جمعه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  Friday, 26 April 2019

دیباچه

کد خبر: ۴۸۸۶۸
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۱ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۷

فرحناز منافی ظاهر بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری دیباچه اظهار داشت: متأسفانه مشکلات اقتصادی در وضعیت سینما و تلویزیون کشورمان نیز رخنه کرده و مشکلاتی بزرگ سالها است که گریبانگیر بازیگران پیشکسوت و با تجربه سینما و تلویزیون شده است.

منافی ظاهر در ادامه تصریح کرد: متأسفانه افراد بسیاری در تلویزیون هستند که برای بازیگر احترامی قائل نیستند. از من برای بازی در مجموعه تلویزیونی «گروه ویژه» به کارگردانی مهرداد خوشبخت دعوت شد، من برای این کار تست گریم دادم و همه چیز برای حضور من قطعی شد و من مدتی در خانه منتظر ماندم و بسیاری از پیشنهادات را رد کردم اما پس از مدتی متوجه شدم که نقش من در این سریال حذف شده و به من خبری نداده‌اند. اینگونه رفتارها روحیه پیشکسوتان را دچار مشکل می‌کند و من از آقای سعید پروینی و مهرداد خوشبخت گلایه دارم که چرا به من بی‌احترامی کردند و حتی حاضر به پرداخت جریمه نیز نشدند.

این بازیگر سینما در ادامه اظهار داشت: سال‌ها پیش برای بازی در مجموعه تلویزیونی «گذر از رنج‌ها» به من پیشنهاد شد و من پس از اینکه حضور من در این مجموعه قطعی شد قراردادی به مبلغ ۱۸ میلیون تومان نوشتم که پس از چند روز متوجه شدم قرارداد به صورت یک‌طرفه فسخ شده و آقای علی لدنی و فریدون حسن‌پور بازیگر ناشناس دیگری با مبلغ بسیار کمتر انتخاب کرده‌اند. از آنجا که این قرارداد به صورت یک‌طرفه فسخ شده طبق قانون من می‌توانم تمام این مبلغ را از تهیه‌کننده دریافت کنم اما با وجود شکایت و تلاش من برای گرفتن حقم هیچ مدیریتی خوبی در بازرسی و حراست صدا و سیما وجود ندارد که بتواند پشتیبان بازیگران باشد تا حق و حقوقشان ضایع نشود. من به هیچ‌وجه آقای علی لدنی را به خاطر این خسارتی که به من زدند نمی‌بخشم چرا که من آن زمان نیز پیشنهادات بسیاری را رد کردم و برای بازی در نقشی که از من خواسته شده بود هزینه‌هایی پرداخت کردم که بتوانم به نقش نزدیک شوم و بدون اطلاع دادن به من بازیگر را عوض کردند.

وی افزود: شاید اصلی‌ترین دلیل برای این اتفاقات مشکلات مالی باشد. تهیه‌کننده‌ها ترجیح می‌دهند که پول کمتری را هزینه کنند حتی اگر قرار است که بازیگرانی گمنام در آثارشان حضور داشته باشند. حداقل در سازمان صدا و سیما می‌شود یک مدیریت وجود داشته باشد و جلوی این بی‌احترامی‌ها و حق‌خوری‌ها گرفته شود. بازیگری در ایران شغلی است که هیچ امنیت شغلی در آن وجود ندارد و مدیران نیز هیچ توجهی به آن ندارند.

بازیگر مجموعه تلویزیونی «پدر سالار» در ادامه اظهار داشت: از طرفی خود اهالی سینما و تلویزیون باید مراقب هم باشند و هوای همدیگر را داشته باشند. من به تازگی در مجموعه تلویزیونی «سرباز» به کارگردانی هادی مقدم‌دوست ایفای نقش می‌کنم و در این مجموعه با جلال اجلالی همبازی هستم. متأسفانه ایشان که از بازیگران پیشکسوت ما هستند به دلیل اینکه سالها پیش سکته کردند در شرایط سختی جلوی دوربین قرار می‌گیرند اما محمدرضا شفیعی و هادی مقدم‌دوست با این وجود از این بازیگر برای بازی در این فیلم استفاده کردند و این کار آنها از هر لحاظ قابل ستایش است و بسیار خوشحالم که در این گروه مشغول کار هستم.

