دوشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۶  |  Monday, 26 June 2017

دیباچه

کد خبر: ۴۵۲۲۶
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۱ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
به مناسبت انتخاب دبیر سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر
جشنواره تئاتر فجر سی و پنج دوره برگزار شده و از آغاز تا کنون ۱۸ دبیر به خود دیده است و فرهاد مهندس پس از دوره بیست و سوم جشنواره، برای بار دوم به این سمت منصوب شد؛ اما دوره های پیشین را کدام مدیران اداره کرده اند؟

به گزارش خبرنگار تئاتر دیباچه، بی شک جشنواره تئاتر فجر یکی از مهمترین رویدادهای مهم هنری است که هر سال در تهران با حضور گروه های خارجی و داخلی، به دبیری یکی از هنرمندان یا مدیران برگزار می شود.

سی و پنج دوره جشنواره تئاتر فجر را چه کسانی اداره کرده اند؟

حال دبیرخانه این جشنواره با تأخیری سه ماه فرهاد مهندس پور را به عنوان دبیر سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر شناخته است.

گفتنی است مهندس پور پیش از این در دوره بیست و سوم نیز به عنوان دبیر جشنواره تئاتر فجر حضور داشت و به عنوان یکی از ۱۸ دبیر این جشنواره تئاتری شناخته می شود؛ اما 17 دبیر پیشین جشنواره تئاترفجر چه کسانی بودند؟

دوره اول تا پنجم

طاها عبدخدایی نخستین دبیر جشنواره تئاتر فجر است و 5 دوره (از سال 1361 تا 65) دبیری این جشنواره را به عهده داشته است. عبدخدایی نخستین رئیس مرکز هنرهای نمایشی نیز بوده است.

دوره ششم تا دهم

علی منتظری را تئاتری های قدیمی می شناسند. او از سال 1366 تا 1371 رئیس مرکز هنرهای نمایشی بود و از دوره ششم تا دهم جشنواره تئاتر فجر، دبیری این رویداد مهم را به عهده داشته است.

دوره یازدهم

حسین جعفری یکی از مدیران عرصه تئاتر بود که در دوره یازدهم،دبیری جشنواره تئاتر فجر به عهده داشت.

دوره دوازدهم و سیزدهم

حسین فرخی نویسنده، روزنامه نگار، مدرس و کارگردان تئاتر است و تاکنون آثار بسیاری را به روی صحنه برده است. این هنرمند در دوره های دوازدهم و سیزدهم جشنواره تئاتر فجر دبیر بوده است.

دوره چهاردهم

محمود عزیزی مدرس، بازیگر و کارگردان تئاتر است و تاکنون چند اثر نمایشی را به روی صحنه برده و در عرصه بازیگری کارنامه پرباری دارد. عزیزی در دوره چهاردهم جشنواره تئاتر فجر دبیر این رویداد مهم هنری بود.

دوره پانزدهم

رحیم نجفی برزگر که زمانی رئیس مرکز هنرهای نمایشی بود، ششمین دبیر جشنواره تئاتر فجر بود و در دوره پانزدهم مسئولیت اداره این رویداد تئاتری را عهده دار بود.

دوره شانزدهم و هفدهم

حسین سلیمی که او هم در دوره ای رئیس مرکز هنرهای نمایشی بود ،در دوره های شانزدهم و هفدهم( سالهای 1376 تا 1377) دبیر جشنواره تئاتر فجر بود.

دوره های هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم

مجید شریف خدایی، نیز یکی دیگر از رؤسای مرکز هنرهای نمایشی بود که در دوره های هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست دوم دبیری جشنواره تئاتر فجر را به عهده داشت. شریف خدایی هشتمین دبیر جشنواره تئاتر فجر به حساب می آید.

دوره بیست و سوم

فرهاد مهندس پور، مدرس و کارگردان تئاتر است که به عنوان دبیر سی و ششمین جشنواره انتخاب شده است. این هنرمند که تاکنون چند اثر نمایشی را به روی صحنه برده است در بیست و سومین دوره جشنواره تئاتر فجر نیز دبیر بود.

