواننده پیشکسوت همچنین درباره دلایل عدم ورود بیشتر موسیقیدانان به عرصه موسیقی عزا برای ماه محرم، اظهار کرد: نهادها و تهیه کنندگان از آثار موسیقیدانان برای ماه محرم حمایت چندانی نمی کنند.

قره باغی افزود: دسته ها، تکیه ها و مساجد از آهنگ های خوانندگان و موسیقیدانان استفاده نمی کنند از سوی دیگر نهادهای خاص نیز هزینه ای برای ساخت موسیقی محرم در نظر نمی گیرند در نهایت موسیقیدانان مجبور می شوند که آهنگ ها را برای خودشان در خانه نگه دارند.

وی خاطر نشان کرد: متأسفانه افرادی که در رادیو و تلویزیون هم فعال هستند، توانایی تشخیص خوب از بد و عزا از خوشی را ندارند بنابراین با وجود این ندانم کاری ها کمتر شاهد تولید آثار مناسب برای عزاداری محرم هستیم.

گفت و گو از : نازنین میرزایی


منبع: دیباچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
دولت و کارفرمایان در مقابل افزایش حقوق کارگران مقاومت می کنند!
«نادر قاضی پور» عضو فراکسیون کارگری مجلس در گفتگو با دیباچه مطرح کرد:

دولت و کارفرمایان در مقابل افزایش حقوق کارگران مقاومت می کنند!

۱۵:۵۴  -  ۱۹ اسفند ۱۳۹۷
من هیچوقت مدیر اتوکشیده ای نبودم !
گفت و گو تصویری و جنجالی دیباچه با حسین مسافر آستانه

من هیچوقت مدیر اتوکشیده ای نبودم !

۱۴:۲۶  -  ۱۶ اسفند ۱۳۹۷
آهنگی شایسته قهرمانی از جنس راکی | بشنوید
نگاهی به یکی از مشهورترین قطعات موسیقی تاریخ سینما

آهنگی شایسته قهرمانی از جنس راکی | بشنوید

۱۱:۴۱  -  ۱۲ اسفند ۱۳۹۷
کارگردانان زن سینمای ایران غیرممکن ها  را ممکن کردند |  در جامعه ای ضد زن زندگی می کنیم!
تهمینه میلانی در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

کارگردانان زن سینمای ایران غیرممکن ها را ممکن کردند | در جامعه ای ضد زن زندگی می کنیم!

۱۳:۴۰  -  ۱۹ اسفند ۱۳۹۷
برگزیدگانی متفاوت از گذشته!
نکاتی از اسکار امسال که بیش از همه جلب نظر کرد

برگزیدگانی متفاوت از گذشته!

۰۹:۵۹  -  ۰۸ اسفند ۱۳۹۷
درخشش خارجی زبان ها در اسکار امسال
نگاهی به نکات جالب اسکار 2019 از دریچه دیباچه

درخشش خارجی زبان ها در اسکار امسال

۰۹:۳۶  -  ۰۱ اسفند ۱۳۹۷