دوشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۶  |  Monday, 26 June 2017

دیباچه

کد خبر: ۴۵۲۵۵
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۷ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
در گفتگو با دیباچه عنوان شد
«سنگلج با خلج» عنوان برنامه ای است که در آن آثار اسماعیل خلج به کارگردانی خودش خوانده می شوند؛ مهدی میامی یکی از بازیگران این پروژه از چگونگی همکاری اش با اسماعیل خلج گفت.

اسماعیل خلج یکی از نویسندگانی است که آثار او از گذشته تا کنون مورد توجه هنرمندان عرصه تئاتر بوده و سبک و سیاق و زبان آثارش او را به یکی از منحصربه فردترین نویسنده های اثر حاضر تبدیل کرده است.

حال قرار است برخی از آثار خلج به کارگردانی خودش در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه برود. مهدی میامی یکی از بازیگران این خوانش ها که تجربه همکاری با بسیاری از بزرگان تئاتر را دارد، درباره همکاری اش با اسماعیل خلج به خبرنگار تئاتر دیباچه گفت: یکی از خوشبختی های من این است که با بزرگی چون اسماعیل خلج همکاری می کنم و همانطور که به همکاری ام با مجید جوانمرد، حمید سمندریان و بهرام بیضایی افتخار می کنم بابت این همکاری نیز به خودم می بالم.

مهدی میامی: اسماعیل خلج به نسل طلائی تئاتر تعلق دارد

میامی افزود: اسماعیل خلج به نسل طلایی تئاتر تعلق دارد و زبان یکی از ویژگی هایی است که آثار او را منحصر به فرد می کند.

میامی در ادامه گفت: زمانی را به یاد دارم که دانشجو بودم و سر کلاس های بهرام بیضایی می نشستم. در آن کلاس ها برنامه این بود که هر هفته آثار یکی از نویسنده ها را مرور کنیم؛ روال ادامه داشت تا اینکه نوبت به آثار اسماعیل خلج رسید. بهرام بیضایی جمله زیبا و کارآمدی گفت که هیچ گاه فراموشش نمی کنم؛ او گفت: تمام تلاشم این است که به زبان نمایشی خودم دست پیدا کنم آنطور که اسماعیل خلج به آن رسیده است. به نظرم همین جمله درتأیید خلج و آثارش کافی است.

میامی درباره شیوه اجرای این اثر گفت: این اجراها صرفأ خوانشی است با نگاهی دیگر. به طور مثال توضیح صحنه نداریم و با خلاقیت هایی که آقای خلج به خرج داده آثار با ترفندی جدید اجرا می شوند که توضیح دادنی نیست بلکه اجراها را دید تا متوجهشان شد.

مهدی میامی با تأکید بر اینکه نمایشنامه خوانی مقدمه ای برای اجراست گفت: خوانش آثار فرصت خوبی برای هنرمندانی است که به دلیلی از اجرا دور مانده اند و امکان اجرا ندارند به اضافه اینکه می توان آثار مهجور و در پستومانده را نیز به مخاطب عرضه کرد.

نمایش نامه خوانی «سنگلج با خلج» در روزهای 31 خردادماه همچنین یکم و دوم تیرماه با نقش خوانی گلاب آدینه، مریم بوبانی، مهدی میامی، شادی صیادی نیا، اکبر رحمتی، مهدی گیاه چی، محمد صدیق مهر و اسماعیل خلج رأس ساعت 18:00 اجرا خواهد شد.

گفتنی است «گلدونه خانم»، «صغری دلاک» و «بابا شیرعلی»، «داستان‌های ناتمام»، «هفت نمایشنامه کوتاه» و «جمعه کشی» آثاری هستند که طی سه شب خوانده می شوند.نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
خسرو معصومی: «کار کثیف» هنوز تدوین نشده است
در گفتگو با دیباچه مطرح شد

خسرو معصومی: «کار کثیف» هنوز تدوین نشده است

۱۶:۳۹  -  ۰۳ تير ۱۳۹۶
آقای شومن تولدت مبارک

آقای شومن تولدت مبارک

۱۵:۵۳  -  ۰۳ تير ۱۳۹۶
هادی مرزبان: نگذاریم مرغ همسایه غاز باشد/ هویتمان را فراموش نکنیم!
کارگردان نمایش «بنگاه تئاترال» در گفتگو با دیباچه

هادی مرزبان: نگذاریم مرغ همسایه غاز باشد/ هویتمان را فراموش نکنیم!

۱۲:۲۹  -  ۰۳ تير ۱۳۹۶
«نهنگ عنبر2» 14 میلیاردی شد، «ویلایی ها» از گردونه رقابت جا ماند!
از فروش سینماها چه خبر؟

«نهنگ عنبر2» 14 میلیاردی شد، «ویلایی ها» از گردونه رقابت جا ماند!

۱۰:۰۹  -  ۰۳ تير ۱۳۹۶
سمانه حبیب پور: مخاطب جذب می شود با دیالوگ هایی که غریبه نیستند
در گفتگو با دیباچه عنوان شد

سمانه حبیب پور: مخاطب جذب می شود با دیالوگ هایی که غریبه نیستند

۱۲:۰۶  -  ۰۲ تير ۱۳۹۶