دوره بیست و چهارم و بیست و هفتم

حسین مسافرآستانه هنرمند عرصه تئاتر است تاکنون چند مسئولیت مدیریتی داشته است. این هنرمند در دوره های بیست و چهارم و بیست و هفتم دبیر جشنواره تئاتر فجر بود.

دوره بیست و ششم

مجید سرسنگی از مدیران با سابقه تئاتر است که در بیست و ششمین دوره جشنواره تئاتر فجر دبیر این رویداد مهم بوده است.

دوره بیست و هشتم

حسین پارسایی یکی از مدیران باسابقه است که چند دوره رئیس مرکز هنرهای نمایشی بود؛ او سیزدهمین دبیر جشنواره تئاتر فجر به حساب می آید و در دوره بیست و هشتم نیز دبیر این جشنواره بود.

دوره بیست و نهم

محمد حیدری از فعالان و مدیران عرصه تئاتر که ریاست مجموعه تئاتر شهر را هم بر عهده داشت، دبیر بیست و نهمین جشنواره تئاتر فجر شد.

دوره سی ام

رحمت امینی نویسنده، مدرس و کارگردان تئاتر است و در دوره سی ام دبیر جشنواره فجر شد. وی پانزدهمین فرد در عرصه دبیری مهمترین رویداد تئاتری ایران بود.

دوره بیست و پنجم و سی و یکم

زنده یاد سعید کشن فلاح از مدرسان و چهره های با سابقه تئاتر ایران بود و شاگردهای بسیاری در این عرصه تربیت کرده بود.

کشن فلاح دوره بیست و پنجم و سی و یکم جشنواره تئاتر فجر دبیر بود.

دوره سی و دوم

قادر آشنا که مدیرکل هنرهای نمایشی نیز بود، بعد از استعفای اسماعیل عالی زاد از دبیری سی و دومین جشنواره تئاتر فجر، عهده دار این سمت شد و به عنوان شانزدهمین چهره دبیری جشنواره تئاتر فجر فعالیت کرد.

دوره سی و سوم

اردشیر صالح پور، از چهره های عرصه نمایشنامه نویسی و پژوهش تئاتر، دبیر سی و سومین دوره جشنواره تئاتر فجر شد و به عنوان هفدهمین چهره دبیری جشنواره شناخته شد.

دوره سی و چهارم و سی و پنجم

سعید اسدی هنرمند  عرصه تئاتر است. او هجدهمین دبیر جشنواره تئاتر فجر به حساب می آید و در دوره های سی و چهارم و سی و پنجم جشنواره تئاتر فجر دبیری آن را به عهده داشت.


نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
خسرو معصومی: «کار کثیف» هنوز تدوین نشده است
در گفتگو با دیباچه مطرح شد

خسرو معصومی: «کار کثیف» هنوز تدوین نشده است

۱۶:۳۹  -  ۰۳ تير ۱۳۹۶
آقای شومن تولدت مبارک

آقای شومن تولدت مبارک

۱۵:۵۳  -  ۰۳ تير ۱۳۹۶
هادی مرزبان: نگذاریم مرغ همسایه غاز باشد/ هویتمان را فراموش نکنیم!
کارگردان نمایش «بنگاه تئاترال» در گفتگو با دیباچه

هادی مرزبان: نگذاریم مرغ همسایه غاز باشد/ هویتمان را فراموش نکنیم!

۱۲:۲۹  -  ۰۳ تير ۱۳۹۶
«نهنگ عنبر2» 14 میلیاردی شد، «ویلایی ها» از گردونه رقابت جا ماند!
از فروش سینماها چه خبر؟

«نهنگ عنبر2» 14 میلیاردی شد، «ویلایی ها» از گردونه رقابت جا ماند!

۱۰:۰۹  -  ۰۳ تير ۱۳۹۶
سمانه حبیب پور: مخاطب جذب می شود با دیالوگ هایی که غریبه نیستند
در گفتگو با دیباچه عنوان شد

سمانه حبیب پور: مخاطب جذب می شود با دیالوگ هایی که غریبه نیستند

۱۲:۰۶  -  ۰۲ تير ۱۳۹۶