منافی‌ظاهر در ادامه تصریح کرد: این وضعیت در سینما نیز وجود دارد و من اسفند‌ماه سال گذشته در فیلم «کسوف» شب‌های زیادی تا صبح مشغول کار بودم اما در حالیکه حدود ۶ ماه از ساخت این فیلم می‌گذرد هنوز هیچ پولی به من داده نشده. بازیگری کاری است که با عشق انجام می‌شود اما این اتفاقات باعث می‌شود که بازیگران پیشکسوتمان از کار دلزده شده و گوشه‌گیر شوند. مطمئناَ ما که در این حرفه مشغول کار هستیم نیاز به درآمد داریم و نمی‌توانیم بدون دستمزد کاری را انجام دهیم.

این بازیگر خاطرنشان کرد: در همه جای دنیا به بازیگران پیشکسوت احترام می‌گذارند و همیشه هوای آنها را دارند. مارلون براندو و سوفیا لورن و بسیاری از بازیگران صاحب‌نام تاریخ سینما را می‌توان نام برد که در دورانی که به پیشکسوتان هنر بازیگری تبدیل شده بودند با حمایت تهیه‌کننده‌ها و کارگردان‌ها روبرو بودند و با بازی در نقش‌های کوچک نمی‌گذاشتند که این بزرگان فراموش یا بیکار شوند.

وی افزود: متأسفانه در سینما و تلویزیون ما رابطه نقش مهمی دارد و حتی در گرفتن مجوز و تصویب فیلمنامه‌ها نیز ما شاهد هستیم که روابط کارساز هستند. امروزه از دانشگاه‌های هنر و کلاس‌های بازیگری فراوانی که در کشور وجود دارند هنرجوهای بسیاری فارغ التحصیل می‌شوند اما هیچکدام از آنها به اهدافشان نمی‌رسند چرا که هیچ مدیریتی وجود ندارد، به بسیاری از آنها پیشنهادات نامشروع و بی‌شرمانه می‌شود و هر هنرجویی که بتواند هزینه‌ای برای حضور در یک فیلم پرداخت کند ممکن است موفق به بازی در چند سکانس شود و متأسفانه با وضعیت بد اقتصادی کشور نیز این وضعیت وخیم‌تر می‌شود. من سال‌ها است که شرایط خروج از کشور و زندگی در کشوری دیگر را دارم اما به خاطر علاقه‌ام به ایران اینجا مانده‌ام و هر روز شاهد بدتر شدن اوضاع زندگی خودم و مردم هستم.

بازیگر مجموعه تلویزیونی «امام علی» در پایان گفته‌های خود را با ابراز امیدواری به اتمام رساند و گفت: امیدوارم کارگردانها، تهیه‌کننده‌ها و مسئولان قدر پیشکسوتان هنر این کشور را بیشتر بدانند و برای آنها ارزش قائل شوند. مشکلاتی که به آنها اشاره کردم متأسفانه درد اکثر بازیگران پیشکسوت است و امیدوارم در آینده این مشکلات از بین بروند.


منبع: دیباچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
لقاح بین سگ و گوسفند مقدور نیست! |این گوسفندان اصلاح نژاد شده اند نه تراریخته!
پرفسور« علی کرمی» در گفتگو با دیباچه در باره گوسفندان وارد شده از رومانی مطرح کرد:

لقاح بین سگ و گوسفند مقدور نیست! |این گوسفندان اصلاح نژاد شده اند نه تراریخته!

۱۱:۳۷  -  ۳۱ فروردين ۱۳۹۸
حرمت مرحوم مشایخی رعایت نشد | عده ای به دنبال خودنمایی بودند!
عصبانیت همایون ارشادی از اتفاقات تلخ در مراسم « ختم » جمشیدمشایخی

حرمت مرحوم مشایخی رعایت نشد | عده ای به دنبال خودنمایی بودند!

۰۹:۵۹  -  ۲۲ فروردين ۱۳۹۸
پربازدیدها
آخرین اخبار