جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷  |  Friday, 15 February 2019

دیباچه

کد خبر: ۴۸۷۱۷
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۷ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۷

خواننده موسیقی سنتی گفت: متاسفانه مسئوولان در جهت آموزش و رسانه ای کردن موسیقی سنتی قدمی برنمی دارند.

حسین علیشاپور در گفت و گو با خبرنگار حوزه موسیقی دیباچه درباره وضعیت موسیقی سنتی در این روزها، اظهار کرد: موسیقی سنتی ، میراث ملی ایران و ایرانیان است . در این راستا حکومت ایران ، موظف به حفظ ، اشاعه و توسعه ی این موسیقی در ایران و هم چنین شناساندن آن به جهان و جهانیان است.

علیشاپور افزود: صرف نظر ازین که مردم گرایششان به سمت کدام سبک از موسیقی ست ، حاکمیت باید به وظایف خود در قبال موسیقی ملی ایران عمل کند.

وی به آموزش صحیح و رسانه کردن موسیقی سنتی اشاره کرد و یادآور شد: در حوزه ی آموزش ، اجرا و رسانه ای کردن این سبک از موسیقی باید هزینه کرد که البته به عقیده ی من موسیقی سنتی به حال خود رها شده و حکومت هیچ دغدغه ای برای آن ندارد.

** ماندگاری موسیقی به سطح سواد خالق اثر بستگی دارد

خواننده آلبوم «بی تابانه» در ادامه درباره چگونگی ماندگاری آثار موسیقی، تأکید کرد: ماندگاری آثار موسیقایی در هر ژانری به شرایط خلق و ایجاد اثر و هم‌چنین به درک و خواسته ی متقابل هنرمند و مخاطب مربوط می شود .

وی ادامه داد: باید دید که این دو چه قدر یکدیگر را می شناسند و چه اندازه بر هم موثرند.

این خواننده سنتی همچنین با اشاره به دیگر عاملی که موجب ماندگاری یک اثر موسیقایی می شود، گفت: همگرایی مثلث اهنگساز ، سراینده و خواننده است که باز هم باید ببینیم این همگرایی در سالیان اخیر چگونه محقق شده و آیا اصولا وجود داشته است یا خیر و عامل دیگری که در حوزه ی ماندگاری یک اثر موسیقی می شود به آن اشاره کرد ، سطح سواد خالق اثر و مخاطب و کلا سطح سواد و آگاهی جامعه است.

** هیچ کس جواب قانع کننده ای به مردم نمی دهد

خواننده آلبوم «شوق دیدار تو» همچنین درباره اوضاع اقتصادی-اجتماعی این روزهای کشور، تصریح کرد: وقتی اقتصاد رو به ویرانی می رود ، همه ی شوونات زندگی مردم تحت تاثیر قرار می گیرد.

علیشاپور با بیان اینکه در هر حال اوضاع کلی ، اصلا مساعد و مناسب نیست، گفت:متأسفانه می بینیم که هیچ کس هم جواب قانع کننده ای به مردم نمی دهد. این رفتارها، بی مسوولیتی در برابر مردمی است که همه گونه سختی و بدبختی را تحمل کرده اند و روا نیست این گونه با آنان برخورد شود.

وی ادامه داد: به عقیده ی من بیش از آن که مشکلات ما ناشی از مسائل بیرونی باشد، برخاسته از بی کفایتی های درونی ست.

** اجراهای خیابانی نشانه ای از پویایی فرهنگ است

این پژوهشگر موسیقی درپایان درباره برگزاری کنسرت های خیابانی، گفت: برگزار شدن و رونق کنسرت ، چه خیابانی و چه غیرخیابانی ، نشانه ای از رونق و پویایی فرهنگ است . برخی از دوستان عزیز مثل همایون شجریان ، پیشنهاد برگزاری کنسرت خیابانی را داده که پیشنهاد بسیار خوبی هم هست و خیلی خوب است که عملی هم شود.

علیشاپور خاطر نشان کرد: مشکل این جاست که به طور کلی ، نگاه آقایان مسوول و ذی ربط به فعالیت های این چنینی ، نگاه امنیتی و انتظامی ست نه نگاه فرهنگی و با این شرایط بعید می دانم که بگذارند دوستان ما کارشان را انجام بدهند. اول باید این نگاه اصلاح شود و این آقایان، تا بعد ببینیم کار به کجا می رسد.

گفت و گو از: نازنین میرزایی


منبع: دیباچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
چالش مهراوه شریفی نیا در فیلمی که در کنار امین حیایی بازی کرد
برنامه مدیا با اجرای لاله صبوری

چالش مهراوه شریفی نیا در فیلمی که در کنار امین حیایی بازی کرد

۲۲:۰۰  -  ۱۳ بهمن ۱۳۹۷