پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶  |  Thursday, 17 August 2017

دیباچه

کد خبر: ۴۶۷۳۱
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۳ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۶
یک اتفاق خوب در هجدهمین جشنواره نمایشهای «آیینی و سنتی»
جشنواره نمایش های «آیینی و سنتی» که محوریت آن نمایش ایرانی و گونه های مختلف آن است، شهریورماه امسال برگزار می شود. در جشنواره امسال اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است که اضافه شدن بخش نوجوان های ایرانی مهم ترین آنهاست.

به گزارش خبرنگار تئاتر دیباچه، جشنواره نمایش های «آیینی و سنتی» یکی از رویدادهای مهم تئاتری است که محوریت آن نمایش ایرانی و گونه های مختلف آن است و همین موضوع نشان از اهمیت وجود چنین جشنواره ای دارد.

جشنواره «آیینی و سنتی» از همان آغاز تاکنون میزبان کارگردان ها و بازیگران مطرح بسیاری بوده و نمایش های با ارزشی در آن به نمایش درآمده است؛ اما با تمام این امتیازها گونه های مختلف نمایش های ایرانی همچنان در حال انقراض است؛ از نمایش های «تخت حوضی» که سعدی افشار سرآمدش بود تا «نقالی» که مرشد ترابی بازمانده اش بود.

اوضاع بهتری خواهیم داشت اگر کار دست کاردان باشد!

با این تفاسیر لزوم بسترسازی در جهت زنده نگه داشتن گونه های مختلف نمایشهای ایرانی بیشتر از همیشه احساس می شود که البته مسئولان همواره نسبت این مسئله آگاه بوده اند! حال اینکه چرا نسبت به این کاستی اقدامی نکرده اند، سوالی است که پاسخ های بسیاری دارد و پرداختن به آنها مجال بیشتری می طلبد.

و اما اتفاق خوب...

اتفاق خوبی که در هجدهمین جشنواره تئاتر «آیینی و سنتی» خواهد افتاد این است که قرار است بخش جدیدی با نام «نوجوان های نمایش ایرانی» به آن اضافه شود و به گفته داوود فتحعلی بیگی دبیر این دوره از جشنواره با اهمیت است و پر رنگ برگزار خواهد شد.

جای بسی خرسندی است که آثار زیادی به دبیرخانه جشنواره «آیینی و سنتی» ارسال شده است و چه خوب است که داوود فتحعلی بیگی دبیر آن است! طبق گفته های این کهنه کار عرصه نمایش های ایرانی، صحبت ها و برنامه ریزی هایی انجام شده به گونه ای است که کودکان و نوجوان ها بتوانند در مدارس خود به اجرای آثارشان بپردازند. شرکت کنندگان از شهرستان ها هم به همین شکل برای اجرای آثارشان در مدارس خود حمایت می شوند.

البته در اضافه شدن این بخش به جشنواره باید از مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی مهدی شفیعی تشکر کرد که ایده ایجاد چنین بخشی را داشته و آن را به مسئولان جشنواره «آیینی سنتی» ارائه کرده است.

چه خوب است میز ریاست مرکز هنرهای نمایشی همواره میزبان مدیرانی باشد که تئاتر را می شناسد و نسبت به نمایش های ایرانی و گونه های مختلف آن دل می سوزانند.

به امید اینکه جشنواره «آیینی و سنتی»، همچنان طبق روال منظمی و کارشناسی شده ای که پیش گرفته اجرا شود. این جشنواره از ۸ تا ۱۵ شهریورماه ۹۶ در تهران برگزار خواهد شد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
«لئوناردو دی کاپریویِ» بازیگربه «لئوناردو داوینچیِ» نقاش تبدیل می شود!
حضور ستاره هالیوود در فیلمی جدید

«لئوناردو دی کاپریویِ» بازیگربه «لئوناردو داوینچیِ» نقاش تبدیل می شود!

۱۶:۵۹  -  ۲۴ مرداد ۱۳۹۶
حسین فرحبخش: ممیزی وزارت ارشاد قانونی نیست بلکه سلیقه ای است!
کارگردان فیلم «پاتو کفش من نکن» در گفتگو با دیباچه

حسین فرحبخش: ممیزی وزارت ارشاد قانونی نیست بلکه سلیقه ای است!

۱۶:۳۵  -  ۲۴ مرداد ۱۳۹۶
در تهران چه نمایش هایی در حال اجراست؟
سه شنبه ها با تئاتر

در تهران چه نمایش هایی در حال اجراست؟

۱۰:۵۴  -  ۲۴ مرداد ۱۳۹۶
پژمان عبدی:حسن باستانی برای رسیدن به نقش دستم را باز گذاشت
بازیگر نمایش «صبح یه روز لعنتی» در گفتگو با دیباچه

پژمان عبدی:حسن باستانی برای رسیدن به نقش دستم را باز گذاشت

۱۶:۵۷  -  ۲۳ مرداد ۱۳۹۶
امیر سمواتی: صلاحیت کارگردان ها زودتر از اینها باید تأیید می شد!
تهیه کننده فیلمهای «دربند» و «پنج ستاره» در گفتگو با دیباچه

امیر سمواتی: صلاحیت کارگردان ها زودتر از اینها باید تأیید می شد!

۱۳:۴۰  -  ۲۳ مرداد ۱۳۹۶
علی حاتمی فیلم سازی که واژه بازی و قصه سرایی بلد بود!
به بهانه زادروز شاعر بی بدیل سینمای ایران

علی حاتمی فیلم سازی که واژه بازی و قصه سرایی بلد بود!

۱۱:۰۷  -  ۲۳ مرداد ۱۳۹۶