دوشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۶  |  Monday, 26 February 2018

دیباچه

کد خبر: ۴۰۹۲۶
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۱ - ۰۶ دی ۱۳۹۵
اختتامیه پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران عصردیروز۵ دی ماه با حضور تعدادی از مسئولان و هنرمندان عرصه تجسمی پایان یافت.

به گزارش خبرنگار دیباچه، اختتامیه پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران، عصردیروز۵ دی ماه با حضور سیدمحمد جواد شوشتری مشاور و مدیرکل دفتر شهردار تهران، عیسی ‏علیزاده مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران، ‏ سید مجتبی موسوی معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان ‏زیباسازی و علی ‏مرادخانی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در موسسه «فرهنگی هنری صبا» برگزار شد.‏ هنرمندانی چون سعید شهلاپور، حسین فخیمی، محمد ابراهیم جعفری، کوروش گلناری در این مراسم حضور داشتند.

عیسی علیزاده مدیر عامل سازمان زیبا سازی شهرداری تهران در آغاز گفت: تداوم برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری نشان از این دارد که سازمان زیباسازی به این موضوع اشراف دارد و ما در این دوسالانه از حضور اساتید و شورای هنری بهره برده ایم.

پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری پایان یافت

علیزاده گفت:در دوره بعدی سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران را، با متریال سنگ و آهن برگزار می‌کنیم و باید گفت در این مدت برای نقاشی ‏دیواری برنامه‌ریزی‌های متعددی صورت گرفته است.

او  ادامه داد: خاصیت کارهای شهری این است که می توان آنها را به قضاوت عموم مردم گذاشت و با وجود برخی نامهربانی ها ما از ‏حمایت شهردار و سازمان  در این زمینه تشکر می کنیم.‏

سید مجتبی موسوی دبیر پنجمین دوسالانه مجسمه های شهری در ادامه مراسم گفت: برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری از سال ۱۳۸۷ آغاز شده است؛ و خوشبختانه هر دو سال یک بار به طور منظم برگزار شده و تاثیرگذاری خود را ‏در عرصه مجسمه سازی کشور ایفا کرده است.

موسوی گفت: در این دوره از بی‌ینال بیش از ۵۰۰ هنرمند اثر ارائه کردند که نمایش بیش از ۱۰۰ اثر در نمایشگاه ‏نشان از پتانسیل خوب هنرمندان در این عرصه دارد و ما امیدواریم در کمتر از یکسال با منتخبین وارد گفتگو برای عقد قرار داد و نصب دائم مجسمه در شهر ‏شویم.

او در پایان گفت: امیدواریم هنرمندان حاضر در رویداد بهارستان که فراخوانش اعلام شده و اسفند ماه برگزار خواهد شد ‏شرکت کنند. البته این رویداد یک عرصه بین رشته‌ای است و صرفا مجسمه سازی نیست. ‏

در ادامه مراسم کوروش گلناری به نمایندگی از طرف شورای سیاست‌گذاری و داوری دوسالانه گفت: با توجه به بازخوردهایی که امروز ‏مجسمه در محیط می گیرد؛ به نظر می رسد رفتار سفارشی شتابان در فراخوان‌های سازمان زیباسازی کمی جای نقد داشته ‏باشد. دیده شده که مجسمه هایی در شهر می‌گذاریم که خیلی به نقش مخاطب توجه نمی‌کنند که این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی در پایان گفت: برای یک کار فاخر باید زمان فاخر و هزینه‌های فاخر و سیاست‌گذاری فاخر داشته باشیم.‏

در ادامه این مراسم علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید کاری کنیم شهرداری از این فعالیت های مفید خسته نشود.

مرادخانی با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند برای ارائه آثار ارزشمند در کنار شهرداری باشد گفت:من بارها دیده‌ام که هر کدام از ‏کارهای تجسمی که در سطح شهر صورت می گیرد چه تاثیرات خوبی روی مردم داشته است.

معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: وجود آثار حجمی در شهرها به این دلیل مهم است که مردم دنیا می توانند از آنها تاثیر مثبت ‏بگیرند و به عنوان نماد شهر از آنها یاد کنند و من امیدوارم شهرمان پر از نمادهای مهم و ماندگار شود.‏

در پایان مراسم اختتامیه، برگزیدگان پنجمین بی‌ینال مجسمه‌های شهری اعلام شدند که ترتیب آن به شرح زیر است:

برگزیده نخست مونا آقابابایی، عنوان اثر: ۱-۹-۴-۰#۱‏

برگزیده دوم محمدرضا سعلبی فرد، عنوان اثر:از زمانی که ما سلطان بودیم

برگزیده سوم رامین جمشیدی، عنوان اثر: زمان بی‌زمانی

آثارتقدیر شده :‏

(گواهی بخواهید اینک گواه ، همین زخمهایی که نشمردیم) اثر مرضیه سرسریان ‏

(اندرونی) سارا رحیم پور

(وحشی بافقی ) اثر علی حاجی مرادی

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
با حسین امیرفضلی،پدر ارژنگ امیرفضلی چه کردند؟آیا وزارت ارشاد پیگیرمی شود؟
تراژدی بی احترامی به هنرمندان تمامی ندارد!

با حسین امیرفضلی،پدر ارژنگ امیرفضلی چه کردند؟آیا وزارت ارشاد پیگیرمی شود؟

۱۵:۲۴  -  ۰۵ اسفند ۱۳۹۶